Maximilian2131

Probleme pedale automate

Recommended Posts

Salut, doresc să îmi achiziţionez o pereche de pedale automate pentru cursiera mea şi nu ştiu cum să le aleg.. Dacă vă rog să mă îndrumaţi către ceva bun şi de la noi din românia.. Precizez că doresc pantofi + pedale.

Mulţumesc anticipat!

Pai ai avea doua variante mai populare. Look sau Shimano. Eu am folosit numai Look de la varianta veche Delta pana la Keo2Max si pot sa zic ca m-am inteles de minune cu ele.

Unul din cele vreo 20 de clipuri cu si despre pedale SPD:

Vizavi de recomandari pentru "ceva bun", in primul rand depinde de bugetul tau si de nivelul la care te dai sau la care aspiri.

Sau dacă vrei să nu mergi ca rața când te dai jos de pe bicicletă, poți să folosești SPD standard pe cursieră, fiindcă sigur nu se face gaură în cer.

Eventual, în cazul în care vrei să folosești bicicleta și cu încălțări normale, poți să cumperi niște pedale cu o față cu SPD și cu cealaltă cu platformă.

În rest, goagăl e prietenul tău.

Desi ai o bicicleta de sosea, eu ti-as recomanda sa incepi cu niste pedale si pantofi de MTB, care au o serie de avantaje pe care eu le consider mai relevante decat avantajele pedalelor de sosea:

- sunt simetrice (le poti clipsa pe ambele parti, fara sa trebuiasca sa aduci pedala in "pozitia corecta" inainte sa clipsezi) iar asta mi se pare un avantaj extraordinar

- poti umbla destul de normal cu incaltamintea de MTB (chiar daca are talpa rigida), fara sa aluneci, ceea ce din nou mi se pare un avantaj extraordinar

- placutele fiind din otel si nu din plastic se uzeaza mult mai putin din cauza mersului cu incaltamintea de ciclism

- tolerantele sunt mai mari in cazul pedalelor si placutelor MTB, ceea ce inseamna ca vor fi mai imune la praf, pietris si alte cele care pot sa-ti contamineze placutele in momentul in care pui piciorul jos

- piciorul are ceva mai mult float (ceea ce, zic eu, e un avantaj pentru un incepator, o pozitie foarte fixa a piciorului putand fi foarte daunatoare genunchilor daca placutele nu sunt corect reglate)

Presupunand ca, la fel ca mai toata lumea, la turele de sosea te mai opresti in diverse locuri, mai intri intr-o terasa, mai declipsezi la un semafor, etc., incaltamintea si placutele SPD de MTB (standardul Shimano de sosea fiind SPD-SL) zic eu ca e o varianta mai buna. Eu am inceput pe SPD acum multi ani, cand aveam un MTB, si chiar si acum la bicicleta de sosea tot SPD folosesc.

• Upvote 2
  • Like 1

Sustin in totalitate argumentele lui Majik.

Am si MTB si road bike si pe ambele am SPD de la Shimano. Eu nu sunt ciclist din ala care urca pe bicicleta in fata portii si mai coboara tot in fata portii dupa 6 ore.

Clar mai umbli pe ici pe colo si atunci sistemul Look o sa te incomodeze.

Dar pentru sosea recomand pantofii speciali de sosea care sunt clar mai rigizi decat cei de MTB si au clipul in exteriorul talpii. Nu e ideal la mers dar tot e mai bine decat cu Look.

Cheers!

• Upvote 1

7 minutes ago, Ic3man said:

Dar pentru sosea recomand pantofii speciali de sosea care sunt clar mai rigizi decat cei de MTB si au clipul in exteriorul talpii. Nu e ideal la mers dar tot e mai bine decat cu Look.

Mi-am cumparat ieri o pereche de Shimano RP1, pantofi de sosea cu talpa din ceva plastic ranforsat cu fibra de sticla, dar care au si gauri pentru placute de sosea (cu 3 gauri), si pentru pentru placute de tip SPD (cu 2 gauri) si am montat pe ei placute SPD. Intr-adevar e cam alunecos mersul pe ei, dar se simte clar ca e mai rigida talpa fata de cei Rockrider de MTB pe care ii aveam inainte (si care desi sunt destul de uzati dupa cei cativa ani de utilizare, inca mai pot fi folositi si sunt chiar confortabili cand vine vorba de umblat cu ei). Daca iei ceva cu talpa de fibra de carbon diferenta va fi si mai mare. Altfel, avantajul la genul asta de pantofi de sosea cu diverse prinderi e ca daca nu-ti place un tip de pedale, poti ulterior sa le schimbi cu alt tip de pedale fara sa ai nevoie de alti pantofi.

