St. Vineri

Bicicleta pliabila

Recommended Posts

Salut,

are cineva experienta cu aceasta gama de biciclete? Sunt pe punctul de a achizitiona una pentru sotie si nu am idee dupa ce sa ma uit.

Daca aveti vreo recomandare buna pentru un buget de 1600-1900 de lei as ramane recunoscator.

Cheers

OK, e un domeniu complex, e greu de recomandat "cea mai buna", dar dupa ce trebuie sa ma uit in afara de greutate?

Ce schimbator ii trebuie? In butuc sau 'normal'? Presupun ca 3 viteze sunt de ajuns.
Conteaza foarte mult modul in care se pliaza? Ma refer la rezistenta cadrului si la fiabilitatea in timp.

Singurul lucru care contează privind fiabilitatea unei pliabile (excluzând defectele de fabricație, utilizarea improprie sau depășirea greutății maxime) e ca sistemul de strângere a punctelor de pliere să nu aibă joc atunci când bicicleta e în configurație normală. Trebuie inspectate periodic și reglate la cel mai mic semn de joc; dacă bicicleta e folosită în mod repetat cu joc se vor uza balamalele și cadrul va deveni inutilizabil / periculos.

Sunt valabile ambele variante de transmisie; butucul cu viteze concentrează destul de multă greutate în partea din spate, dar are avantajul întreținerii reduse.

Sistemul normal cu pinioane și deraior e mai ușor, însă necesită ceva mai multă atenție, fiind mai expus mizeriei și loviturilor din cauza roților de diametru mic; în cazul în care mergi pe varianta asta, ar fi de preferat pinioane pe casetă (cel puțin 8 viteze).

În gama asta de preț nu prea am ce să îți recomand. Romet Wigry 3 e destul de ok, are un coleg. Nu știu dacă e valabil la toate, dar la a lui cadrul pare construit pentru un butuc mai lat, motiv pentru care dropout-urile nu sunt chiar paralele. E posibil ca modelul cu 8 viteze să nu aibă problema asta.

• Upvote 1