Adymike29

Upgrade martoaga

Recommended Posts

Salut, detin o martoaga entry-level, cadru Sintesi Verific si echipare Shimano 600. M-am gândit ca că e timpul si merita un upgrade, dar sunt indecis intre Claris si Tiagra 4700. Avand in vedere ca martoaga e echipata 2x8, as vrea sa stiu daca pot sa ii pun 10 pinioane pe acelasi butuc.

Eu știam că pe caseta de 8-9-10 încap toate cele 3 grupuri menționate.

Dacă nu greșesc, se montează caseta de 10 cu un spacer.

Dar bănuiesc ca shifterele de la Tiagra ar fi compatibile pe o caseta 2x8, avand in vedere ca au pana la 10 viteze

Nu, shifterele nu, pentru că spațierea e diferită. Îți trebuie manetă dreapta de 10.

Daca iti intra caseta de 8 iti intra si de 9 si in cazul asta si de 10 eu asa stiu.

De 11 nu iti intra sigur

nu merita (poate mai mult de) 1500 lei sa dai pe piesele alea, si daca nu sti sa le montezi mai dai bani la un atelier sa ti le puna (dureaza si nu e ieftin). Iti mai trebuie si cabluri, alti bani. Rotile la martoaga par vechi si nasoale, nu vad de ce ai pastra cadrul si mai ales furca, practic sunt bani aruncati pe ceva neispravit cu sanse indoielnice.

Ma indoiesc ca merge grup de 10 pe caseta ta de 8. Poate nici 9 nu merge dar de ce nu mergi la un atelier sa intrebi?! Un mester se uita si iti spune imediat.

Mai bine vinzi martoaga pe cat poti s-o mariti si cu inca cei minim 1500 lei pe care esti chitit sa-i frigi, iti iei alta cursiera second hand gata echipata si gata potrivita.

Cu vreo 2000 lei si rabdare gasesti ceva mult peste actuala martoaga. Mai ales ca vine iarna si se vor ieftini.

In general nu se merita facut nimic din piese cumparate noi. Merita sa iei una "deagata" si s-o mai bibilesti la chestiuni marunte, nu radicale cum vrei tu.

Eu am trecut prin dilema asta existentiala avand o Principia veche cu shimbator pe cadru si ghidon vechi sudat de rugina intr-o pipa veche sudata de rugina, jucaria pe 7 viteze. Am ajuns la concluzia ca pana si sa-i schimb ghidonul, pipa si sa-i pun manete cu piese second hand e mult prea scump! Cu bani dati pe asa ceva as cumpara o cursiera cu totul numai sa o fac donatoare de organe.... dar cum sunt multe atat de diferite, nu merge. Intr-un final mi-am dat seama ca vechitura trebuie sa ramana asa cum este.

M-am gândit mai bine si decat sa bag bani in piese mai bine mai pun inca pe atat si imi iau una noua, si asa de acum se fac lichidari de stoc.

39 minutes ago, Adymike29 said:

M-am gândit mai bine si decat sa bag bani in piese mai bine mai pun inca pe atat si imi iau una noua, si asa de acum se fac lichidari de stoc.

O idee foarte buna. Poate reusesti sa vinzi si pe asta astfel ca efortul financiar sa fie mai acceptabil.

Dar fi cu ochii pe lichidari ca se misca destul de repede. Colegul @danutz_plusplus tocmai ce pusese ochii pe un MTB Scott redus si in 2 zile-out of stock.

Sunt in UK momentan si pot spune ca unele reduceri sunt destul de consistente...ma voi orienta spre un Specialized Diverge E5.

• Upvote 1

De la £799 la £589...si asa va aparea indata modelul 2019 si cred ca majoritatea se vor orienta către acest model

Tin sa aleg modelul pt versatilitate, plus ca am descoperit si niste trasee de macadam in împrejurimile orasului

• Like 1

Daca esti in uk si vrei specialized, s-ar putea sa te pot ajuta cu reducerea de angajat de la evans cycles. Scrie-mi in privat daca nu ti-ai cumparat inca.

Salut, revin in topic cu un nou rezultat, am facut upgrade total la martoaga si am trecut la un murg pur sange Trek Madone 2.1, echipata Shimano 105 si achizitionata la un pret rezonabil, cadru marimea 58, exact ce mi se potriveste. As vrea sa o bag in service pentru mici reglaje si imbunatatiri. O intrebare as avea, se poate sa ii montez niste anvelope 700x28c?din ce m-am uitat la cadru mi se pare ca ar avea loc.

44166140_1359594294177186_85102740039050

Sigur poti sa ii pui gume de 28 fara nicio problema. Pare un model destul de vechi, totusi. Cat te-a costat?

P.S.: Vezi ca ai pana pe spate!!

Si iti lipseste un capac de ghidon!

Vreau de 28 pt ca nici asfaltul de aici nu e de cea mai buna calitate si daca nu gandesc rau altfel merg gumele de 28

Pare la ochi ca incape dar nu incape, asa cred desi nu cunosc exact modelul asta.