Atentie la marimile pantofilor Shimano, eu port 43-44 in mod normal (in functie de cum e croit pantoful) si pe astia a trebuit sa-i cumpar in marime 45. Nu e prima oara. Modelele B'Twin / Rockrider sunt destul de fidele marimilor de pe ambalaj. Orice cumperi, probeaza inainte, sa nu ai surprize neplacute.

Pantof de sosea cu pedale SPD mi se pare sa alegi ce e mai prost din ambele parti: dificultatea de a merge pe jos de la sosea cu hotspotul creat de suprafata mica de contact pantof-placuta-pedala de la MTB.

17 minutes ago, LucianLS said:

hotspotul creat de suprafata mica de contact pantof-placuta-pedala de la MTB.

Pai nu e chiar asa, pentru ca pantoful de sosea are talpa considerabil mai rigida (deci reduce din hotspotul la care faci referire fata de un pantof MTB cu placuta SPD), asta fiind si motivul pentru care ar oferi un avantaj fata de cei de MTB. De umblat cu ei sunt de acord ca nu e genial deloc, dar macar nu-ti distrugi placutele de la mers 100 de metri pe jos (n-as fi crezut, dar placutele de sosea, facute din plastic sau ceva materiale compozite, sunt extrem de fragile daca umbli cu ele pe asfalt sau pietris). Si ramane valabil avantajul clipsarii pe ambele parti ale pedalei, fara nevoia de a "potrivi" pedala cu varful pantofului, ceea ce la sosea doar pedalele Speedplay permit (si au un pret pe masura).

5 hours ago, majikstone said:

Desi ai o bicicleta de sosea, eu ti-as recomanda sa incepi cu niste pedale si pantofi de MTB, care au o serie de avantaje pe care eu le consider mai relevante decat avantajele pedalelor de sosea:

De primeam si eu sfatul asta salvam cam 150-200euro, daca pun si transportul de 2 ori din Germania :)) Si niste trante si niste vizite la fizio-terapie. Un sfat bun, recomandabil oricui.

Altfel, eu la cele de sosea, simt un bonus cam de vreo 10% fata de mtb, la sprint si la distante lungi unde trebuie sa mentin o viteza constanta, +30km/h sa zicem. Insa sunt tepeni, iar la distante lungi e bine sa ii mai dai jos si sa faci niste salturi pe sosea sau sa le masezi stand pe o bordura. Chiar si cu cei de mtb, mai comozi de altfel, dupa 200km incep sa ii simt. Si da, merg pantofi de mtb acum. ps: si am cazut doar de 2 ori vs cei de sosea unde m-am regasit de multe ori pe jos - imi iese greu placuta afara.

în urmă cu 6 ore, Fane Deraior said:

Pai ai avea doua variante mai populare. Look sau Shimano. Eu am folosit numai Look de la varianta veche Delta pana la Keo2Max si pot sa zic ca m-am inteles de minune cu ele.

Te salut cu respect, şi eu m-am gândit la Keo2Max am văzut că au review-uri destul de bune.. Eu deocamdată practic de 1 an ciclism în fiecare zi şi tot cu pedale normale am fost şi mă cam enervează că pe ud îmi sar adidaşii de pe pedală.. Şi cam de-aia vreau să trec la nişte automate.. Acum sunt conştient că poate o să cad, dar doar aşa se învaţă omul :))). Mulţumesc pentru sugestie, să trăieşti!

1 hour ago, Maximilian2131 said:

Te salut cu respect, şi eu m-am gândit la Keo2Max am văzut că au review-uri destul de bune..

Deci v-ati racit gura de pomana, baiatul era setat pe pantofi/pedale de sosea de la bun inceput :)

In ce sens practici ciclism de 1 an in fiecare zi @Maximilian2131.

7 minutes ago, Invitat special said:

Deci v-ati racit gura de pomana

Scuze, ar fi trebuit sa-i spunem probabil sa-si cumpere casca, antifurt si pompa ca sa fim ontopic 34.gif

Altfel, am presupus ca dupa un an de practica a ciclismului inca nu e foarte decis cu privire la care-i sunt prioritatile si i-am propus o solutie de compromis. Daca deja stie foarte clar ca vrea pedale si pantofi de sosea si stie ce avantaje si dezavantaje implica asta, cu atat mai bine pentru el.

