DaVicious

Schimbare cadru sau vanzare si alta bicicleta?

Recommended Posts

Salut tuturor,

Anul trecut (2017) am primit cadou o bicicleta KTM Peak Deore roti de 29" cu cadru de 21". Furca e un Suntour XCT de 32, rotile sunt 29x2.1, pedalier 3 foi cu caseta 9 pinioane.

Pe atunci nu stiam eu asa multe despre marimea cadrului in raport cu inaltimea ciclistului si am fost super incantat, mergea bine cu saua lasata de tot jos si pentru oras parea suficient. Dar cam ma obosea si la cele mai mici dealuri.

De aceea am inceput sa citesc si am descoperit corelatiile intre inaltimea ciclistului (eu am 173 cm) si dimensiunile cadrului (ar fi trebuit unul pe la 17 - 18") and so on ...

Plus ca am participat la un concurs de MTB prin padurile de pe langa Bucuresti, am prins gustul si as mai vrea, dar ma rupe marimea cadrului la urcari ...

Deci, acum incerc sa vad daca e mai ok sa schimb doar cadrul cu o marime mai mica (aveti ceva recomandari pana in 1000 lei), fara sa schimb nimic din restul pieselor, sau sa incerc sa o vand si sa imi iau alta completa pe marimea mea.

Ce parere aveti?

Multumesc!

Salut!

Chiar se impune schimbarea cadrului și cred că se și poate.

Eu mi-am făcut anul trecut un MTB 29er pe piese, cu un cadru din ăsta, mărime 17.5: https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=34723

La 1750 g e destul de ușor și pînă acum se comportă bine (eu îl folosesc la ture mixte pe lângă București, cu furcă fixă).

Posibil să nu se pupe la diametrul tijei de șa, dar la monobloc și gât al furcii cred pare a fi la fel.

Verifică totuși să nu cumva să ai gât conic.

Si cum imi dau seama daca am gat conic? (scuze de intrebarea de noob).

Descrierea de componente:

Cadru Aluminiu
Viteze: 24 Viteze
Furca Suntour XCT
Angrenaj Shimano TY701 42-34-24
Deraior Spate Shimano Altus
Deraior Fata Shimano M190
Manete Shifter Shimano STEF51-8
Manete Frana Shimano TX805
Frane Shimano TX805 mech. Disc
Pinioane Shimano HG31-8 11-32
Ghidon KTM Line HB-FB11L
Pipa KTM Line AS-021
Butuci Shimano RM33 CL
Jante Remerx Masterdisc
Anvelope Rubena V85-Ocelot
Sa KTM VL-1489
Tija Sa KTM Line SP-612
Pedale VP-585
Headset Ritchey OE Logic Zero

Furca XCT mă duce cu gândul la gât drept. (KTM Peak e un MTB entry level, se vede și din restul componentelor)
deci mai bine o vinzi așa. E bătaia de cap prea mare să cauți un cadru și apoi să transplantezi toate componentele.

Stai fără grijă. Cadrul tău are gât cilindric de 1 1/8inch.

Eu as vinde bicicleta si mi-aș lua alta mai în cunoștință de cauză, evident cu un aport financiar.
Dacă schimbi cadrul ar fi bine sa îl vinzi. Cred vă va fi destul de greu.
Peste un sezon de cand ai facut modificarea cel mai probabil te vor nemulțumi celelalte componente, în primul rând furca, apoi transmisia, frânele. 

Vei fi nevoit să upgradezi mereu. 
Si conform... 

3 hours ago, DaVicious said:

am prins gustul si as mai vrea,

toate astea se vor întâmpla accelerat.
A postat un coleg zilele trecute un clip, 

Enjoy!

100% o vinzi. D

3 hours ago, DaVicious said:

dar ma rupe marimea cadrului la urcari ...

Asta e doar unul din vreo 2-3 aspecte care te rupe. Altele fiind: conditie fizica/antrenament specific urcarilor, greutatea corporala, rapoartele vitezelor, tigarea pe care o ai in poza de profil si sigur tre sa mai fie unul care imi scapa.

Se numeste Peak Deore dar are schimbator Altus?! WTF, sigur nu e o greseala pe undeva?

100% trebuie vanduta. Vestea proasta e ca daca vrei sa sari vizibil in calitate va trebui sa dublezi ceea ce vei lua pe ea si inca un pic in plus.

@BodoC tare clipul.

@Invitat special tigarea nu mai e in peisaj de vreo 2 ani, e o poza veche, care nus tiu cum a laut-o forumul cand am creat contul.

