Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Sper sa nu fie considerat off topic de catre moderatori. Am o problema cu kilometrajul meu. De 2-3 zile nu mai indica corect. iteza desi este undeva la 30 km/h sau chiar peste, kilometrajul imi indica cam la jumatate, undeva la 17-18 km/h. Are idee cineva ce se intampla? Am un model cu fir, cu senzor prins pe furca. Le-am verificat, nu sunt deplasate de la locul de montare. Ce sfaturi aveti in acest sens, se rezolva cu un eventual reset, ori nu ? Astept opiniile voastre.

Cel mai probabil magnetul de pe spita e un pic prea departe de senzor, motiv pentru care nu mai reuseste sa activeze senzorul de tip reed. Incearca sa repozitionezi magnetul si/sau senzorul de pe furca de asa natura incat sa fie o idee mai apropiate unul de celalalt.

Daca are led, incearca sa observi daca la fiecare perioada de revolutie da un impuls la senzor. Preferabil sa faci asta pe o lumina mai slaba, astfel incat sa il observi mai bine. Daca nu are, doar sa il apropii cat de mult poti. Putin alcool izopropilic pe la contacte, sau chiar si alcool sanitar, cu niste betigase de urechi, poate s-a strecurat ceva mizerie de-a lungul timpului. Este putin de migaleala-bibileala :)

Nu este cu led. Curatire am incercat, dar doar asa superficial cu mana. Am sa incerc si varianta cu spirt.

Anul ăsta am introdus 2 noi activități în program, antrenamente la sală și schiul de tură care din cauza iernii leneșe nu s-a întâmplat decât o dată. :)

P.S. yoga = balance board

omIBKbs.png

On 3/31/2019 at 10:21 PM, Trevizes said:

Obiectivul e ca la finalul anului sa depasesc totalul anilor 2015, 2016, 2017, 2018

Done

In August constatam demoralizat ca sunt in urma cu peste 2000 km fata de aceeasi perioada a anului trecut,  distanta pe care o stransesem atunci in primele luni, doar din brevete de randonneur si Grand Fondo-uri. Anul asta, din pacate, nu am mai bifat absolut nici un eveniment, nici macar traditionalul GR de la Cluj.

Cu toate astea, ce nu am reusit in 2018 s-a intamplat in 2019, desi nu mai era neaparat un tel: 15 106 km parcursi ( peste 636 de ore de pedalat ), depasind recordul personal cu 201 km.

Un an ciclist parca foarte saracacios, exceptand "cantitatea". Singurul highlight  - 5 zile de pedalat prin Maramuresul istoric, la granita cu Judetul Suceava, peste 800 de km de vis.

***nota***
Deoarece ma aflu pt a 2 oara prins intr-o polemica, mi-ar placea sa aflu si parerea altor membri de aici, legat de numarul de km pe an. Socotiti doar km reali, parcursi pe sosele, sau si (pseudo-)km indoor pe hometrainer?
Dupa umila mea parare, unitatea "km" masoara o distanta, intre 2 puncte. Faptul ca roata spate se invarte si in casa, cu un senzor de viteza pe ea, nu inseamna ca parcurgem vreo distanta. Cu atat mai mult cu cat o putem invarti chiar si in gol, fara nici o rezistenta. Seria antrenamentelor indoor as contoriza-o mai degraba in ore, sau calorii arse...sau watts/ora, dar nu in distante. Oricum distantele parcurse nu spun nimic despre forma si conditia fizica, e doar o statistica extrem de generala de care ne folosim uneori ( in scopuri nu foarte clare ).

• Upvote 1

26 minutes ago, DAMIAN said:

Deoarece ma aflu pt a 2 oara prins intr-o polemica, mi-ar placea sa aflu si parerea altor membri de aici, legat de numarul de km pe an. Socotiti doar km reali, parcursi pe sosele, sau si (pseudo-)km indoor pe hometrainer?
Dupa umila mea parare, unitatea "km" masoara o distanta, intre 2 puncte. Faptul ca roata spate se invarte si in casa, cu un senzor de viteza pe ea, nu inseamna ca parcurgem vreo distanta. Cu atat mai mult cu cat o putem invarti chiar si in gol, fara nici o rezistenta. Seria antrenamentelor indoor as contoriza-o mai degraba in ore, sau calorii arse...sau watts/ora, dar nu in distante. Oricum distantele parcurse nu spun nimic despre forma si conditia fizica, e doar o statistica extrem de generala de care ne folosim uneori ( in scopuri nu foarte clare ).

Dacă ai powermeter atunci n-are nici o noimă să folosești și senzor de viteză pe hometrainer, doar dacă vrei să dea bine miile de kilometri din statistica de final de an. :)

Pt mine sunt mai importante orele decât kilometri.

• Thanks 1

Vad ca nu  mai anima nimeni topicul asta, asa ca incep eu.

