Teemo

Alegere prima bicicletă

Recommended Posts

în urmă cu 13 ore, george focsani said:

Ti-au confirmat comanda ? Eu am incercat de doua ori sa cumpar ceva de la Afisport pe site aveau produsul dar in cateva zile ma sunau sa spuna ca nu mai este pe stoc dar pot ei sa mi ofere altceva si la alt pret . 

Am primit mesaj ca vine marti, dar eu am făcut comanda de pe Emag si probabil afisport trimite produsul.Cand vine bicicleta o sa i fac i poza :D, iar dupa o duc la service si ii fac o verificare ca deocamdată nu ma pricep.Ce costuri aproximative mi ar lua pt o verificare

Cred că eMag are contract cu mazicon (bicitime). Le verifica ei inainte de livrare, dar nu m-aș baza pe asta. 

Rezerva 200 lei  pentru tot (gresare butuci, reglaje schimbătoare, centrare toți etc.

Dupa ce o primesti, mergi cu ea cateva zile, preferabil sa forjezi tare, adica sa nu o ierti. Abia dupa aia o duci la un service ... dar intai trebuie sa te lamuresti peste ce mesteri dai acolo. Unii nu se pricep si chiar distrug, altii nu-si dau interesul si se fac ca fac, le dai bani degeaba. Nu am idee ce este in Alexandria....

Si ma explic. Devron am si eu. Din ce am constatat (vazand si altele) au piese bune (unele foarte bune! Adica au sursa buna de piese. Taiwan sau China), calitate decenta, misto oferta lor, pretul e corect, cateodata chiar foarte bun, insa asamblarea lasa de dorit, exista chiar greseli de asamblare. Banuiala mea este ca ei isi dau silinta dar nu se pricep foarte bine, probabil cei care asambleaza sunt bine intentionati dar nu sunt foarte priceputi, adica sunt mai "Dorei". La a mea gresisera in doua locuri desi existau marcaje pentru o asamblare corecta (dar totusi trebuie sa te invete cineva sa le vezi). Cateva spite au necesitat mici ajustari dupa ce am hingherit-o primii 50km. Per total sunt foarte multumit dar ca nivel asamblare mi se par sub asiatici (am vazut bici asamblate chiar in Cambodgia si erau evident peste Devron. Ca manopera. Apropos, am vazut CUBE facute in Cambodgia).

20 minutes ago, PVN10 said:

o alta greseala

Da, ar trebui sa-si cumpere MTB si sa se dea cu el pe sosea, asa-i?

Omul a zis că nu se da doar pe sosea. Va lua o altă janghina pe care nu va ști cum s-o returneze mai repede...

Dar cum am zis că nu-mi mai bat gura degeaba, așa am sa fac!

On 24.10.2018 at 21:17, Teemo said:

Buna seara.Am 17 ani 180 de cm si m am deci sa cumpar o bicicleta cu un buget de 1000-1500 lei.Tin sa precizez ca n am mai avut tangență cu bicicletele  de la 8 ani asa ca am nevoie de sfaturile voastre pentru un begginer extrem. 

Initial voiam sa cumpar mtb RockRider 520 dar citind destul de multe pareri de pe acest site am inteles ca nu are rost atata timp o sa merg preponderent pe sosea.In zona Alexandriei singurul teren "off road" pe care as merge este campul si zona forestiera neexistand trasee montane foarte abrupte si denivelate, in plus planuiesc sa fac drumuri pe sosea de maxim 10 km la inceput si dupa voi mari distanta odată ce ma obișnuiesc.

