Sign in to follow this  
Felixpop

Conversie single speed

Recommended Posts

Salut vreau sa mi cumpăr un kit de conversie in single speed dar gasesc doar kit uri unde spune 8 9 10 viteze dar am numărat și caseta mea pe spate are 6 foi asta înseamnă 6 viteze bănuiesc nu prea ma pricep sunt nou ajutor

• Confused 1

10 hours ago, Felixpop said:

Salut. Vreau sa-mi cumpăr un kit de conversie in single speed dar gasesc doar kit-uri unde spune 8 9 10 viteze. Dar am numărat și caseta mea pe spate are 6 foi, asta înseamnă 6 viteze, bănuiesc, nu prea ma pricep, sunt nou, ajutor!

Probabil ai pinioane pe filet, asa ca vei avea nevoie de asa ceva:

71A4Fko6tgL._SL1200_.jpg

• Upvote 1

Ai drop-uri orizontale sau pui intinzator de lant? Pune o poza cu ce ai.

• Like 1

Buna seara,

pentru a nu  mai deschide un alt topic, am sa postez in cadrul acestuia fiind  in discutie tot o conversie la single speed.

Bicicleta pe care o am, are caseta cu 6 pinioane ,  SHIMANO TOURNEY  MF-TZ500-6 https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/tourney/MF-TZ500-6.html

Doresc sa elimin schimbatorul de viteze , caseta cu 6 viteze si sa o transform in single speed cu un pinion de 14 plasat in linie cu foaia angrenajului si un intinzator de lant.  Ma adresez cunoscatorilor,  cu rugamintea sa ma indrume ce anume  sa cumpar pentru a modifica caseta mai sus mentionata si daca se poate si o recomandare pentru un intinzator de lant.

Va multumesc.

Câți dinți are foaia? Poate ar fi mai bine să lași pinionul de 16 sau 18.

Cel mai mult merg pe cel mai mic pinion, pe cel de 14 , chiar daca le am, nu le folosesc pinioanele mai mari.  Nu are foaie mare,  are  42. As dori sa stiu daca se poate modifica caseta 6v  SHIMANO TOURNEY  MF-TZ500-6 , sa folosesc doar pinionul mic , si distantiere. Nu stiu daca exista pentru acest  tip de caseta aceasta varianta  de  modificare care  cred ca ar fi si cea mai simpla.

Caseta respectiva e pe filet, nu ai cum sa folosesti pinioanele in mod individual. Daca vrei sa pastrezi butucul actual pe filet, poti cumpara un pinion singlespeed pe filet, cu 14 dinti, de genul celui postat mai sus.

Multumesc mult Majikstone! Aceasta doream sa stiu, ce anume sa cumpar pentru modificare. Imi puteti indica un link cu pinionul  compatibil pentru inlocuirea casetei 6V? sau nu are importanta daca  la descriere  este mentionat ca  inlocuieste casetele  8V/9V?  Sa nu cumpar ceva gresit. Mi-ar placea sa  pot alinia pinionul cat mai bine pe linia foii angrenajului.  In afara de pinion  mai cumpar un intinzator de lant si obtin  Single speed , simplu , fara schimbator, fara pinioane  pe care eu nu le folosesc. Va multumesc.

Cu siguranta nu trebuie sa cumperi un pinion/kit singlespeed pentru casete de 8-9 viteze. Alea nu sunt compatibile cu butucii pe filet.

De asa ceva ai nevoie: https://www.marosbike.ro/pinioane/pinion-1v-sxt-16t.html

De aliniat va fi mai complicat, pentru ca pinionul respectiv nu se poate monta decat intr-un singur mod pe butuc, prin infiletare. Ma indoiesc ca va fi aliniat cu foaia mare a pedalierului actual triplu, care va fi considerabil mai in exterior. Pana la un punct poti corecta asta interschimband distantierele de pe axul butucului spate si apoi recentrand janta fata de butuc, dar daca chiar vrei un kit de conversie la singlespeed care sa-ti permita si alinierea pinionului cu foaia, va trebui sa inlocuiesti butucul spate cu unul pe caseta, si nu pe filet.

• Upvote 1

am o bicicleta la care tb/vreau sa fac singlespeed si e musai sa nimeresc raport 44:17

asta pe de-o parte pt ca e un raport f. potrivit ca gear ratio si totodata ca sa am ceea ce se cheama "magic gear" - adica sa nu folosesc chain tensioner si sa am din start chain slack de ~1cm. ma rog... poate dupa un foarte scurt rodaj, avand in vedere ca freehub-ul are ceva excentricitate, ca de obicei.

situatia particulara este ca chainstay-ul e de 425mm fix.

acestea de mai sus fiind note explicative...

necazul este ca abia acum am observat ca pedalierul are 96mm BCD si nu stiu daca am sanse sa gasesc foaie de 44 pe BCD de 96mm. e vorba de prindere simetrica, nu asimetrica, un shimano de mtb, model ceva mai recent.

intrebari deci... 

