TonY ^.^

Accident Soseaua Pantelimon!

Recommended Posts

Salutare. Haideti sa va spun ce am patit astazi...
Eram pe Şos. Pantelimon in drum spre muncă, pe cursiera. Mergeam ca tot omul pe prima banda cand de-odata un inteligent de taximetrist de pe banda 2 se gandeste ca e mai libera banda pe care merg eu si vine peste mine. Fara semnalizare si fara sa se asigure. Efectiv a schimbat banda de mers fara sa se uite in oglinda. 
Din pacate mi-a distrus roata din fata+furca+ un schimbator. Asta asa, la prima vedere. Norocul meu e ca a prins bicicleta sub masina si nu pe mine.
Am chemat politia, m-au intrebat daca sunt bine si ne-au trimis la biroul de cercetari- accidente cu avarii!
Am depus amandoi declaratie, si dupa vreo 4 ore politistul a ajuns la concluzia ca suntem amandoi vinovati: el ca nu s-a asigurat, iar eu ca nu mergeam pe pista de biciclete 😂😂, minunata pista de biciclete de la pantelimon, pe care daca mergi exista riscul de a omorî 3-4 pietoni. Sa nu mai zic ca trebuie sa fii in stare sa faci bunnyhop peste masini!
Ideea e ca cel de la politie ne-a dat doua variante: ori ne da amanda la amandoi cate 870 lei ori ne intelegem. 
Am stat de vorba cu omul si a zis ca o sa plateasca el roata, problema e ca nu e doar roata.
Am dus bicicleta la Bike Geek pentru constatare si astept raspuns de la ei luni. Cand o sa-i spun taximetristului cat face, cred ca o sa se razgandeasca si n-o sa mai vad nimic de la el...

Am doua intrebari: Pista de biciclete de pe Pantelimon este inca in functiune? 

Si cea mai importanta... Ce pot face in cazul in care taximetristul o sa zica ca nu are de unde sa-mi dea banii pentru reparatii?

PS : Norocul meu ca am si MTB 😁!!

IMG_20180921_WA0001

Greșit.
Pe site-ul Brigăzii Rutiere scrie clar care sunt pistele functionale din București. Din mai 2017 nu s-a mai deschis oficial nicio altă pistă.

Link

Deci gluma aia din Pantelimon nu e  pistă.

Later edit.
Înarmează-te cu răbdare, eventual caută un avocat în ideea că taximetristul se va da lovit.
Ba chiar ai putea să deschizi proces și pt capu' de cretă care a emis perla: "Ideea e ca cel de la politie ne-a dat doua variante: ori ne da amanda la amandoi cate 870 lei ori ne intelegem."
Să-i fie bine lui, păi nu? Case closed, leafa merge...

Iată:
https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22412017-ong-primaria-capitalei-nu-respecta-traseele-pentru-pistele-biciclete-stabilite-prin-strategia-transport-kilometrul-pista-avea-470-metri.htm
"Deoarece respectarea criteriilor calitative este obligatorie pentru că o infrastructură să răspundă nevoilor utilizatorilor, asociaţia OPTAR solicită Primăriei să dea dovadă de transparenţă şi să se consulte cu cetăţenii şi experţii pentru a evita seria de eşecuri din perioada 2007 - 2011 (cele 42 de trasee desfiinţate de Poliţia Capitalei), 2013 (traseul de pe Liviu Rebreanu, desfiinţat de Poliţia Capitalei) şi 2014-2016 (traseul de pe Pantelimon care nu a fost niciodată deschis circulaţiei deoarece pune în pericol utilizatorii)”, se mai arată în comunicatul OPTAR."

• Upvote 1

13 minutes ago, MaC® said:

Exact asta a fost si gandul meu pe moment. 

Sper totusi ca taximetristul sa se tina de cuvant si sa o rezolvam cat se poate de omeneste. El stie ca a fost vinovat, la sectie inainte de declaratie chiar a venit la mine sa-mi spuna ca ii este frica sa nu-i suspende permisul. Dar dupa minunatul raspuns al politistului poate a prins putin curaj, cine stie!

