Recommended Posts

Salutare tuturor. Am o problemă destul de mare, am cumpărat un hardtail și credeam că are 9 viteze când am ajuns acasă am observat ca are doar 8. Acum vreau sa schimb lanțul că este uzat. Dacă cumpăr lanț de 8 viteze o sa afecteze funcționarea? 

Angrenajul este shimano FC-m 3000

Cum l-ai cumpărat, de pe net fără să-l verifici?

Dacă are 8 pinioane, evident că luând lanț de 8 o să fie bine.

9 hours ago, Traveller said:

Nu e nici o problemă.

Am citit undeva ca lanțul de 8 este mai gros și o să facă probleme. A mers cineva cu angrenaj de 9 și lanț de 8 viteze? 

în urmă cu 20 ore, ionut zegrean said:

credeam că are 9 viteze când am ajuns acasă am observat ca are doar 8

în urmă cu 16 ore, ionut zegrean said:

este vreo problema dacă am angrenaj de 9 viteze și pun lanț de 8?

Stai că m-ai amețit. Câte pinioane ai până la urmă, 8 sau 9?

Dacă ai totuși 9 și pui lanț de 8 ar putea sau nu apărea probleme: lanțurile de 8 au 7mm grosime, lanțurile de 9 între 6,5 și 7 mm grosime. 

2 minutes ago, fizikant said:

Stai că m-ai amețit. Câte pinioane ai până la urmă, 8 sau 9?

Dacă ai totuși 9 și pui lanț de 8 ar putea apărea probleme, e într-adevăr mai gros.

Angrenajul este de 9 viteze pinioanele de 8, lanțul actual este de 9 dar este uzat și vreau să îi schimb și mă gândesc să iau de 8 viteze că e mai ieftin 

în urmă cu 27 minute, ionut zegrean said:

Angrenajul este de 9 viteze pinioanele de 8

Cred că nu folosești bine termenii. Denumirea de angrenaj (sau angrenaj pedalier) se folosește de obicei pentru ansamblul pedalier + foi (1, 2, 3 - deci nu poți avea angrenaj de 9 viteze).  În spate ai o casetă de pinioane (uzual 8-12).  De exemplu, dacă ai un angrenaj pedalier cu 3 foi și o casetă cu 8 pinioane, bicicleta va avea 3x8 viteze. Lanțul se alege în funcție de numărul de pinioane al casetei. Dacă ai 9 pinioane ia lanț pentru 9 viteze (fără risc) sau de 8 viteze (cu oarece risc, cum am scris mai sus).

Ceea ce am spus mai sus se aplică angrenajelor mai vechi, cum e al tău. La generațiile noi angrenajele sunt diferite cf. numărului de viteze, atât la cele de MTB cât și la cele de șosea. De ex. un Ultegra 6700 (pt. 10 viteze) diferă de un 6800 (pt. 11 viteze), iar un angrenaj normal (130mm) diferă de unul compact (110mm).

Mea culpa, am înțeles cu greu la ce te referi, am făcut conexiuni greșite :D Pentru angrenajul tău, Shimano recomandă lanțul Deore XT CN-HG93, care e cam scump într-adevăr și e un lanț îngust, dar mai spun ei și că orice lanț HG 9 speed merge.

Angrenajul e compatibil cu casete de 8 și 9 viteze, deci ar trebui să meargă și un lanț de 8.