Sign in to follow this  
danlucian

Sfat schimbător față Canyon

Recommended Posts

Buna ziua! 

Va rog sa mă ajutați cu un sfat: am un 29er Canyon la care am pus când l-am cumpărat o transmisie de trekking. Acum, că aceasta s-a uzat, as vrea sa revin la configurația inițială, și am ales componentele, dar la deraiorul față m-am blocat, pentru că nu știu ce model sa aleg (unghi, top/down swing, dual pull, low/up clump etc.).

La aceste componente mă gândesc, va rog sa mă sfătuiți daca e ok si, eventual, ce alt model sa aleg sau ce sa selectez:

https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-Kurbelgarnitur-FC-M780-Hollowtech-II-Auslaufmodell-p50260/

https://www.bike-components.de/en/Shimano/FD-T8000-XT-66-69-3-10-Speed-Front-Derailleur-p50273/

https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-CS-M771-10-Cassette-CN-HG95-10-speed-Chain-Set-p45501/

Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

1. Ce model de Canyon?

2. Cand ai schimbat transmisia, ai schimbat si deraiorul de foi?
Este foarte probabil sa-ti functioneze chiar deraiorul actual.

De restul componentelor nu putem stii, pentru ca nu ai dat date despre model, despre ce vrei sa faci cu bicicleta de acum incolo.

• Upvote 1

Canyon grand al 6.9. Am schimbat pedalierul și deraiorul față, pentru că voiam să merg mai mult pe asfalt.

Acum vreau sa revin la configurația inițială, dar nu știu ce deraior să cumpăr...

Pinioanele sunt aceleași, 11-34 și nu vreau să modific configurația.

Fa-i o poza deraiorului sa se vada prinderea de cadru si cum se prinde el de cablu. 

Totusi - de ce vrei sa il schimbi? E posibil sa meargă cu ce ai acum si sa schi doar foile nu si schimbatorul.

• Upvote 1

Sincer, nu ma prind de ce ai schimbat deraiorul atunci.

Era suficient sa-l muti mai sus conform noii configuratii. (Foaia mare mai mare = deraior montat mai sus)
Acum schimbă doar angrenajul, grupul de pinioane, lanțul, refaci reglajele si aia e, ai transmisie nouă.

De ce sa schimbi deraiorul față? E strâmb? E defect?

• Upvote 1

Nu e defect, funcționează foarte bine. Mă gândeam că trebuie, când am făcut prima data schimbarea mi s-a spus că nu se potrivește cel vechi... O sa fac o poză după-masă, ar fi foarte bine să nu mai trebuiască să îl schimb.

Mulțumesc!

Teoretic, conform Shimano, ei au 2 tipuri de deraioare fata: unele gandite pentru foi mari de pana la 42 sau 44 de dinti si celelalte gandite pentru foi mari de 44-48 dinti. In practica, diferenta dintre cele doua e o curbura usor diferita a patinei deraiorului, cu raza ceva mai mare in cazul deraiorului de trekking. Tot in practica, cele doua deraioare fata pot fi folosite fara probleme semnificative cu pedalierul pentru care nu au fost gandite, desi e posibil ca in anumite situatii schimbarea vitezei pe foaia mare sa fie ori mai lenta decat e cazul, ori lantul poate ajunge sa fie aruncat de pe foaia mare in afara pedalierului.

• Upvote 1

Este up-pull si pare top-swing.

Încearcă o poza dintr-un unghi asemanator cu ăsta.

66117f7f14f1b1fa63e85d8920ba2043.jpg94866df7b75457a7e94c6c8ae0bf7607.jpg

• Upvote 1

Este top-swing.
Incearca sa schimbi doar angrenajul, mută deraiorul mai jos, unde trebuie si vezi daca functioneaza. Dacă nu, il schimbi. Am impresia ca ai avut un slx 3x10.
Cumpără unul top pull, top swing (low clamp), la 66-69grade. Mai este si diametrul exterior al seat-tube, pe care il masori. Dar de obicei au adaptoare.

• Upvote 1