cristian13

Recomandare schimbare roti (Peugeot Vintage)

Recommended Posts

Salut,

Incep prin a spune ca sunt incepator in tot ce inseamna domeniul bicicletelor. Recent datorita traficului intens am decis ca trecerea pe 2 roti pentru ruta zilnica este o idee foarte buna. Ma pasioneaza strict estetic cursierele vintage asa ca am reusit sa achizitionez un Peugeot din ~'80, dar am intampinat niste probleme. Find necunoscator, doresc sa apelez la ajutorul oamenilor care cunosc mai bine domeniul, cel mai probabil acest forum. Am cateva intrebari si as fi recunoscator daca ma puteti ajuta, multumesc!

Rotile functioneaza pe baieuri. Dupa putin research am inteles ca baieurile sunt destul de demodate, greu de intretinut si asa mai departe, iar pentru naveta mea de 10km pe zi nu merita sa raman pe aceasta tehnologie si doresc sa schimb jantele si caucicurile, jantele find pe tehnologia baieurilor iar caucicurile sunt foarte invechite. Am inteles ca cel mai bine ar fi sa ma mut pe o janta cu camera. Doresc sa pastrez in mare parte estetica vintage a bicicletei, imi puteti recomanda jante care au 36 de gauri si o pereche de cauciucuri care au acea margine maro care sa se potriveasca cu jantele? (repet, sunt pasionat strict estetic, nu ma intereseaza ca bicicleta se ingreuneaza cu 0,1g) De asemenea, doresc sa pastrez butucii si pe fata si pe spate, asta inseamna ca le voi duce la respitat si daca se poate sa imi estimati pretul acestei operatii.

Doresc sa lucrez putin la bicicleta deoarece are nevoie de destula ingrijire, dar deocamndata acesta este primul pas deoarece vreau sa ma folosesc de ea cat de repede si cat de mult.

Multumesc mult pentru ajutor!

btTSKEc.jpg