Sign in to follow this  
MihaiCosmin

Schimb RR540

Recommended Posts

RR540 fiind tot din 2016?

Cannondale arată și merge bine, sau are uzură evidentă?

RR are dotari superioare, cel putin cel de anul asta. Cannondale e brand.

Pe hartie ai face un dowgrade la schimbul asta dar sunt multe alte variabile.

Se pare ca de anul asta e:

#Traveller - din spusele omului bicicleta a fost folosita o luna, in poze arata bine, nu are zgarieturi sau fisuri. As putea merge sa o vad ca sta in acelasi oras insa am vrut sa aud alte pareri sa vad daca are rost.

Deci RR are dotari superioare si cadrul inferior iar la Cannondale e invers ?

Ăla de ce vrea sa scape de cannondale?

Sper că nu din aceleași motive pentru care am scăpat si eu....

Cica e lui frate'su care e sofer de tir si tot timpul e plecat iar bicicleta sta degeaba in garaj. Nu as fi bagat in seama oferta daca individul era din alta localitate. 

Dar tu ce probleme ai avut cu bita ?

Și dacă are rr nu va mai sta in garaj?

Eu am avut quickspeed 1. Bicicleta de 1000 euro. Luată din magazin.

După câteva sute de km a început să scârțâie șaua. An schimbat-o. Tot scartaia. Am schimbat și tija. S-a rezolvat. 

Apoi a început să facă că șarpele cu clopoței. Din cabluri. Le-am bibilit și pe alea. 

Au cedat pedalele (cică costa 60 euro). Le-am schimbat.

Apoi a început să trosnească și pedalierul.

In fine, m-am saturat de cannondale...acum am cube. 

@PVN10 la mine a început sa cârâie pedalierul după 3 săptămâni și a costat ceva mai mult de 1000e. Cam la 1500km trebe desfăcut, depinde câte noroaie și spălări ii dai. Apoi am avut ceva probleme cu Lefty, care mai mult au fost din cauza service-ului prost făcut. Următoarea bicicleta tot cannondale am luat (cursieră), iar când schimb mtb-ul tot Cannondale iau.

Da, sunt mai pretențioase de întreținut. Depinde cât ești dispus sa cheltui cu întreținerea și dacă ai unde o face. Eu sunt nevoit sa le duc 150km la service. De principiu eu zic ca nu merita sa iei Cannondale dacă nu are Lefty. :)

Cred ca scârțâitul de la sa îl puteai vindeca cu vaselina normala + vaselina anti-alunecare. 

Am fost cu ea la.garantie. îi dădeau cu un mâzdâc. Ținea fix 100km. După ce au făcut chestia asta de 2-3 ori, le-am schimbat.

Service a văzut periodic. Și la meseriași, nu la ageamii!!!

Revin cu anuntul cu bita:  https://www.o l x.ro/oferta/bicicleta-cannondale-trail-6-27-5-diverse-accesorii-IDbAbnn.html

Intre timp am fost cu RR la service in Decathlon ca dadea semne de oboseala (am 2200km facuti) si mi-a zis respectivu' ca tre sa-i schimb discul de frana de pe spate ca e uzat (nu prea mai prinde), schimbatorul din fata e putin indoit si se freaca lantul de el la anumite viteze si anvelopa spate e roasa.

Vorba lui PVN10, daca o schimba pe alta bicicleta nu tot degeaba va sta?! Povestea cu siguranta e alta. E de luat in calcul si varianta cea mai nasola in care sa fi fost ciordita.

Repet, dotarile sunt inferioare Rockriderului.

5 minutes ago, MihaiCosmin said:

M-am gandit la o chestie, s-ar merita schimbul daca ulterior as schimba furca cu un Rockshox si alte componente cu unele mai bune ?

Daca ii pui si centrala termica, da ar merita.

Da, am inteles. : ) )
Ideea era ca intr-un an sa zicem sa imi vand bita sa iau una mult mai buna care sa fie mai apta pentru felul in care ma dau eu.
Da' ma gandeam ca pot face si chestia asta, cu schimbul.