Cand le-am spus politistilor ca pe pista de biciclete se aflau zeci de masini parcate si ca nu ai cum sa mergi pe acolo, mi-au spus ca intr-o situatie ca asta trebuie sa ma comport ca un pieton, sa ma dau jos de pe bicicleta si sa ocolesc masinile! :rolleyes:

56 minutes ago, MaC® said:

Later edit.
Înarmează-te cu răbdare, eventual caută un avocat în ideea că taximetristul se va da lovit.
Ba chiar ai putea să deschizi proces și pt capu' de cretă care a emis perla: "Ideea e ca cel de la politie ne-a dat doua variante: ori ne da amanda la amandoi cate 870 lei ori ne intelegem."

Ala il darama, norocul lui ca a scapat si e lovit doar "fieru", iar acum s-a ajuns la invoiala? Eu i-as face plangere si politaiului cu urmarire plangere in acest caz, caci nu stie legea si ma pune in pericol. Adica taximetrisul tare voie sa manance o paine, eu nu? Mama lor, pai chiar le platim salariile degeaba?!

Daca pista aceea nu e omologata, poti contesta amenda de 870 lei. Soferul nu prea isi poate contesta amenda deci ar fi bine sa se inteleaga cu tine, daca vrea sa nu-i apara fapta la dosar. Pina la urma care e paguba si la cat se ridica valoarea?

Eu as fi diplomat si as incerca sa ma inteleg cu el dar stii cum e, pe masura ce timpul trece, sentimentul de responsabilitate incepe sa se topeasca. In afara de bani, trebuie sa pui la socoteala si timpul pierdut si nervii tai. Pe de alta parte insa nici nu-i poti imputa pretul unei roti noi ca doar nu ieseai din magazin cu ea in brate.

On 9/23/2018 at 11:43 AM, Trevizes said:

Daca pista aceea nu e omologata, poti contesta amenda de 870 lei. Soferul nu prea isi poate contesta amenda deci ar fi bine sa se inteleaga cu tine, daca vrea sa nu-i apara fapta la dosar. Pina la urma care e paguba si la cat se ridica valoarea?

Eu as fi diplomat si as incerca sa ma inteleg cu el dar stii cum e, pe masura ce timpul trece, sentimentul de responsabilitate incepe sa se topeasca. In afara de bani, trebuie sa pui la socoteala si timpul pierdut si nervii tai. Pe de alta parte insa nici nu-i poti imputa pretul unei roti noi ca doar nu ieseai din magazin cu ea in brate.

Nu stiu inca care este paguba, nu m-au sunat astazi cei de la magazin. Probabil maine voi afla!

Nu am nevoie de banii omului. Vreau doar sa-mi repar bicicleta fara niciun cost si atat! Bicicleta am luat-o NOUA, de la Canyon, acum 4 luni! 

Din pacate nu e doar roata, e si furca(in urma impactului s-au rupt urechile alea care tin roata) si manerul schimbatorului din stanga era stramb! Repet, asta in mare, ce-am reusit eu sa vad in momentul ala, speriat si plin de nervi!

Roata e undeva in jur de 100E daca nu ma insel, iar furca este tot 100E. Asta inseamna 900 de lei din start.

Nu am inteles partea cu pretul unei roti noi. Ce-ar trebui sa fac? Sa-l rog sa-mi caute o roata second-hand pe nu stiu pe unde sa ma trezesc ca se rupe sub mine la 40km/h?  Sau sa facem jumi-juma ca am aparut eu ca nesimtitul in dreapta lui si a dat cu mine de pamant?

Revin cu update!

