Albert.

Vreau parere bicicleta RAPID

Recommended Posts

Vreau niste pareri despre achizitionarea unei biciclete.Vreau sa imi spuneti cea mai buna varianta din cele 4 afisate de mine.
https://www.sportist.ro/bicicleta-mtb-devron-zerga-d4-7-2017.html 
https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-devron-zerga-d4-7-2016-9293.html 
https://sportwin.ro/5-hardtail/10890-focus-whistler-lite-27-27g-2016.html 

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Foarte rapid - a doua.

Multumesc de parere!Imi poti spune care e diferenta dinte frana shimano m395 si shimano m396?

în urmă cu 39 minute, 8Ball said:

La fel de rapid - 1.

Poti sa-mi explici alegerea?

Hm, mă îndoiesc că bicicleta din primul link ar putea să aibă 12 kg.

13 minutes ago, Albert. said:

Poti sa-mi explici alegerea?

396 - 395 = 1

• Upvote 1
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

în urmă cu 4 minute, otsdr said:

396 - 395 = 1

Sunt mai bune franele?In rest totul e identic,nu?

Furca nu e identică.

Cred că XC30 (120 mm, arc, 27.5) e cu vreo 250-300 g mai grea decât Recon în aceeași configurație.

în urmă cu 13 minute, Traveller said:

Furca nu e identică.

Cred că XC30 (120 mm, arc, 27.5) e cu vreo 250-300 g mai grea decât Recon în aceeași configurație.

Asta e singura diferenta(inafara de cadru si angrenaj)?Care furca e mai buna?Si care frane sunt mai bune?

Ghidonul mai lat la 2017

2016 are discuri de 180mm fata/spate

2016 are furca usor mai buna

Greutate, au in jur de 14kg ca ochiul.

în urmă cu 3 ore, Danyutz said:

Ghidonul mai lat la 2017

2016 are discuri de 180mm fata/spate

2016 are furca usor mai buna

Greutate, au in jur de 14kg ca ochiul.

Deci 2016 e usor mai bun?

Sunt mai bune franele?In rest totul e identic,nu?

Practic diferentele sunt nule.
In functie de regimul de utilizare frânele din seria 3xx de la Shimano sunt toate la fel de bune sau slabe. Sunt frâne de două degete, deci trebuie sa tragi nitel de ele, dar dacă sunt corect întreținute nu vei avea probleme de forță insuficienta de frânare. Au o modulatie destul de bună, dar ca orice frâna entry level vor căpăta fading destul de repede pe coborâri agresive. Repet, nimeni altcineva nu poate aprecia modul in care iti vor satisface ție așteptările. Daca ai spune ca ai folosit un anumit model de frână si nu ai fost multumit de ea dintr-un anumit motiv, poate ai primi o parere comparativă. (Sau mai multe si normal contradictorii [emoji23])

în urmă cu 6 ore, BodoC said:

Practic diferentele sunt nule.
In functie de regimul de utilizare frânele din seria 3xx de la Shimano sunt toate la fel de bune sau slabe. Sunt frâne de două degete, deci trebuie sa tragi nitel de ele, dar dacă sunt corect întreținute nu vei avea probleme de forță insuficienta de frânare. Au o modulatie destul de bună, dar ca orice frâna entry level vor căpăta fading destul de repede pe coborâri agresive. Repet, nimeni altcineva nu poate aprecia modul in care iti vor satisface ție așteptările. Daca ai spune ca ai folosit un anumit model de frână si nu ai fost multumit de ea dintr-un anumit motiv, poate ai primi o parere comparativă. (Sau mai multe si normal contradictorii [emoji23])

Multumesc de raspuns.Dar nu,nu am mai avut astfel de frane si nici nu vreau sa le folosesc foarte agresiv(cateva plimbari pe drum forestier si in rest drum normal).

Atunci ia oricare pe care o mai prinzi pe marimea ta da-i bataie pana mai tine sezonul, la ce vrei sa faci cu ea, iti sunt suficiente.

• Upvote 1

Cam pentru ce inaltime este marimea  M - 457/18” ?Precizez ca eu am 14 ani si undeva la 1.70.

Marimea M iti este buna pentru 170cm, dar in functie de cât de repede crești, iti poate ramane mică.
Marimea unei biciclete corecte se alege un pic mai complicat si face subiectul unei discutii mai ample.

Chiar acum, BodoC said:

Marimea M iti este buna pentru 170cm, dar in functie de cât de repede crești, iti poate ramane mică.
Marimea unei biciclete corecte se alege un pic mai complicat si face subiectul unei discutii mai ample.

L mi se pare totusi cam mare pentru mine.M cred ca imi va fi buna si daca ajung la 1.80 si ceva.

Eu am 1.80 si bicla de marimea M... mi se potriveste perfect. Go for it.

Deja peste 1.80 ai nevoie de L, dar pana ajungi la inaltimea respectiva, te mai ajuta ( poate ) ca e un 29er. Asa ca ia-ti un M.