Am considerat ca o bicicleta hibrid ar fi ideala pentru zonele care exista in judetul Teleorman (daca sunteti de alta parere va rog foarte mult sa mi spuneti deoarece de la 8 ani am mers doar pe bicicletele prietenilor in oras :))) ) 

Am înțeles ca biciclete hibrid sunt cele gen trekking cross etc dar nu stiu cate tipuri sunt si care sunt diferentele intre ele.Bicicleta ideala ar fi sa pot merge atat pe sosea ( puțin mai usor si mai rapid decât pe mtb) dar sa fiu capabil si sa merg prin zone de genul acesta 

De la bun început a precizat Teemo, dar PeVeNeu nu și nu, batman, că să ia 29er. Chiar nu-i musai. Dacă o să îl apuce pe inițiator dorința de ture lungi la munte, o să-și ia și MTB. cu bugetul de 1500 de lei nu-ți iei 29er decît ca biclă de supermarket sau, dacă te pricepi, un SH. Ceea ce poate nu e momentul, pentru autor.

• Thanks 1

Daca aveam vreo treaba cu piesele pastram bicicleta si schimbam eu, dar deocamdata nu stiu mai nimic si fara bicicleta nu prea am cum sa invat.Bicicleta care a venit avea o singura maneta pt schimbarea pinioanelor si n avea pinioane pe spate, furca era una cu suspensii nu cea originala.Ce este mai grav e ca cei de la afisport nu i au informat pe emag faptul ca aproape toate piesele sunt schimbate si unele lipsesc

Daca considerati ca știti o bicicleta hibrid mai buna decat riverside 500 raportata la pret atunci va rog sa mi spuneti

Vremea asta nu cred că mai tine mult, așa că se va termina și sezonul de bicicleta.

As sta cu curu' pe bani (ba chiar as strânge mai multi) și aș da atacul prin ianuarie-februarie. Iarna-i grea, omatu-i mare și greierele rămâne fără mâncare...

24 minutes ago, PVN10 said:

Vremea asta nu cred că mai tine mult, așa că se va termina și sezonul de bicicleta.

As sta cu curu' pe bani (ba chiar as strânge mai multi) și aș da atacul prin ianuarie-februarie. Iarna-i grea, omatu-i mare și greierele rămâne fără mâncare...

Cu asta ai dreptate. Iar daca ti-e frica sanu mai gasesti marimea ta atunci, pe la sfarsit de noiembrie, inceput de decembrie sigur vor fi cateva oferte

în urmă cu 3 ore, Teemo said:

Daca aveam vreo treaba cu piesele pastram bicicleta si schimbam eu, dar deocamdata nu stiu mai nimic si fara bicicleta nu prea am cum sa invat.Bicicleta care a venit avea o singura maneta pt schimbarea pinioanelor si n avea pinioane pe spate, furca era una cu suspensii nu cea originala.Ce este mai grav e ca cei de la afisport nu i au informat pe emag faptul ca aproape toate piesele sunt schimbate si unele lipsesc

Daca considerati ca știti o bicicleta hibrid mai buna decat riverside 500 raportata la pret atunci va rog sa mi spuneti

Urat din partea celor de la Afisport, nu poti sa vinzi asa ceva ca magazin de biciclete , si eu am avut experiete neplacute cu ei . Pentru inceput e buna bicicleta de la decathlon,  eu zic ca mai sunt multe zile de pedalat anul asta , anul trecut pe 31 decembrie eram pe bicicleta poate si anul asta  o sa vina iarna mai tarziu . 

Daca mai aveti site uri de incredere de pe care ati achizitionat un produs v-as ruga sa le lasati aici ca sa ma uit peste oferte

Riverside 500 e foarte faina. Are o plaja de viteze buna pt oras, de 327%(3 viteze in butuc iti da 185%, 7 viteze in butuc iti dau 245% iar o transmisie clasica cu 3 foi iti da 600%).

Repede ma puteti ajuta?! Am primit raspuns de la afisport si ei aparent au trimis cu totul alta bicicleta:Devron Urbio U2.8 Mistyc. Credeti ca se merita sa o pastrez sau sa o returnez si sa o iau riverside 500.Pe cea de la afisport am dat 850 iar riverside 500 este 1229.Astea sunt poze cu bicicleta primita de la afisport:https://imgur.com/a/tvDH7ac

Deci asta este bicicleta pe care trebuia sa o primesc :http://www.devronbike.ro/Urbio-Men-U2.8 

Asta este cea pe care am primit-o : http://www.devronbike.ro/bikes/Urbio-U2.8 (850 lei resigilata)

Si asta este cea pe care o cumpar daca nu se merita sa pastrez bicicleta pe care am primit-o : https://www.decathlon.ro/bicicleta-riverside-500--id_8405210.html (1229 lei noua)

Va rog sa mi spuneti daca ar trebui sa o pastrez sau sa ii dau retur si sa cumpar riverside ul

Mie nici asta pe care ai primit-o nu mi se pare rea. 850 de lei pentru un ”cross de oraș” cu Nexus 8 e bine.

