TonY ^.^

Accident Soseaua Pantelimon!

Recommended Posts

Soferii au inceput sa uite de biciclisti pentru ca sunt vazuti din ce in ce mai rar pe strazi. Asa o sa fie pana prin aprilie, mai asa ca statistic vorbind exista o sansa mai mare sa dea unul peste tine in perioada asta...

On 11/9/2018 at 2:04 AM, TonY ^.^ said:

il gasea vinovat pe taximetrist, intocmea proces verbal cu care ma duceam la City Insurance (firma de asigurare a taximetristului cu care am si vorbit la telefon) si ma despagubeau ei! Nu se mai poate din pacate

Aaa deci de acum taximetristul va fi nevoit sa scoata banii din buzunarul personal si nu firma de asigurare. Nu stiam partea asta. Sa ii fie invatatura de minte si sa duca vorba mai departe fratilor lui de breasla ca smecheria (a se citi prostia) se plateste.

In 2 ani de cand ma dau mai serios, am avut 4 mici incidente, dintre care 3 cu taximetristi, ei fiind de vina si al 4-lea cu un "civil", eu fiind de vina. Urata specie de oameni taximetristii.

Desigur vinovatul principal pentru aceasta situatie este functionarul statului platit din banii nostri, capul de tabla de la sectia de accidente.

Of, of, si iar of!

Sincer nu prea imi vine sa mai povestesc, o sa o fac pe scurt, cu toate ca sunt multe de zis!

Dosarul de cercetare penala a fost clasat! Nu indeplinesc anumite conditii cum ar fi: 90 zile de spitalizare, handicap suferit in urma accidentului, traume etc. etc. Pe scurt nu mi-a fost pusa viata in pericol, deci taximetristul din punct de vedere penal nu este vinovat! 

Ne-au spus cei de la politie, ca singurul lucru pe care il mai putem face, este sa deschidem un proces civil! Insa va spun sincer ca am obosit! 

Taximetristului i-a fost luat permisul de conducere de la inceputul cercetarii penale (momentan nu e finalizat dosarul). Ca atare, i-am propus sa achitam amandoi reparatia biciletei (si sa renunt la dosare, declaratii etc)! El isi recapata permisul, eu imi repar bicileta! Si nu am pastrat suma de pe avizul de la Veloteca (4500lei), ci am estimat undeva la 3000 lei. Asta ar insemna 1500 eu, 1500 el! Imaginati-va ca eu, am dat 1000 de lei doar avocatei pana acum + taxa de la INML +  timp + stres! Ma intelegeti?? Adica e fix ....

In fine, un singur lucru stiu: se aproapie primavara/vara, vreau sa-mi repar bicicleta si n-am de gand sa stau un an de zile in instanta civila, doar cu o probabilitate de a castiga! 

Cu mtb-ul am rezolvat-o rapid, omul a fost corect, si-a recunoscut vina, mi-a dat banii si am reparat-o. Insa nu toti oamenii sunt la fel! 

• Upvote 1
  • Sad 2

Poate ai traume psihice care nu te lasă să dormi bine noaptea sau poate când trece un taxi pe lângă tine intrii în panică și începi să faci manevre haotice!?!?

Chiar nu a rămas nici o traumă?!

Îmi pare rău când aud că o mașină de 1tonă și ceva care vine amenințător spre tine nu îți poate pune viața în pericol.

Numai bine!

Adrian

• Upvote 2