Am vorbit cu cei de la service si mi-au spus ca trebuie schimbata roata, furca, manetele de schimbator si frana, cuvetele + ghidolina(nesemnificativ) insa mi-au spus ca nu au gasit pereche pentru roata si nici furca identica. Au estimat costul la 2500 lei cu piesele astea si mi-au spus ca daca as vrea piesele initiale ma poafe duce undeva la 3000+ lei dar ei nu au de unde sa faca rost de piesele originale. Evident ca mi-a picat fata iar taximetristul a inceput sa urle si sa se certe la telefon si mi-a zis ca atata timp cat politistul a zis ca a fost si vina mea el nu o sa plateasca toata suma si m-a intrebat ca aripa lui de la masina cine o plateste.

Ca urmare am sunat la Brigada Politiei Rutiere sa-i intreb cum pot face sa primesc o declaratie cum ca pista de biciclete din Pantelimon nu este in functiune si ca nu sunt obligat sa merg pe ea. 

Mi-au spus sa trimit o cerere scrisa(e-mail) si ca o sa primesc raspunsul in maxim 30 de zile!

Ideea e, eu ce fac in astea 30 de zile? 

Sa merg din nou la politie? Sa fac rost de un avocat?

Orice ajutor e bine venit... 

Cei de la Canyon au pe site un serviciu care se numeste "Crash replacement" si in functie de cat de mult timp a trecut de la achizitionarea bicicletei, pot schimba piesele stricate in urma accidentelor(eu am vazut doar pentru cadru si furca), insa nu stiu cum se proceseaza..

Aici sunt 2 probleme

1. Politistul v-a amenintat in sictir cu o amenda ca sa scape de voi (sau ca atat l-a dus mintea). Poti incerca sa mergi pe alta tura si sa zici ca nu te-ai inteles cu taximetristul..

2. Service-ul mi se pare ca a supraevaluat reparatia..pe principiu ca le vine si lor un ban (sper sa nu gresesc).

Ar fi 2 abordari - aia cu avocati si aia la care pici la intelegere. Cu avocati..nu stiu sa te sfatuiesc. Cu picatul la intelegere fa-ti inainte o alta constatare mai ok si de ce zic mai ok

Nu imi dau seama prea bine din poze dar:

- roata din fata sigur trebuie schimbata

- furca as schimba-o pentru siguranta, Se poate deforma plastic..si s-a dus fara sa te prinzi decat cand ajungi pe jos.

- Cuvetele - de ce? Daca socul a busit cuvetele a stricat si cadrul.

- manetele de frana/schimbatoarele par ok din poze. In ce sens sunt busite. Nu mai functioneaza sau sunt doar zgariate?

- rotile nu trebuie neaparat sa fie pereche - asta daca nu te supara piticul de sus.

Si acu revenind - roata fata gasesti noua si mai buna decat ce ai avut pe la ~100 eur. http://www.rczbikeshop.com/default/road1/wheels-and-tyres/wheels.html

Furca - trebuie sa sapi sau intrebi la canyon ~200 EUR.

Daca sunt stricate shifterele ..e aleas sunt scumpe.....

Ce-as face eu - as duce-o la un alt service sa imi spuna pretul minim..mi se pare ca au umflat mult. Daca iese pe la 1000 de ron poate ar mai negocia taximetristul. Daca nu, nu stiu. Politie din nou, avocat? Poate te sfatuieste alt coleg.

@TonY ^.^ din pacate am vesti foarte proaste pentru tine. Locuind in zona Pantelimon, m-am documentat despre asa zisa pista de biciclete. Evident nu este una legala, semnele de circulatie ce indica acest lucru sunt acoperite cu pungi, deseori am fost nevoit sa educ soferi ce ma claxonau si ma intrebau de ce nu merg pe aceea "pista".

Vestea proasta pentru tine este, conform legii 195/2002, art. 161, printre altele  se interzice conducatorilor de biciclete sau de monopede  sa: " circule pe partea carosabila în aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit". Pe mare parte din soseaua Pantelimon sunt bretele, ce se califica a fi cale laterala. Deci daca accidentul s-a intamplat intr-o zona in care este o bretea paralela cu soseaua, esti vinovat 100% si pe langa paguba ta ai putea fi raspunzator si de reparatiile (daca exista) taxiului.