Dă câteva ture prin oraș cu ea, vezi dacă e ok.

Furca aia Zoom nu e chiar ce trebuie, dar poate fi înlocuită cu una de oțel mai târziu, fără remușcari.

Am gasit ce presiune scrie pe cauciuc Inflate to min 51 PSI/3.51 bari max 85 PSI /5.86bari.Deci in teorie ar trebui mereu sa am presiunea intre max si min adica Psi mediu 68/4.68 bari . (Bicicleta o sa o țin doar in casa, nu la ploaie, nu la soare).Daca ma duc pe camp cu bicla ar trebui sa dau presiunea mai joasa sau nu va fi o schimbare semnificativă?

De asemenea imi recomandati sa iau accesorii din oraș de la diverse magazine sau de pe net.Si ce prioritate de bani ar trebui sa am pentru accesorii (care sunt cele mai importante in ordine descrescatoare, deocamdata nu vreau aparatori, cosulet sau portbagaj)

27 minutes ago, Teemo said:

Am gasit ce presiune scrie pe cauciuc Inflate to min 51 PSI/3.51 bari max 85 PSI /5.86bari.Deci in teorie ar trebui mereu sa am presiunea intre max si min adica Psi mediu 68/4.68 bari . (Bicicleta o sa o țin doar in casa, nu la ploaie, nu la soare).Daca ma duc pe camp cu bicla ar trebui sa dau presiunea mai joasa sau nu va fi o schimbare semnificativă?

De asemenea imi recomandati sa iau accesorii din oraș de la diverse magazine sau de pe net.Si ce prioritate de bani ar trebui sa am pentru accesorii (care sunt cele mai importante in ordine descrescatoare, deocamdata nu vreau aparatori, cosulet sau portbagaj)

Presiunea o lasi mai moale cand vrei sa ai mai multa aderenta pe teren alunecos - noroi, zapada/gheata sau probabilitate de polei pe asfalt; in rest, cauta care e presiunea optima greutatii tale si vezi cum te simti.

Ca accesorii, as incepe cu manusi si casca, pompa, camere de rezerva si kit de pana, lumini, ca acum ziua e scurta, un antifurt bun...

în urmă cu 7 ore, Teemo said:

Salut ! Sa te bucuri de ea si la cat mai multi km daca ai lut-o . La cauciucuri iti recomand sa mergi cu presiunea cat mai aproape de maxim , daca mergi cu ea mai jos e risc mai mare de pana , presiune sa o verifici saptamanal  pentru ca mai scade deci iti trebuie o pompa buna cu manometru iti recomand de la Lidl , eu folosesc de 6 luni si bag  cu ea 8.5 bari la cursiera si o fost pana in 50 lei urmareste ofertele ca nu au tot timpul . Daca nu vrei sa dai multi bani,  pentru inceput, poti sa-ti iei si un ciclocomputer cu senzor pe roata poate fi si cu fir daca-l setezi carect in functie de caracteristicile rotii nu o sa mai mari erori de masurare . Echipamentul e foarte important daca faci ture mai lungi de 30 ikm. ti-ar trebui  pantaloni cu bazon de calitate si asa la inceput tot o sa resimti  disconfort,  tot asa daca nu vrei sa dai multi bani pe echipament iti recomand sa te uiti pe aliexpress , eu am gasit pe acolo echipament ieftin si bun . Si pe la decathlon te mai poti uita sau pe la magazinele de second hand daca nu ai retineri .