Aceeasi problema am avut si eu. Fiind din Bucuresti, nu exista drumuri mai proaste ca aici, asa ca am vrut acelasi lucru, sa maresc baloanele. Din 3 cursiere detinute numai la una am reusit dupa ce am polizat etrierul spate, traversa aia micuta deasupra rotii spate pe care sta frana tip cleste. La 28mm atingea cativa mm. Tine si de felul cauciucului, unele sunt foarte rotunde/balonate, altele sunt turtite. Ce am pus eu este Mavic Yksion care e foarte balonat (in sus). Cred ca am polizat aprox. 3mm fara sa afectez rezistenta, mai ales ca respectiva cursiera e pe discuri, deci etrierul ala sta gol, doar de rezistenta. Atingea in zona unde e gaura pentru frana cleste, acolo e un cilindru si astfel l-am polizat pe burta, deci nu am avut mult de pilit, numai ca se face o mega mizerie si trebuie protejata bicicleta sa nu intre praf in toate alea.

La ochi pareau toate ale mele ca merg cu 28mm, treaba e cam asa - pe furca fata merg toate, problema e la spate. La una din ele cauciucul atingea si furca orizontala spate care nu e destul de cracanata (in laterale); efectiv lu' asta nu ai ce-i face!

Asa am aflat de la profesionisti ca aceste cursiere clasice sunt facute pana la 25mm. Si repet, la ochi toate pareau ca ar avea loc.

Mai e un aspect, ce am simtit la trecerea de la 25mm la 28mm...... Mai nimic. Nu pot spune ca sunt consistent mai amortizat la hartoape, e doar o idee, mai mult ceva psihologic. Dar pot spune ca niste cauciucuri mai mari franeaza mai mult la viteza, adica se simt mai naspa daca vrei performanta (viteza). Se aude aerul pe care-l tulbura. Alea subtiri (23mm) nu fac zgomotul asta de aer. Si ma refer la fix aceeasi marca cauciuc deoarece am Mavic Yksion de toate dimensiunile.

Practic, la hartoape nu te ajuta prea mult in plus, tot trebuie sa faci circarie, adica sa nu stai ca mamaliga pe sa. In final as fi pus 23mm la loc dar am zis ca tot am dat bani pe astea de 28mm. Asa ca mie mi-a trecut, adica m-am resemnat, daca vreau musai sa intru in hartoape grele, imi iau MTB-ul. La ora asta ezit chiar si la 25mm si sincer, sunt fan de 23mm..... Dar pe vreme uscata. Ca oricum, pe ploaie nu conteaza, cazi cu orice caucicuc din asta, poate doar cu niste caltabosi de MTB sa fi mai in siguranta.

se prea poate sa ai dreptate, de exemplu martoaga actuala am echipat-o cu gume de 26, iar cand vin dimineata de la munca si sunt singur pe strada se aude un vajait si tot ma uit peste umar, sa vad daca vine vreo masina din spate, si desi le-am umflat la 5 bari mi se pare ca merg foarte greu

actuala nu am incercat-o, oricum la banii care i-am dat pe ea, merita sa o duc la un atelier sa mi-o puna la punct, aici ma refer frane si schimbatoare pentru moment

On 17.10.2018 at 21:53, Adymike29 said:

desi le-am umflat la 5 bari mi se pare ca merg foarte greu

Aoleu, scade presiunea aia că nenorocești și jențile, și nici cauciucurile nu-s sigur că au maximul nominal de pe ele atât de mare!

Și chiar dacă au... ia-ți o pereche de cauciucuri netede (slick/semislick) cu balon 1.6-1.75 și ai rezolvat problema.

niste roti de cursiera la 5 bari se considera dezumflate. Tot ce am eu (28" cu 23/25) sunt date (scris pe cauciuc) min. 6 bari....max 7,2.....7,5....8 bari.

Pana nu de mult mergeam si cu 5 bari dar cand m-am mai informat am bagat peste 6 (ca oricum, daca citeam ce scrie pe caucic deja stiam....)

Am tot incercat sa vad cum e cu mai putin, cu mai mult. etc, in final am ajuns la concluzia ca e bine de respectat ce scrie pe cauciuc, asa ca merg spre minim, exemplu 6,5 bari daca scrie min. 6.

Parerea mea, un cauciuc mai dezumflat (de exemplu in loc de minim 6 bari, chiar 4 bari) nu protejeaza roata .... cand e sa fie. Protectia adevarata e din partea biciclistului si.... norocului.

Doar ca daca-i dezumflat muncesti mai mult (in zadar) si iti iei mai repede tzeapa.

A zis ca are roti 26.

Bineinteles că nu poti sa mergi cu cauciuc de cursiera umflat la 5 bari. Dar pentru roti de 26, numai daca sunt cu balon maxim 1.6 s-ar nimeri informatia cu presiune de 5 bari.

Greseala mea, rotile sunt de fapt 700x26c...cand am zis 26 m-am referit la grosime