bobalex18

Sfat achiziție mtb 2500 ron

Recommended Posts

Daca nu ai mai facut trasee de munte, vezi ca e cu totul alta mancare de peste fata de Baneasa/Cernica.

De facut il faci, ca nu te alearga nimeni, mai tragi pe dreapta, mai bagi un gel, mai admiri peisajul. Anul trecut am mers cu un grup maricel printre care erau si oameni extrem de slab pregatiti dar usor usor l-a facut toata lumea, doar ca pentru unii a durat mai mult, respectiv i-a solicitat mai mult.

Un mare dezavantaj pe care il vad insa, este temperatura si mai ales faptul ca mergi foarte mult prin camp deschis si te bate soarele in cap de te sparge, mai ales pe urcare.

totuși am ani de antrenamente. nu mai sunt eu sportiv de performanță dar nici nu gâfâi dacă joc 2 ore tenis. știu că e altă mâncare de peste, să văd cum mă descurc - fiind o perioadă în care am dus fetița la bunici, aș vrea niște trasee care să mă epuizeze și să scoată stresul. dacă nu mai pot,  share location pe whatsapp și vine soția să mă ridice :D 

am încă niște sechele pe la genunchi dar sper să mă descurc.

referitor la căldură, nu sunt prea sensibil. mai rău mă afectează când e răcoare (durere la umăr/gât datorate unei vertebre strâmbe).

4 hours ago, bobalex18 said:

aș vrea niște trasee care să mă epuizeze și să scoată stresul. 

Carpathian Epic atunci.

@paulrad

pita lu' Dumnezeu solutia aia. Am comandat una waterless de test, sa vad ce stie. Pe mine ma avantajeaza o varianta care face cat mai putina mizerie, stau la bloc si chiar curat bicla dupa fiecare tura.

pompa aia portabila, nu are nevoie de sursa de apa curenta, a? bagi apa si stropesti cartofii? 

54 minutes ago, Danyutz said:

pompa aia portabila, nu are nevoie de sursa de apa curenta, a? bagi apa si stropesti cartofii? 

Are rezervor de 15L

49 minutes ago, Danyutz said:

stau la bloc si chiar curat bicla dupa fiecare tura.

O cureti in cada sau in jurul blocului pe undeva? Eu am incercat in cada o data dar a fost haos si nu i-a picat bine nici doamnei ideea asa ca dupa curatatul grosului la spalatoria auto cu fise, iau o mini valiza cu diverse si o iau la bibilite undeva langa bloc.

Un link cu ce ai comandat. Poate incerc si eu daca ziceti ca e asa minune.

5 hours ago, bobalex18 said:

aș vrea niște trasee care să mă epuizeze și să scoată stresul.

1 hour ago, Danyutz said:

Carpathian Epic atunci.

:)) doar daca se doreste epuizare completa.

Eu nu iti recomand chestii atat de dure, dar valea prahovei este aproape si pentru fuga de stres sunt o gramada de trasee in zona cu diferite distante si dificultati. Poti folosi Bikemap pentru research. Pentru inceput incearca pana in 30 km si sub 1000m diferenta de nivel. Si dupa cresti treptat odata ce ai experienta. Daca gasesti sa mergi cu inca cineva cu atat mai bine, pe munte nu este indicat sa mergi singur sau daca nu stii traseul.

Am fost și am spalat-o. A rămas multa mâzgă pe la deraiorul din spate și pe.pinioane Cred că voi lua o soluție și îl voi curăța cu pensula (0.5l motorină/ pullimax sau ceva similar). Întrebare, am ulei din Decathlon pt lanț. Sa îl.folosesc sau sa dau cu wd40. Eu am mare încredere în wd40.

Nu o să spăl bicicleta in cada. Și așa doamna mea a comentat că duc bicicleta la spălat dar mașinile nu.

Referitor la Urlați, diferența de nivel este de 1000 de m, dar nu e munte. Sunt dealuri.

