Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Eşti cu adevărat formidabil !

Respectuoase felicitări !

Cred că şoselele pe care mergi sunt cele mai aglomerate din RO, ai şi TIR-uri, ai şi câini, şoferi criminali cât cuprinde...

Pentru mine, eşti un erou, numai respect !

am mers cu dany la cateva ture. un baiat de nota 10 <:-P.

eu anul asta am pana acuma vreo 8000 de km. sper sa mai prind vreme buna si timp liber ca sa mai fac niste plimbari pe la munte.oricum nu numarul de km parcursi conteaza ci felul in care ii parcurgi.

am mers cu dany la cateva ture. un baiat de nota 10 <:-P.

eu anul asta am pana acuma vreo 8000 de km. sper sa mai prind vreme buna si timp liber ca sa mai fac niste plimbari pe la munte.oricum nu numarul de km parcursi conteaza ci felul in care ii parcurgi.

cum a zis si han ,nu conteaza numai numarul de kilometrii parcursi ci felul si conditiile in care au fost parcursi.Spre exemplu,in Dobrogea e mult mai greu sa dai la pedala decat in zonele de campie si chiar munte.Acest lucru este datorita terenului valurit si a vanturilor.

cu toate astea , grupul din constanta pedaleaza foarte bine si cu viteze excelente (40 constant,50 pe diferite portiuni) =D> iar eu,ca sa tin constant 40 ducand trena ,depuneam un efort mai mare decat cel cu care sunt obisnuit in zona de campie.

Jos palaria ! Schimbarea este incredibila! Tine-o tot asa!

Daca o tine tot asa, pana la anu Dany va ajunge mai usor decat bicicleta8-X

Poti sa iti prezinti bicicleta ca cea mai eficienta metoda de slabit.

Nu trebuie sa mai tii o dieta prea stricta daca pedalezi atat. Poate sa-ti afecteze performantele.

Care naiba este rostul discutiilor astea? Ce conteaza cat te-ai dat? Este asa important sa ne umflam in pene cu km parcursi? Mi se pare cel mai penibil topic pe care l-am citit. Din ce citesc pe aici placerea de a merge cu bicicleta nu are nici un rost, important este sa bagi multi km.

Cand eram copil (pe timpul lui nea Nicu) duminica se adunau 50-60 de persoane si ieseau la o tura in jurul orasului. Ca si km nu insemna mare lucru, dar ca distractie era super. Oare oamenii aia stiau cat sunt de ratati, ca nu faceau x sute de km? vai de capul lor, sau mai degraba vai de capul nostru. Ultima oara cand am verificat, asta nu era un forum pentru profesionisti, si cred ca este cazul sa ne purtam ca atare.

Eu ma dau cu bicicleta din placere, si ma doare-n cot cati km am facut vara asta, sau in ultimii 10 ani.........

De ce esti asa revoltat ? Poate unii sunt curiosi cam cati km se dau altii. Chiar daca nu conteaza doar numarul de km.

au fost sterse ultimele mesaje care nu au legatura cu subiectul si respectul reciproc

din februarie 2009 (cand mi-am lcumparat bicicleta, dupa 5 ani de pauza) pana in 31 decembrie 2009, am pedalat 1800 km (am slabit doar 6 kg in tot timpul asta).

Putini daca e sa ma compar, dar cine are vreme de comparatii ... ninsoarea ma asteapta.

Sa ne vedem sanatori, multi si voiosi la sfarsitul lui 2010, cu cifre mari si amintiri frumoase.

dany86 cat ai slabit? 20kg? Eu nu slabesc de la mersul pe bike, e cazul unor ciclisti mari ca B.Wiggins care a tinut o dieta pt. a slabi.( a nu se intelege ca ma compar cu el la performante).

De ce esti asa revoltat ? Poate unii sunt curiosi cam cati km se dau altii. Chiar daca nu conteaza doar numarul de km.

Subscriu.

Teoretic, cineva care face peste 10.000km/an, ar putea sa-i faca invirtindu-se in jurul blocului. Teoretic.

Practic, e greu de crezut sa fie asa. Mult mai plauzibil este ca o astfel de persoana a vazut mult mai multe locuri/trasee decit altcineva care, sa zicem, a facut 1.000km/an.

Si acum, citeva cifre:

2004 - 9.400

2005 - 10.200

2006 - 6.300

2007 - 9.900

2008 - 9.300

2009 - 10.300.

Nici nu ma laud cu cifrele astea, nici nu mi-e rusine.