Deci pentru a primi ceva sfaturi corecte, erai intr-o zona in care exista bretea?

*poza e mai veche, acum in stanga unde este soseaua nu se mai permite parcarea, dar ca idee pentru colegi, asa arata breteaua din zona.

image-2013-12-24-16275492-0-soseaua-pant

11 minutes ago, Invitat special said:

@TonY ^.^ din pacate am vesti foarte proaste pentru tine. Locuind in zona Pantelimon, m-am documentat despre asa zisa pista de biciclete. Evident nu este una legala, semnele de circulatie ce indica acest lucru sunt acoperite cu pungi, deseori am fost nevoit sa educ soferi ce ma claxonau si ma intrebau de ce nu merg pe aceea "pista".

Vestea proasta pentru tine este, conform legii 195/2002, art. 161, printre altele  se interzice conducatorilor de biciclete sau de monopede  sa: " circule pe partea carosabila în aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit". Pe mare parte din soseaua Pantelimon sunt bretele, ce se califica a fi cale laterala. Deci daca accidentul s-a intamplat intr-o zona in care este o bretea paralela cu soseaua, esti vinovat 100% si pe langa paguba ta ai putea fi raspunzator si de reparatiile (daca exista) taxiului.

Deci pentru a primi ceva sfaturi corecte, erai intr-o zona in care exista bretea?

Accidentul a avut loc pe Soseaua Pantelimon 249, pe dreapta soselei era un trotuar pe care nu erau trasate acele dungi de pista de bicicleta, dar care era in continuarea pistei cumv. Repet, era o bucata de trotuar fara marcaj

M-am uitat pe harta, cred ca esti ok totusi legal. Erai aproximativ in dreptul magazinului Carrefour si a unei cofetarii Zoomserie, ceva de genul asta? la 30-50m de intersectia Delfinului?

29 minutes ago, tzunoi said:

Aici sunt 2 probleme

1. Politistul v-a amenintat in sictir cu o amenda ca sa scape de voi (sau ca atat l-a dus mintea). Poti incerca sa mergi pe alta tura si sa zici ca nu te-ai inteles cu taximetristul..

2. Service-ul mi se pare ca a supraevaluat reparatia..pe principiu ca le vine si lor un ban (sper sa nu gresesc).

Ar fi 2 abordari - aia cu avocati si aia la care pici la intelegere. Cu avocati..nu stiu sa te sfatuiesc. Cu picatul la intelegere fa-ti inainte o alta constatare mai ok si de ce zic mai ok

Nu imi dau seama prea bine din poze dar:

- roata din fata sigur trebuie schimbata

- furca as schimba-o pentru siguranta, Se poate deforma plastic..si s-a dus fara sa te prinzi decat cand ajungi pe jos.

- Cuvetele - de ce? Daca socul a busit cuvetele a stricat si cadrul.

- manetele de frana/schimbatoarele par ok din poze. In ce sens sunt busite. Nu mai functioneaza sau sunt doar zgariate?

- rotile nu trebuie neaparat sa fie pereche - asta daca nu te supara piticul de sus.

Si acu revenind - roata fata gasesti noua si mai buna decat ce ai avut pe la ~100 eur. http://www.rczbikeshop.com/default/road1/wheels-and-tyres/wheels.html

Furca - trebuie sa sapi sau intrebi la canyon ~200 EUR.

Daca sunt stricate shifterele ..e aleas sunt scumpe.....

Ce-as face eu - as duce-o la un alt service sa imi spuna pretul minim..mi se pare ca au umflat mult. Daca iese pe la 1000 de ron poate ar mai negocia taximetristul. Daca nu, nu stiu. Politie din nou, avocat? Poate te sfatuieste alt coleg.

Am fost sfatuit de catre avocat sa ma duc maine la IML pentru certificat medico-legat pentru vanataile aparute in urma impactului. Ma voi duce si la BPR pentru acea cerere sa vad pana la urma cum sta treaba cu pista. Se pare ca nimeni nu stie, si nicaieri nu scrie exact!