Carpathian epic - știți știrea cu nigerianul care a murit în timpul unui maraton sexual :)))) super site-ul și imaginile dar nu e de nasul meu. Daca mă antrenez 2 ani poate poate pot lua startul, la.final.sigur nu ajung

Ar fi trebuit sa merg cu un prieten dar el zice că îl.bate soarele in cap și nu vrea - cică sa mergem la toamnă. Eu nu mă plang. Sunt obișnuit.

Întrebare. Sunt caini? Am fost de 2 ori atacat de haite de câini când stăteam în drumul taberei și am oroare.

Mă.enerveaza site-ul.ca nu pot uploada direct poze

1 minute ago, bobalex18 said:

Am fost și am spalat-o. A rămas multa mâzgă pe la deraiorul din spate și pe.pinioane Cred că voi lua o soluție și îl voi curăța cu pensula (0.5l motorină/ pullimax sau ceva similar). Întrebare, am ulei din Decathlon pt lanț. Sa îl.folosesc sau sa dau cu wd40. Eu am mare încredere în wd40.

Sfaturi pt intretinere:

Legat de mazga de pe deraior eu prefer sa il dau jos complet, desfac rotitele, curat, ung si montez la loc. Cam la 500-600 de km si totul merge perfect.

Legat de lant, cam de 2 ani folosesc ulei de la Muc-Off, dry/wet in functie de conditii, cu mentiunea ca la 3-4 ungeri/200km, lantul e dat jos, degresat, repus si uns.

Ulei de la decathlon nu pun decat pe bicicleta de oras care sta parcata in ploaie, nu as pune pe o bicicleta ce vede drumuri prafuite, prinde usor murdaria. WD40??? Unii zic ca merge, altii ca nu... am incercat o data wd40 dry cu teflon, dar dupa 20km lantul era mult prea uscat. Nu recomand.

• Like 1

Oho...cate sfaturi utile

Mulțumesc

Am citit și topicul dedicat dar sunt f multe păreri și unele la un nivel Profi in timp ce eu nici începător nu sunt.

Curățatul/degresantul cu ce sa il fac?

@Invitat special in jurul blocului, nu in casa. Depinde si cat de jegoasa e, daca e doar praf, il dau jos cu servetele umede ( alea de la lidl, nu stiu cu ce sunt imbibate, dar curata orice ).

Se poate spăla si la service.

Pe prelungirea ghencea este un service care are cuve pentru spalare. Probabil au si altele instalații asemănătoare...

Reteta lant (not the best, not the worst, exista si alte metode sau unelte...)

Curatatul lantului eu il fac intr-o sticla de nestea 0.5, are gatul lat. Vreo 200ml de diluant sau solutie muc off in functie de ce e la indemana si de cat de eco esti, agiti bine totul, lasi o zi, agiti iar bine, lasi sa coboare toata mizeria. A treia zi scoti lantul usor fara sa ridici mizeria de pe fundul sticlei. *Solutia "curata" de la suprafata poate fi scursa usor si refolosita de vreo 3 ori. Pun mizeria de pe fundul sticlei intr-un alt recipient, las sa se usuce si cand se umple arunc cu totul la gunoi* lantul scos din solutie il sterg bine cu o carpa uscata, montez, ung bine, dau cateva pedale, sterg. Done.

• Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1

15 hours ago, PVN10 said:

Se poate spăla si la service.

Pe prelungirea ghencea este un service care are cuve pentru spalare. Probabil au si altele instalații asemănătoare...

Si la Veloteca au, e 30 lei spalarea. Lantul il dau jos si il spala cu motorina. Mi se pare putin bizar, vinzi 4-5-6 solutii de curatat lantul dar tu il speli pe al clientilor cu motorina. Deci alea sa inteleg ca sunt praf sau ce?!

crede-ma, asa curata lanturile marii "meseriasi".

vorbesc de bicicletele ciclistilor adevarati din romania (de la cervelo pana la colnago).

motorina are proprietatea de a degresa si unge lantul.

benzina si diluantul ataca metalul. solutiile specializate au devenit prea "eco", asa ca multi le evita!

