ionut111

cateva nelamuriri in vederea achizitiei

Recommended Posts

Vă salut, postez aici ca să nu deschid alt topic: intre astea două biciclete ce ați alege:

https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-540--id_8350454.html

https://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail-27r/bicicleta-cube-aim-pro-27-5-black-flashyellow-2018.html

Să merg pe Cube doar pentru marcă, sau e mai bună echiparea de la Rockrider? Prețul e cam acolo, în bugetul de 2000. La Cube am și posibilitatea unui discount de 15%.

39 minutes ago, mchereja said:

Vă salut, postez aici ca să nu deschid alt topic: intre astea două biciclete ce ați alege:

Ce am alege pentru noi sau pentru tine? Ca pentru noi nu am alege-o pe niciuna, pentru tine...e nevoie sa ne dai mai multe informatii: unde intentionezi sa o folosesti, inaltime, varsta eventual.

Ok, scuze că nu am dat destule informații: bicicleta e pentru soția mea. Momentan are un MTB greu, merge mai mult pe sosea dar are un grup de prieteni cu care mai iese și offroad. Vrea ceva mai ușor, are 1.70 și cea de acum pe care se simte destul de bine are cadrul de 49 cm și roți de 27.5. Bugetul e până în 2000 de lei, îi place cadrul destul de mare și nu vrea roți de 26. Merge in fiecare weekend, azi e plecată la o tură (doar sosea) de vreo 120km.

6 minutes ago, mchereja said:

azi e plecată la o tură (doar sosea) de vreo 120km.

Tura de 120km pe MTB, e fata serioasa vad.

In acest caz sfatul meu e sa asteptati Black friday. Nu am urmarit alte magazine dar stiu ca la Bikexpert au facut reduceri serioase la cateva modele de Cube si de asemenea devronbike.ro.

Si ar mai fi varianta unul ciclocros cu ghidon drept unde greutatea e vizibil mai mica decat la MTB dar pe offroad trebuie mers mai cu mila.

Sotia ta e plecata într-o tură de 120km cu un grup de prieteni? 😳

Da, un grup de baieți și fete cu care iese la ture în weekend. Dacă te gândești la altceva să-ti fie rușine! 😁😁

Cam scumpă chiar și la 1700 lei!

Du-o la un service să-i facă reglajele, gresarea și centrarea rotilor.

7 minutes ago, PVN10 said:

Cam scumpă chiar și la 1700 lei!

Elegant spus. e imens de scumpa. Pretul corect ar fi pe la 1200 lei.

Colegul s-a pripit si nu a mai asteptat o zi doua pana la BF unde la magazine de specialitate erau sanse de ceva mult mai bun.

Ca idee generala pentru incepatori: NU va cumparati bicicleta de la magazine universale ci de la cele de specialitate. O mica exceptie ar fi Decathlon.

Nu am așteptat pentru că nu îmi fac speranțe la reduceri foarte mari. In afară de furcă, care e cam slabă, dar nu o să aibă prea mult de mers offroad, mi se pare o echipare destul de ok. Cu frane hidraulice și schimbătoare Acera și Deore nu am prea găsit sub 2000 de lei. Dacă îmi găsiți una ca asta la 1200 de lei mi-o cumpăr mie mâine 😁.

Un Devron H3.7, că la ăsta mă uitam de o vreme, cu dotări asemănătoare, era pe la 2.300 de lei, nu cred să scadă sub 2000. Asta a scăzut acum la 1649 pe eMag, așa că nu am mai stat pe gânduri.

Te-ai uitat (macar de curiozitate) la ceva la mana a doua?

Il intrebam pe Ionut. Nu ca as avea ceva cu tine, dar el zicea ca isi cauta utilaj.

On 10/28/2018 at 1:52 PM, PVN10 said:

On 11/18/2018 at 11:18 PM, Drysna said:

Revin cu câteva impresii despre bicicletă: super mulțumit, merge foarte bine, e ușoară, soția e încântată de ea. Schimbă vitezele foarte bine, frânele sunt acceptabile, aștept după rodaj să prindă și mai bine. Deocamdată e pusă la hibernat, mai multe vedem la primăvară.