Kg si conditia fizica sunt in mare parte de vina pe langa marimea bicicletei, dar sunt la inceput ... 

Si totusi pentru anul viitor nu as vrea sa sar neaparat vizibil in calitate, unc adru pe marimea mea, o furca mai buna, poate o transmisie cu 2 foi si 10-11 pinioane ...

Deci, recomandarea e sa schimb bicicleta cu totul?

24 minutes ago, DaVicious said:

nu as vrea sa sar neaparat vizibil in calitate, unc adru pe marimea mea, o furca mai buna, poate o transmisie cu 2 foi si 10-11 pinioane ...

Deci ai vrea sa sari vizibil in calitate :)

Ca variante de biciclete noi intr-un buget "economy" sunt Devron si Rockrider poate si Cross iar de Black friday Cube.

E si varianta second dar acolo intervin alte variabile.

Acel KTM Peak Deore cu schimbatoare Altus pune-l  la vanzare rapid desi sezonul s-a terminat o sa fie cam greu sa il dai repede.

Bun asa ..

In ideea de cumparat o bicicleta cu totul noua ... Ce parere aveti de: CUBE AIM SL Blue Red 29'' 2018 17''

Echipare:

Cadru: Aluminium Lite, AMF, Internal Cable Routing, Easy Mount Kickstand Ready

Tip Cadru: Hardtail

Material Cadru: Aluminiu

Marime Cadru: 17"

Marime Roata: 29"

Destinatie: Cross Country XC

Culoare: Blue'n'Red

Furca: SR Suntour XCM RL Disc, Remote Lockout, 100mm

Amortizor: N/A

Ghidon: CUBE Rise Trail Bar, 680mm

Sistem de franare: Disc -hidraulic

Transmisie: Cu viteze

Frane: Shimano BR-M315, Hydr. Disc Brake (160/160)

Manete Frana: Shimano BR-M315, Hydr. Disc Brake (160/160)

Schimbator Foi: Shimano FD-M4000, Downswing, 31.8mm Clamp

Schimbator Pinioane: Shimano Deore RD-M592-SGS, 9-Speed

Manete Schimbator: Shimano SL-M2000, Rapidfire-Plus

Angrenaj: Shimano FC-MT100, 40x30x22T, 175mm

Lant: Shimano CN-HG53

Pinioane: Shimano CS-HG400, 12-36T

Anvelopa Fata: Schwalbe Smart Sam, Active, 2.25

Anvelopa Spate: Schwalbe Smart Sam, Active, 2.25

Butuc Fata: Shimano HB-TX505, QR, Centerlock

Butuc Spate: Shimano FH-TX505, QR, Centerlock

Jante: CUBE ZX20, 32H, Disc

Pipa: CUBE Performance Stem Pro, 31.8mm

Tija Sa: CUBE Performance Post, 27.2mm

Colier Tija Sa: CUBE Varioclose, 31.8mm

Sa: CUBE Active 1.1

Cuvete: FSA No.10, Semi-Integrated

Pedale: CUBE PP MTB

Mansoane: CUBE Performance Grip

Greutate: 14,4 kg

Cei de la 1KTM mi-au oferit 750 lei pe bicicleta in cadrul campaniei lor de buy-back. Si ar trebui sa mai pun eu vreo 1800 ca sa imi iau una macar la fel de la ei doar cu cadru mai mic.

Stiti pe cineva fan KTM de inaltime in jur de 1.80m care vrea o bicicleta entry level MTB care nu af ost folosita foarte mult? :D Si dispus sa dea 1500 lei pe bicicleta? :D

In continuare e ceva dubios ca modelul se numeste Deore dar are schimbatoare Altus.

Bicileta pe care o ai, second hand se poate da cu 1000 lei intr-o zi buna si asta  prin aprilie 2019 cu conditia sa aiba acte de provenienta/garantie.

On 10/22/2018 at 4:50 PM, DaVicious said:

Cei de la 1KTM mi-au oferit 750 lei pe bicicleta in cadrul campaniei lor de buy-back. Si ar trebui sa mai pun eu vreo 1800 ca sa imi iau una macar la fel de la ei doar cu cadru mai mic.

Stiti pe cineva fan KTM de inaltime in jur de 1.80m care vrea o bicicleta entry level MTB care nu af ost folosita foarte mult? :D Si dispus sa dea 1500 lei pe bicicleta? :D

Slabe sanse... cand te hotarasti sa cumperi alta, verifica si piata second hand, dar cu ajutorul unuia mai priceput.. Posibil sa gasesti ceva interesant.

Succes!