25 minutes ago, PVN10 said:

benzina si diluantul ataca metalul

Astia sunt solventi, ataca grasimile in general (din piele, din ulei, de pe lant)... n-au nici o treaba cu metalul.

Si pe langa asta, nu inteleg care este sfatul tau de mai sus. Cine, ce foloseste? 

• Upvote 1

Domnule, eu chiar vorbeam serios. Pur si simplu nu te-ai exprimat clar mai sus si eram curios de ce variante mai foloseste lumea. Bobalex18 ne-a cerut un sfat tuturor.

3 hours ago, PVN10 said:

asa curata lanturile marii "meseriasi".

Asa cum? La veloteca cum a zis invitat sau cum?  

2 hours ago, PVN10 said:

eu discutam cu Dl. Invitat special

Exista PM pentru discutii.

Si daca este sa o dam in mistouri...

2 hours ago, PVN10 said:

mania persecutiei

Dai lectii de psihiatrie pe ciclism.ro? Ca tot ai intrat pe teritoriul meu, stii macar ce inseamna acea alaturare de cuvinte?

Discuția offtopic se oprește aici. 

Atunci când bugetul cuiva nu e la nivelul așteptărilor altcuiva, soluția nu e să îl iei la împins vagoane. 

Cine nu are argumente de bun simț , pro sau contra, mai bine tace. 

Colegi, totuși. Fara ura și ambiții personale. Războiul nu face bine nimănui. 

Am ales să îmi îngrijesc singur bicicleta pentru că îmi face plăcere. Este un mod de a mă elibera de stres. Da, o pot duce la un centru sa o regleze sa o spele etc, dar simt că pierd legătura cu ea. 

Mi-am dorit de f mult timp o bicicletă și mereu se găsea ceva ce nu imi placea la respectivul model. De asta sunt foarte bucuros de ea. Acum 5-6 ani am mai găsit una (un brand norvegian) dar era un purcoi de bani.

Până la urmă vorbim de o bicicletă care are 100 de km și mai știu că din greșeli omul invata. O sa vad cu ce îi trag o curățare mai aprofundată și o ungere pentru partida de duminică.

Nu mi-ați răspuns, cei care ați fost pe acolo. Sunt probleme cu câinii? 

Stai usor colegule, nu-i razboi.

Daca intretinerea te elibereaza de stres... whatever floats your boat dude, pe mine nu ma relaxeaza decat gandul ca am asamblat totul cu simt de raspundere si nu voi avea probleme. La urlati nu am fost vreodata, dar caini gasesti peste tot in tara asta, inclusiv pe vf omu era o potaie mare la intrarea in cabana :)) dar inofensiv.

Daca potaile sunt agresive si le vezi din timp, cobori de pe bicla, o pui scut intre tine si caini si iti continui drumul calm si fara frica. Se plictisesc si te lasa. Daca nu ii vezi la timp si incep sa te alerge se complica treaba si depinde de caine: unii se sperie daca te dai spre ei cu bicla, altii nu, altii doar se joaca. Si aici trebuie sa ramai calm. Pentru cazuri extreme poti incerca cu un spray cu piper daca ai timp.

Un ultim sfat este ca probabilitatea de a intalni caini agresivi creste cu cat este mai multa mizerie si gunoi pe unde te dai. Exemplu sate foarte sarace.

Un pistol taser costa 250 lei (cu 3 rezerve) si poti lansa până la 5 metri.

Uneori si ciobanii sunt periculoși (vezi cazul Colibita- BN). 