Voi merge maine la service sa fac poze la absolut toate componentele afectate si le voi pune aici!

Just now, Invitat special said:

M-am uitat pe harta, cred ca esti ok totusi legal. Erai aproximativ in dreptul magazinului Carrefour si a unei cofetarii Zoomserie, ceva de genul asta? la 30-50m de intersectia Delfinului?

Cam la 100m inainte de intersectie, unde este acel punct ENEL

On 9/21/2018 at 9:11 PM, MaC® said:

Later edit.

Iată:
https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22412017-ong-primaria-capitalei-nu-respecta-traseele-pentru-pistele-biciclete-stabilite-prin-strategia-transport-kilometrul-pista-avea-470-metri.htm
"Deoarece respectarea criteriilor calitative este obligatorie pentru că o infrastructură să răspundă nevoilor utilizatorilor, asociaţia OPTAR solicită Primăriei să dea dovadă de transparenţă şi să se consulte cu cetăţenii şi experţii pentru a evita seria de eşecuri din perioada 2007 - 2011 (cele 42 de trasee desfiinţate de Poliţia Capitalei), 2013 (traseul de pe Liviu Rebreanu, desfiinţat de Poliţia Capitalei) şi 2014-2016 (traseul de pe Pantelimon care nu a fost niciodată deschis circulaţiei deoarece pune în pericol utilizatorii)”, se mai arată în comunicatul OPTAR."

Insa revin la acest post, daca cele spuse aici sunt adevarate(adica daca pot demostra legal, nu din acest articol) se mai aplica legea de care spui tu @Invitat special ?

16 minutes ago, TonY ^.^ said:

Cam la 100m inainte de intersectie, unde este acel punct ENEL

Este bretea acolo... circulai ilegal pe soseaua principala. Si eu si mai toti ciclistii facem asta dar tot ilegal ramane.

Sfatul meu este sa nu faci valuri, cel putin pana nu te documetezi extrem de bine desi din ce imi spui si dupa cum spune articolul mai sus mentionat nu prea stai bine. Ai putea primi amenda plus plata reparatiilor taxiului iar taximetristul ar scapa basma curata. Ai dat de un polistist mai putin competent initial dar daca se ia la bani marunti situatia nu cred ca va iesi bine pentru tine.

https://www.google.ro/maps/place/Enel+point+Pantelimon/@44.443127,26.1602077,17z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x40b1f930e63658eb:0x5f80d08273bffc04!2sEnel+point+Pantelimon!8m2!3d44.4431229!4d26.1605196!3m4!1s0x40b1f930e63658eb:0x5f80d08273bffc04!8m2!3d44.4431229!4d26.1605196

Ești in eroare.

Din ianuarie 2017 e schimbată legislația. E aia care conține "recomandarea" ca un biciclist să fie depășit la o distanță de 1,5m (off-topic: vezi că vreo 50 de stickere cu "împarte drumul" = share the road am distribuit io acum mulți ani p-acilea. Caută postarea ;) Nu a fost cerere... asta ca referire la avataru' tău)
https://www.green-report.ro/noi-reguli-pentru-biciclisti/

In Monitorul Oficial nr. 1035 din 22 decembrie 2016 a fost publicata Hotararea Guvernului nr. 965 / 2016 din 15.12.2016 pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 1391/2006. Va intra in vigoare in 30 de zile de la publicare, deci in 21 ianuarie 2017.

https://ccncluj.blogspot.com/2016/12/legislatia-rutiera-modificata-in.html

S-a scos faza cu poteca/calea laterală.

Problema e că în continuare e o varză inimaginabilă ("cod rutier", OUG-uri, HG-uri, polițiști proști/indolenți/slab informați)

• Upvote 2

Corect, nu stiam de modificarea asta: "Prin modificarea art. 161 alin.(1) lit.i) se elimina obligatia de biciclistilor de a utiliza, in locul carosabilului, pentru deplasare, eventualele "poteci" sau "cai laterale".  Vina mea ca nu citesc modificarile legilor macar semestrial.