Un an 2020 cu 743h de pedalat si 17 292 KM ( toti outdoore, evident :P )

• Upvote 1

în urmă cu 17 minute, DAMIAN said:

Vad ca nu  mai anima nimeni topicul asta, asa ca incep eu.

Un an 2020 cu 743h de pedalat si 17 292 KM ( toti outdoore, evident :P )

Pai dupa ce pui tu 17k, tot n-o sa mai posteze nimeni :D 

• Haha 1

Ba da, io.
Am 5 iesiri in 2020. Fo 200 si ceva de km. E bine?

• Upvote 2
  • Haha 1
  • Sad 1

Eu am tot asteptat de la Anu Nou....nu vroiam sa fiu primul. Dar uite, colegul @MaC® ne arata ca se poate.

Si in plus, nu e concurs, e doar statistica. Ca daca ar fi, si ar trebui sa calculez viteza medie pt toti km aia, imi da putin peste 23 la ora, deci as fi codash 

Nu contează câţi km aţi făcut, vorba lui Ashleigh Brilliant:

"Să trăieşti pe Pământ poate fi scump, dar include o călătorie gratuită în jurul soarelui în fiecare an".

Important este să te bucuri de fiecare km. pedalat. Io m-am bucurat de 4325 de ori.

• Upvote 1
  • Like 1

în urmă cu 2 ore, DAMIAN said:

Eu am tot asteptat de la Anu Nou....nu vroiam sa fiu primul. Dar uite, colegul @MaC® ne arata ca se poate.

Si in plus, nu e concurs, e doar statistica. Ca daca ar fi, si ar trebui sa calculez viteza medie pt toti km aia, imi da putin peste 23 la ora, deci as fi codash 

Ce să se poată?
E pe 2020 statistica. Deci 5 ieșiri anul trecut. Rușinică mie.

Atîta s-a putut. Cu alergare cu tot, să zicem 2000 km.

2020.png.60bff087730b679b772e10ef3b73adc6.png

Sub jumatate din kilometrii de anul trecut. In martie, aprilie si mai aproape 0 km in fiecare luna ... din cauza porcariei. Apoi cand a venit vara chiar am avut de munca si lockdown a scris pe mine din motive profesionale. pina la urma 2000 si ceva de km cu totul pe 2020, anul in care am strans cei mai putini kilometri de cand am inceput sa-i si numar ... de prin 2004 cred. Am stat ceva ore pe trainer dar "km" aia nu se pun. Mare porcarie de an. La final acum in decembrie a mai dat si o masina peste mine. Am vandut 4 biciclete, am cumparat 3. Ne-a exasperat "anul sobolanului" (Chinezesc). Totusi unora le-a priit la strans kilometri. In 2021 trebuie sa fac de 4 ori mai mult. 

Aaa, hai, ca-s bine, bre! Am vreo 5000, doar ca facusem 2000 pe trainer, cat am stat inchisi in casa :D

Si in cazul meu anul asta a fost mai sarac decat cel anterior, cu 5.812 km si 74.600m de diferenta de nivel (dintre care 1.005 facuti pe trainer, desi daca ar fi sa ii "normalizez" fata de cei facuti pe sosea ar fi aproape 1.500 de km reali). Deloc rau avand in vedere ca mai bine de 3 luni din cele 12 ale anului am fost obligat sa stau in casa si sa nu pedalez in exterior, 3 luni dintre cele in care in mod normal as fi pedalat (si) in exterior. Sa speram ca anul viitor va fi ceva mai productiv.

anul viitor? Ești inca in 2020 sau ai ceva planuri pt 2022?

• Haha 3

Nu știu cum a fost prin alte colțuri de țară, dar la noi după carantina cu soare au venit 2 luni cu ploaie aproape zilnic. Având în vedere toate astea, cifrele de anul ăsta nu-s chiar așa rele. Eu îs băeatu ăla pe Strava cu 0km la indoor activity (fără senzor de viteză) deci tot ce-i mai jos îi pe șosele și păduri (cu încălțările, bicicletele sau schiurile din dotare + câteva ore de gym @ home).

Y2PgWS6.jpg

• Upvote 1

Puțin peste 3000, fără ce-am făcut pe trainer în lockdown. Puțin, până și pentru un depășit ca mine. Vremea și vremurile...

19 hours ago, MaC® said:

Anul ciclist incepe tehnic cand am facut prima tura cu bicicleta din anul ala calendaristic :)) deci inca nu a inceput. Sunt inca in anul trecut.

• Confused 2

On 1/9/2021 at 12:59 AM, MaC® said:

On 1/9/2021 at 8:46 PM, majikstone said:

Anul ciclist incepe tehnic cand am facut prima tura cu bicicleta din anul ala calendaristic :)) deci inca nu a inceput. Sunt inca in anul trecut.

134923213_257637625693319_10943971951440

• Upvote 1
  • Haha 4