Am fost să curat bicicleta. Am luat un degresant auto și o spumă activa care scoate praful și 2 perii nici prea dure dar nici moi. Multă minte nu îmi trebuie când fac prostii. Înarmat și cu un bidon de apa am coborât încrezător. Am dat cu soluții, am dat cu peria, am dat iar cu soluții etc etc. Apoi clătit cu apă. Totul ok. Doar că o pedala s-a transformat pe alocuri din negru in gri :)))))))

Dar frumos, zici că așa e modelul :))))

Oricum, acum lanțul și pinioanele arata curat curat. Urmează să îi fac mâine ungerea, sa vad cu ce. Poate fac alta boacănă :))))))

Legat de câini, sper sa fie ok, mai ales că sunt singur și chiar am o problemă cu ei

18 minutes ago, bobalex18 said:

Urmează să îi fac mâine ungerea

Fugi și pune ulei pe lanț că mâine îl găsești cu rugină :))

5 hours ago, Alegz30 said:

cobori de pe bicla, o pui scut intre tine si caini

Dupa 5 intalniri de acest gen, confirm ca asta e varianta cea mai sigura. Iti acoperi spatele fie cu un copac sau stanca si taci. Se plictisesc intr-un final. Eu am avut ocazia deosebita de a fi atacat de 3 ciobanesti pe un drum forestier ingust la Cheia si in spate aveam doar o semi prapastie. Port un spray paralizant de atunci, nu l-am folosit inca.

în urmă cu 11 ore, paulrad said:

Fugi și pune ulei pe lanț că mâine îl găsești cu rugină :))

vai de capul meu. cum am citit mesajul nu am știut cum să mă îmbrac mai repede să cobor. normal că nu am găsit cele 3-4 uleiuri pe care le-am cumpărat dar am dar cu wd40 pe care îl am mereu la îndemână (numai cei căsătoriți știu cât de util e wd40 la orice :))) )

ca o intâmplare funny.

de craciun, mosu” i-a adus fetiței o bicicletă pegas - numai că a luat-o în septembrie și a ținut-o în portbagaj. în noaptea de crăciun s-a apucat de  montat. numai că nu am știut că pedalele sunt stânga dreapta și eu m-am pus iar pe una am și reuțit să o montez - cu ciocul de papagal. pe cealaltă cum nu am reușit am fost după 2-3 zile cu bicicleta și fetița la spiriduși băneasa. cel de acolo m-a întreabat cum de m-am gândit să folosesc ciocul de papagal și i-am spus că după ce o să fie căsătorit o să înțeleagă cât de util e ciocul de papagal :)))))

în urmă cu 10 ore, Invitat special said:

Dupa 5 intalniri de acest gen, confirm ca asta e varianta cea mai sigura. Iti acoperi spatele fie cu un copac sau stanca si taci. Se plictisesc intr-un final. Eu am avut ocazia deosebita de a fi atacat de 3 ciobanesti pe un drum forestier ingust la Cheia si in spate aveam doar o semi prapastie. Port un spray paralizant de atunci, nu l-am folosit inca.

să ne înțelegem, mie îmi plac toate animalele, iar câinii îi ador (mai ales akita american)

dar am fost atacat de 2 ori în haită la billa în drumul taberei (2009-2010). prima dată în septembrie, vreo 40-60 de câini când m-au făcut „strecurătoare”. nu m-au mușcat de față și gât dar în rest cred că am avut peste 100-150 de mușcături. a dat un băiat cu mașina peste ei și m-a luat și dus la spital. a fost horror.

a doua oară iarna, tot la fel 40-60 de câini doar că fiind iarnă eram foarte gros îmbrăcat și nu am avut mușcături efective. au venit 2 băieți cu pari și m-au scos. 

și exact cum spui: nu am o problemă să mă întâlnesc cu un câine, fie el și ciobănesc nervos, dar am o problemă dacă sunt 3-5 ciobănești sau vreo haită de maidanezi.

poze la spălătorie:

https://drive.google.com/open?id=1-OY98wbldAfq_mQNzcW043cs0OIYU8BL

https://drive.google.com/open?id=1-PDlkGixHxvAFCmtQQbHXbWGjLs3SFrD

spuma:

https://drive.google.com/file/d/1-FA9XkF_ThCT_8xS_OjSSR9SNJYAtorg/view?usp=sharing

pedala:

https://drive.google.com/file/d/1-2_xWh7B2ByFSuiWeuV7TtQ6bcSOkEAz/view?usp=sharing

cum se pun pozele aici?