Deci @TonY ^.^ multumita documentarii lui Mac se pare ca totusi circulai legal.

Nu prea am inteles partea in care politistul oferea varianta ca voi sa va intelegeti. Adica sa va prefaceti ca accidentul nu a existat?!

#aplauzevărog :)))))
Glumesc.
Io d-aia vă trag de urechi când încercați să uzurpați calitatea-mi afișată sub nickname și deasupra pozei ;)

Topicul de față (ca și celelate multe privind bicicliștii și șoferii, accidentele, sfaturile, regulile de circulație) îmi dă iar un ghes (mă știți doar că-s early adopter și vizionar uneori ;) ) .
Cred că s-a atins cumva o masă critică de bicicliști și/sau useri pe diverse forumuri. Dac-aș fi avocat cred că aș mânca o pâine bună dacă mi-aș face reclamă și m-aș specializa nițel pe aria asta a accidentelor ca cel de față. Cu un accent deosebit pe a obține despăgubiri de la capetele de cretă care atât ar trebui să facă: să se pună la punct cu legislația/configurația din teren. Dar ei, nu... dolce far niente, timpu' trece, leafa merge...

• Upvote 2

12 minutes ago, Invitat special said:

Corect, nu stiam de modificarea asta: "Prin modificarea art. 161 alin.(1) lit.i) se elimina obligatia de biciclistilor de a utiliza, in locul carosabilului, pentru deplasare, eventualele "poteci" sau "cai laterale".  Vina mea ca nu citesc modificarile legilor macar semestrial.

Deci @TonY ^.^ multumita documentarii lui Mac se pare ca totusi circulai legal.

Nu prea am inteles partea in care politistul oferea varianta ca voi sa va intelegeti. Adica sa va prefaceti ca accidentul nu a existat?!

Exact, a fost ceva de genul: Nu vreti voi sa ma lasati pe mine in pace cu accidentul vostru si sa va descurcati singuri? 

Nu stiu ce l-a facut sa actioneze asa, fie ca era vorba de un accident masina-bicicleta, fie fata mea de pusti de 22 ani... no ideea

Daca vei merge la IML evident vei fi intrebat despre cum ai capatat vanataile. Aici intervin ceva probleme legale, tu fiind deja la Politie unde nu s-a constatat evenimentul, politistul la faza asta pica rau. Nu ai precizat daca acolo ati completat vreo hartie.

In zona, fiind intersectie cu siguranta sunt camere, de avut in vedere acest aspect.

Taximetristul, in caz ca declarati accidentul, va fi acoperit de RCA vizavi de reparatiile bicicletei tale. Daca nu declarati.. dubios, nu vad cum ai avea sanse de a recupera ceva la un eventual proces.

In teorie, conform documentarii lui Mac, la momentul asta, taximetristul e de vina. Declari accidentul la Politie, taximetristul ia amenda, deschis dosar pe RCA la compania de asigurare a taximetristului.

Aia cu intelegerea prieteneasca nu prea pare viabila.

Dupa cum spuneam, documentare temeinica inainte de a lua o decizie.

6 minutes ago, Invitat special said:

Daca vei merge la IML evident vei fi intrebat despre cum ai capatat vanataile. Aici intervin ceva probleme legale, tu fiind deja la Politie unde nu s-a constatat evenimentul, politistul la faza asta pica rau. Nu ai precizat daca acolo ati completat vreo hartie.

In zona, fiind intersectie cu siguranta sunt camere, de avut in vedere acest aspect.

Taximetristul, in caz ca declarati accidentul, va fi acoperit de RCA vizavi de reparatiile bicicletei tale. Daca nu declarati.. dubios, nu vad cum ai avea sanse de a recupera ceva la un eventual proces.