1. eventual daca cumva stiti pe careva sa aiba foaie de 44 pe BCD 96mm si sa ii dau la schimb una de 38 - ce am acum montat - eventual si ceva diferenta. am mici sperante dar totusi intreb, pt ca sunt si stramtorat cu banii si nu as prea dori sa cumpar degraba un alt pedalier ca sa astept sa il vand pe astalalt, ca nici nu prea se inghesuie oamenii sa cumpere pedaliere de-astea pe BCD de 96mm banuiesc.

2. ce imi recomandati daca punctul 1. nu s-ar putea aplica in viitorul nu foarte indepartat.

multumesc.

Chinezariile astea agata lantul putin inainte sa ii dea drumul. Am patit asta la un deck45 narrow wide de fapt.

în urmă cu 31 minute, otsdr said:

Deore M610 și Alivio M4000 au BCD de 96 simetric (parcă și XTR-ul de 9 viteze), dar foile "oficiale" se termină la 40T. Posibil să ai noroc cu asta: https://www.aliexpress.com/item/32965966830.html

4 minutes ago, Drysna said:

Chinezariile astea agata lantul putin inainte sa ii dea drumul

adica e necesar un rodaj sau cum? ce inseamna ca agata lantul? e vorba de SSP,  nu pricep ce ar trebui sa insemne ce ai scris.

singura mea problema cu foaia asta ar fi fost sa nu imi iau vreo teapa. nush ce fel de garantii am in acest sens, sa fac plata si sa ma trezesc ca pachetul contine poate doar niste suruburi gen.

33 minutes ago, otsdr said:

Deore M610 și Alivio M4000 au BCD de 96 simetric (parcă și XTR-ul de 9 viteze), dar foile "oficiale" se termină la 40T. Posibil să ai noroc cu asta: https://www.aliexpress.com/item/32965966830.html

foarte multumesc... ar fi foarte buna cu aliaj 7075 la banii astia. :)) ar mai ramane sa dau cuiva sa dea comanda pt mine ca nu am nici internet banking sau alte de-astea, paypal etc.

ar tine o gramada foaia ca oricum lanturile ar urma sa fie folosite in rotatie si cu un cocktail ca lubrifiant cat sa nu se puna problema ca uzura de maxim 3mm intindere a lantului ar face costurile sa fie anapoda.

intre timp mai gasisem un angrenaj sturmey archer la 150 lei cu foaie de 44 pe BCD 144mm dar... foaie de 1/8". nu tin neaparat sa reduc q factor-ul montand un monobloc ceva mai lat cat sa aiba in total poate 165mm daca acum pedalierul asta are ~180mm q factor.

nu prea ma am bine cu lanturi de-astea de 1/8 folosite pe foaie de 1/8 dar pinion de 3/32 (adica mai bine decat ambele 3/32 dar totusi cam anapoda) si cu burta a lantului din start de 20mm. 3-4mm chain slack pe partea unde freehub-ul avand excentricitate ar duce la tight spots daca nu s-ar lasa din dropout etc. lantul sa aiba burta mai mare in partea simetrica a freehub-ului, a pinionului montat pe freehub-ul cu imperfectiune. as prefera sa evit solutia luarii cadrului la pila ca sa poata fi montata roata cu cativa mm mai in spate etc. si e vorba si de cat de bine pot reusi sa aliniez foaia pe pinion cu distantiere si masuratori repetate.

...

ce riscuri as putea avea de zici ca <>?

22 minutes ago, AdrianPetre said:

un cocktail ca lubrifiant

completare... uzura lantului cu cocktail-ul asta e estimata a fi ca pt 3000-5000km la 1mm intindere lant.

ideea e ca pelicula sa nu ajung sa fie strivita (vascozitate dinamica a uleiului sintetic) si totodata sa fie gelatinos lubrifiantul in lant cat sa nu circule intens ca mizeria sa poata ajunge in lant prin acel flux facilitat de un ulei subtire.

cocktail-ul e un amestec de ulei sintetic GL4 (polimeri cu vascozitatea in asa fel cat sa reziste la strivire), aditiv hBN (cunoscut ca aditiv ceramic) si un anumit tip de ceara pe post de tackifier. un homebrew.

37 minutes ago, otsdr said:

Maț pierdut.

Mațu gros...

n-am inteles ce riscuri as putea avea de zici ca "Posibil să ai noroc cu asta"

cand am scris mesajul nush de ce s-a pierdut, probabil ca semnele de mai mic si mai mare a faultat.