Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Sper sa nu fie considerat off topic de catre moderatori. Am o problema cu kilometrajul meu. De 2-3 zile nu mai indica corect. iteza desi este undeva la 30 km/h sau chiar peste, kilometrajul imi indica cam la jumatate, undeva la 17-18 km/h. Are idee cineva ce se intampla? Am un model cu fir, cu senzor prins pe furca. Le-am verificat, nu sunt deplasate de la locul de montare. Ce sfaturi aveti in acest sens, se rezolva cu un eventual reset, ori nu ? Astept opiniile voastre.

Cel mai probabil magnetul de pe spita e un pic prea departe de senzor, motiv pentru care nu mai reuseste sa activeze senzorul de tip reed. Incearca sa repozitionezi magnetul si/sau senzorul de pe furca de asa natura incat sa fie o idee mai apropiate unul de celalalt.

Daca are led, incearca sa observi daca la fiecare perioada de revolutie da un impuls la senzor. Preferabil sa faci asta pe o lumina mai slaba, astfel incat sa il observi mai bine. Daca nu are, doar sa il apropii cat de mult poti. Putin alcool izopropilic pe la contacte, sau chiar si alcool sanitar, cu niste betigase de urechi, poate s-a strecurat ceva mizerie de-a lungul timpului. Este putin de migaleala-bibileala :)

Nu este cu led. Curatire am incercat, dar doar asa superficial cu mana. Am sa incerc si varianta cu spirt.