In teorie, conform documentarii lui Mac, la momentul asta, taximetristul e de vina. Declari accidentul la Politie, taximetristul ia amenda, deschis dosar pe RCA la compania de asigurare a taximetristului.

Aia cu intelegerea prieteneasca nu prea pare viabila.

Dupa cum spuneam, documentare temeinica inainte de a lua o decizie.

Vineri amandoi am completat declaratiile standard de la accidente usoare de acolo, am desenat schita accidentului si ne-am exprimat fiecare parerea individual. Apoi am fost chemati inauntru, ne-a explicat politistul cum sta treaba, am coborat la masina/bicicleta sa le faca poze si ne-a intrebat: Deci, va dau la amandoi cate 870, sau vă las pe hol sa mai discutati?

Evident ca in momentele alea nu stiam cum sa procedez si nici nu stiam exact care este adevarul despre pista pantelimon, ba din contra odata ce politistul a sustinut ca trebuia sa o folosesc, aveam ceva dubii.

La final ne-a pus pe amandoi sa scriem in josul foii, pe declaratie ceva de genul : "Nu mai solicitam cercetarile politiei ". Poate ca pare o greseala, insa am discutat cu avocatul si mi-a spus ca pot oricand sa depun alta declaratie.

@TonY ^.^

Asta cu "Nu mai solicitam cercetarile politiei" nu cred ca te ajuta. Mie imi suna a caz inchis.

Concret, avariile existente la bicicleta trebuie legate de evenimentul care a avut loc vinerea trecuta. Adica iti trebuie o constatare de la Politie in care sa fie consemnate avariile existente.

Intereseaza-te daca ai acces la pozele pe care ai spus mai sus ca le-a facut politistul.

Sper sa gresesc, insa mi-e greu sa cred ca acum, la aproape o saptamana de la accident, te mai poti duce la Politie si obtine constatarea respectiva.

Bafta.

33 minutes ago, gibonu said:

@TonY ^.^

Asta cu "Nu mai solicitam cercetarile politiei" nu cred ca te ajuta. Mie imi suna a caz inchis.

Nu chiar, baiatul era sub influenta cazaturii, tanar, speriat...cred ca se poate reversa declaratia aia.

Astea fiind spuse Tony ai cam picat in cacealmaua politistului care te-a trimis la plimbare. Nu se stie ce s-a intamplat cu acele declaratii, daca nu mai exista si mergi acum sa declari, iei amenda pentru ca nu ai facut asta in maxim 24 de ore de la incident, fie ca esti vinovat fie ca nu.

Toata mizeria si incurcatura din cauza unei piste de biciclete ilegale.

Nu cred ca mai e limita cu 24 de ore. Parca s-a scos si aia. Formularea era ceva de genul..in timpul cel mai scurt. Da' poate si-a facut @MaC® temele mai bine decat mine.. 

Conform aceleasi legi 195/2002 cunoscuta ca si Codul rutier:

"...să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare. Se exceptează de la această obligație:

conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii..."

Extras din articol publicat in 2018: https://www.avocatnet.ro/articol_47476/Accident-auto-2018-Ce-trebuie-să-facă-șoferii-dacă-sunt-implicați-in-accidente-cu-victime-sau-cu-pagube.html

Nu-i vorba de limita de timp in care trebuie declarat accidentul, ci de faptul ca "La final ne-a pus pe amandoi sa scriem in josul foii, pe declaratie ceva de genul : "Nu mai solicitam cercetarile politiei"

Adica partile implicate s-au impacat si isi rezolva amiabil problemele.

In cel mai rau caz, daca am inteles bine descrierea, ar fi fost vorba de o culpa comuna.

Presupunem ca biciclistul nu a folosit pista care exista, este marcata, omologata, etc. Insa si soferul avea obligatia de a se asigura la schimbarea directiei de mers [sigur este mentionata obligatia asta in Codul rutier actual].

Situatia concreta, in cel mai bun spirit romanesc, a fost ca politstul nu a vrut sa-si bata capu' cu situatia asta mai complicata.