bobalex18

Sfat achiziție mtb 2500 ron

Recommended Posts

Orice iei, ia ceva care sa aibe service asigurat de cineva capabil. Nu fi tentat sa iei de la Afisport, pentru ca iti dau super preturi dar te descurci cu garantia, te trimit te miri pe unde. Acum, daca esti din Bucuresti, te mai scoti, ca ai de unde sa alegi.

Ai suficiente variante, ai de unde alege.

On 28.08.2018 at 19:35, Traveller said:

Problema e că prețurile au crescut treptat, pentru aceeași echipare.

În momentul în care trebuie să urci dincolo de 2500 de lei ca să nu mai vezi furci XCM/XCT, deja e cam aiurea.

Iar la 29 e și mai complicat.

Eu, dacă aș fi în locul autorului, aș lua un RR540 mărime XL. Mai ușor decât orice 29er de 2500 de lei, mai bine echipat.

Faptul că ai 1.90 înălțime nu înseamnă automat că ai nevoie de 29er.

Am.fost și am probat 540, 27,5 rotile doar că nu aveau cadru xl ci l. Nu mi s-a potrivit absolut deloc.ni cred că un cadru xl ar schimba mult datele problemei. Ce mi-a plăcut eate că nu au numai roșu ci și negru/gri.

On 28.08.2018 at 21:04, Danyutz said:

Orice iei, ia ceva care sa aibe service asigurat de cineva capabil. Nu fi tentat sa iei de la Afisport, pentru ca iti dau super preturi dar te descurci cu garantia, te trimit te miri pe unde. Acum, daca esti din Bucuresti, te mai scoti, ca ai de unde sa alegi.

Ai suficiente variante, ai de unde alege.

Da, nu am completat datele . Sunt din București. In caz de probleme pe garanție cine asigura suportul? Devron/DHS ?

Daca iei Devron direct de la DHS, iti ofera ei service.

Daca iei Devron de pe Afi, DHS nu-ti mai ofera service, dar sigur Afi are contract sau intelegere cu alte locatii de la voi. @Zamolxe13 poate sa-ti spuna mai multe.

Are dreptate @Danyutz pana la un anumit punct. Indiferent de unde iei Devron-ul, garantia iti este oferita de catre magazinul respectiv. Daca iei de la DHS, ai garantie de la DHS, daca iei de la Afi, ai garantie de la Afi.

Nu am zis ca nu ar fi recomandat. Doar ca este in Buzau si in cazul in care ai nevoie de garantie, va trebui sa mergi pana acolo.

Întâi verifică dacă e pe stoc vreuna de mărimea ta, in realitate. Diferențele sunt cele semnalate pe celălalt topic. 

până la urmă am luat merida big nine 500 2018. din recenzii reiese că nu stă foarte bine la butuci și la frâne. pentru mine cred că e mai mult decât extraordinară.

unde pot să găsesc un topic cu operațiile de întreținere pe care să le fac la primăvară?

desigur, îmi trebuie și suport pentru mașină....acolo o gălăgie de bani.

Eu un inteleg : Ceri sfaturi pentru un buget de 2500 lei și îți iei una de 4500 lei!

nu chiar atât..ceva mai puțin. da, cam tot ce găseam pe la 2500 nu mă mulțumea. am pierdut un focus redus de la 3200 la 1800 pentru că până am primit  confirmarea că e model 2018 s-au dat toate...așa că singura soluție a fost să cresc bugetul. de ce am ales asta? a fost cea pe care m-am simțit cel mai bine când am urcat. 

au mai fost niște oferte bune la ghost acum cu BF dar la ce am vrut nu aveau dimensiunea mea.

2 hours ago, bobalex18 said:

unde pot să găsesc un topic cu operațiile de întreținere pe care să le fac la primăvară?

desigur, îmi trebuie și suport pentru mașină....acolo o gălăgie de bani.

Sunt pe youtube tutoriale desi daca esti newbie in ciclism mai practic si sigur ar fi sa mergi la un service.

La suport in functie de masina pe care o ai si pretentii gasesti variante de la 100 lei pana la o galagie de bani. Evident cu cat creste pretul creste siguranta, fiabilitatea, usurinta in folosire.

Sa o folosesti sanatos, pune o poza doua.

Casca, antifurt bun, lumini ai? 😎

Da. La hervis. Probabil singura reducere adevărată a lor.

O sa merg la service pentru inceput de sezon dar voiam să mă documentez și eu.

La suport o sa iau thule de ăla care nu face zgomot rău plus suporții pt bicicletă.

Casca - inca nu - mă documentez

Lumini - inca nu - o sa iau de pe alie

Antifurt - lanț în parcare la mine. De asta nu cred că iau. 

Bicicleta sta legata în parcare

Ce am luat?! Logic că am luat 2 suporți pt telefon de pe alie :)))))

Thule e petardă in ultimii ani.

Barele alea aero sunt o țeapă. Ce-i drept, arata bine.

Suportul care l-am luat acum aproape 12 ani e mai bun decât cel luat acum 3 ani. Culmea, același model...

Poate o sa ajute pe.cineva informația.

Puteți aștepta oferte foarte bune dacă aveți nevoie de un cadru M/L dar cadre S sau XL nu o să prindeți deoarece sunt produse și aduse cam 1/3 fata de celelalte dimensiuni.

Am primit luminițele pentru spate. Alb pt mine, roșu pt pegasul fetiței. Fff bune pt utilizarea in cazul meu. 3 dolari ambele

La sfatul unui prieten, am găsit și pompa care merge la ventilele mele. 9 lei de la Decathlon după ce am cumpărat o grămadă de furtunase și alte prostii, dar fără să știu ce îmi trebuie.

Am înțeles că îmi trebuie și pompa pt furcă....

20 hours ago, bobalex18 said:

Am înțeles că îmi trebuie și pompa pt furcă....

Nu, nu iti trebuie. O sa patesti  la fel ca si cu "furtunase si alte prostii".

Mergi o data la 2 luni la orice service si ii rogi sa verifice. In general e pe gratis, in cel mai rau caz va costa 5 lei (bikexpert).

• Like 1