Eu am inceput cu bicicleta in august.Dupa cateva saptamani de parcuri si trotuare am inceput sa vin la turele de Mihailesti.Pana acum am strans 3500km.Mai inportant insa pentru mine este ca am plecat de la 122kg si inainte cu o saptamana de Craciun,cand am pus punct anului trecut pe bicla,aveam 101kg.

Anul asta nu am bifat decat 300km pana acum si din cauza inactivitatii am urcat la 105kg.Anul insa abia a inceput si sper ca e timp sa ajung la tinta de 80kg fixata,pentru Craciunul viitor.

Personal nu contest miile de kilometri parcursi, este foarte posibil, dar m-asteptam ca acesti amici sa ne spuna si cate angrenaje , lanturi si grupuri de pinioane au schimbat, care firma producatoare ale acestor componente le-au parut a fi mai rezistente la rulaj.

... dar m-asteptam ca acesti amici sa ne spuna si cate angrenaje , lanturi si grupuri de pinioane au schimbat, care firma producatoare ale acestor componente le-au parut a fi mai rezistente la rulaj.

Despre aceasta tema "acesti amici" (printre ei si regretatul Carbune) au discutat mult. Cu ajutorul functiei "search" ai fi gasit de exemplu si acest topic:

http://www.ciclism.ro/forums/f13/despre-lanturi-si-uzura-lor-3653.html

"Km parcursi in anul..." pot fi masurati atit pe orizontala cit si pe verticala.

Cu verticala e mai greu, dar de cind am un dispozitiv cu GPS, nu mai e o problema, astfel, in 2009, in cei 8.000km "monitorizati" cu GPS (din totalul de peste 10.000), am reusit peste 103km ascensiune verticala.

Dar ce-ati zice de "Km parcursi intr-o zi"? sau mai bine sa deschidem un alt topic?

"Km parcursi in anul..." pot fi masurati atit pe orizontala cit si pe verticala.

Cu verticala e mai greu, dar de cind am un dispozitiv cu GPS, nu mai e o problema, astfel, in 2009, in cei 8.000km "monitorizati" cu GPS (din totalul de peste 10.000), am reusit peste 103km ascensiune verticala.

Dar ce-ati zice de "Km parcursi intr-o zi"? sau mai bine sa deschidem un alt topic?

eu in 2009 am avut de toti 20.225 de km parcursi in antrenamente, rol si competitii

Sti cum se spune Doamne ajuta...sa nimerim...sunt multi inscrisi.....sper sa fie mai usor ca anul trecut.....desi ma indoiesc.......inainte de soelden o sa atac curse de genul Mondsee (iunie) si Sankt Polten(iulie), poate si un Turul Muntiilor Tatra (august)....sa ma obisnuiesc cu distanta si catararile. Vi le recomand cu caldura....poate ne vedem la una din ele. Spor la pedala

Sti cum se spune Doamne ajuta...sa nimerim...sunt multi inscrisi.....sper sa fie mai usor ca anul trecut.....desi ma indoiesc.......inainte de soelden o sa atac curse de genul Mondsee (iunie) si Sankt Polten(iulie), poate si un Turul Muntiilor Tatra (august)....sa ma obisnuiesc cu distanta si catararile. Vi le recomand cu caldura....poate ne vedem la una din ele. Spor la pedala

Anul asta pina acum am 2000 de km din care doar 660 km pe sosea. Restul pe rol....spinervals si tematici cu frinaj.

Eu, locuind mai la munte, am avut mai putine zile bune de pedalat "outdoor" (17 ianuarie a fost ultima zi) asa ca n-am reusit sa fac decit 400km, dar cu peste 4.000m dif.de nivel.

Pe de alta parte, nefiind un ciclist de performanta, nu ma tenteaza "biciclitul" indoor, mai bine imi iau schiurile si fac citeva ture de schi alpin. Niste ture de schi-alpinism (cu asanumitele schiuri de tura) ar fi, totusi, mult mai potrivite.

Eu, locuind mai la munte, am avut mai putine zile bune de pedalat "outdoor" (17 ianuarie a fost ultima zi) asa ca n-am reusit sa fac decit 400km, dar cu peste 4.000m dif.de nivel.

Pe de alta parte, nefiind un ciclist de performanta, nu ma tenteaza "biciclitul" indoor, mai bine imi iau schiurile si fac citeva ture de schi alpin. Niste ture de schi-alpinism (cu asanumitele schiuri de tura) ar fi, totusi, mult mai potrivite.

niste linkuri de la aceste curse poti sa dai?

niste linkuri de la aceste curse poti sa dai?

Pina la ora actuala, in 2010: 1.200km, dintre care 950 masurati cu GPS, dif.de nivel pe cei 950km: 11.000m

Atit am putut pina acum, sper la (mult) mai mult de aici inainte...