Ii las pe cei care au testat diferite modele si standarde diferite de pedale, placute si pantofi de sosea si au niste recomandari concrete sa ii ofere sfaturi mai pertinente.

• Like 2

3 minutes ago, majikstone said:

Scuze, ar fi trebuit sa-i spunem probabil sa-si cumpere casca, antifurt si pompa ca sa fim ontopic 34.gif

Pamantul catre majikstone: topicul e despre pantofi si pedale.

7 hours ago, Maximilian2131 said:

Te salut cu respect, şi eu m-am gândit la Keo2Max am văzut că au review-uri destul de bune.. Eu deocamdată practic de 1 an ciclism în fiecare zi şi tot cu pedale normale am fost şi mă cam enervează că pe ud îmi sar adidaşii de pe pedală.. Şi cam de-aia vreau să trec la nişte automate.. Acum sunt conştient că poate o să cad, dar doar aşa se învaţă omul :))). Mulţumesc pentru sugestie, să trăieşti!

Ca sa nu-ti mai sara adidasii cumpara pedale cu crampoane. Te asigur ca unele sunt date naibii, daca pui incaltamintea pe pedala nu o mai poti misca din loc, nu conteaza daca ploua cu galeata. Adidasii se agata cel mai bine, in general incaltamintea cu talpa moale. Unicul dezavantaj este ca te ranesti la glezne in pinii pedalelor. Eu folosesc numai din astea (in Bucuresti) si permanent am rani pe picioare. Dar nu as mai folosi pedale normale. Astea cu crampoane mi se par grozave! Dar a trebuit sa cumpar multe feluri pana mi-am gasit unele sa-mi placa (marime, greutate, rulmenti, latime, lungime, etc).

Unicul motiv de folosire a pedalelor cu agatare (cele discutate mai sus) este sa poti sa si tragi cu piciorul, nu numai sa apesi. E un avantaj foarte mare la drumuri lungi si de la o vreme ma gandesc si eu la asa ceva.

Uite niste exemple de pedale cu crampoane:

618859_medium.jpg

57df546f9a89b6188f9b1d42-6-large.jpg

Avand in vedere subiectul si cele discutate, am o rugaminte (de la colegii experimentati), puneti-mi si mie niste linkuri cu pedale + incaltarile aferente pe varianta (discutata si recomandata mai sus) pentru MTB (am evident, cursiera, dar din ce ati discutat, cred ca daca ma decid sa incerc "dracia", as incepe cu cele cu 2 fete pentru MTB).

Eu desi sunt pe bicicleta cam de peste 40 de ani, nu am avut si nici incercat niciodata pedale si incaltaminte cu retinere. Ca idee, imi este frica de asa ceva. Cel mai mult umblu prin Bucuresti, evident.... printre masini, de exemplu azi a fost balamuc peste tot, ma strecor, fac slalom, tai calea la masini, etc, este foarte periculos, trebuie mare precizie si atentie. Chiar si pe sosea inafara de Bucuresti e naspa, asa cum am iesit putin azi si era coloana de masini (rar am vazut asa trafic! Cel putin pe centura era blocat tot!), de multe ori nu-mi ramanea loc decat vreo 40cm intre oglinzile retrovizoare si santul urias din dreapta in care daca ma duc, dus sunt! In situatii din astea mi se pare foarte periculos sa am picioarele agatate in pedale. Spre exemplu cand trec pe langa o basculanta aflata in coloana semi-miscatoare la 10cm distanta. Pe de alta parte, cand merg mult imi dau seama ca mi-ar fi de mare ajutor sa pot si trage in sus, nu numai sa imping in jos cu picioarele. Am inteles ca e periculos la inceput pana se formeaza reflexul sa rasucesti piciorul ca sa-l desprinzi intr-o fractiune de secunda. Probabil as incerca intai inafara de Bucuresti la drum intins. Si am vazut ca preturile nu sunt tocmai mici!

Pamantul catre majikstone: topicul e despre pantofi si pedale.

Era un citat clasic din tine.

A omis luminițe față/spate.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

11 hours ago, BodoC said:

Era un citat clasic din tine.

A omis luminițe față/spate.

Daca tie sau altuia vi se pare de luat la misto recomandarea catre copii de 14-15 ani sa isi cumpere casca si lumini, mie nu, asa ca voi contiuna sa o fac cu fiecare ocazie.

Si de cand sunt eu subiectul acestui topic?! WTF