Teemo

Alegere prima bicicletă

Recommended Posts

Pompa aia din Lidl e o petardă, ca orice lucru luat din Lidl. Mie mi-a s-a dus manometrul după câteva utilizări... O luasem că back-up la serviciu.

Tot pe beto mă bazez...

• Upvote 1

în urmă cu 24 minute, PVN10 said:

Pompa aia din Lidl e o petardă, ca orice lucru luat din Lidl. Mie mi-a s-a dus manometrul după câteva utilizări... O luasem că back-up la serviciu.

Tot pe beto mă bazez...

Daca mai ai bonul o poti sa o returnezi , stiu mai multi care au pompe de la lidl  si le folosesc cu succes poate o  fi  avut a ta  ceva defect de fabricatie . 

Nu am mai avut bonul și cred că avea mai mult de un an. Nu cred că am folosit-o de 15 ori...

Legat de presiune, ar trebui sa am mai multi bari pe roata din soate decat pe cea din fata? (Daca da cat, avand in vedere ca am 4.7 bari fata-spate).De asemenea stiti un tutorial bun pentru strangerea spitelor (am rotile optate, unele spițe având joc)

Îți trebuie un aparat care măsoară tensiunea in spițe, comparator, chei dedicate,  stand și îndemânare. Succes!

in videoclipul al 2 pus de @BodoC se foloseste o surubelnita ca sa auda unde loveste spita, in loc de surubelnita e buna o creta mai ascutita si astfel iti ramane si o mica urma pe janta si vezi exact care spita e cea care loveste si trebuie reglata.

Teemo, e misto bicicleta luata de la afisport, sa o calaresti sanatos!

Pentru centrare roti, avand in vedere ca nu ai experienta, mai bine cauta un mester. Altfel aiuresti rotile.

Ca pompa iti recomand ce mi-am luat eu, este exceptionala (singurul neajuns, nu se citeste bine acul pe cadranul manometrului. Eu am luat verde praz, poate aia rosie sau cea neagra sa citesc mai bine):

https://www.decathlon.ro/pompa-picior-900-galben--id_8385480.html

PS - cat priveste "sezonul", nu se stie cum va fi vremea. Iarna trecuta era ca vara. Pe frig e chiar mai bine deoarece se raceste mai bine "motorul" :)

Omul a dispărut complet.

La ultima postare, bicicleta era praf. Sunt curios Cati km a parcurs cu ea până acum ..

Inca nu am inteles daca o pastreaza pe cea pe care a primit-o sau ia una din celelalte doua.

Buna ziua din nou! Am fost prea incantat sa folosesc bicicleta caci n-am mai intrat pe forum xD. Am parcurs multi kilometrii cu ea pana acum si este perfecta pentru nevoile mele.In cele din urma am pastrat-o pe cea primita initial (cea cu furca pe suspensii), m a tinut bine pana acum :). Multumesc inca o data pentru toate recomandarile!

• Upvote 3

Buna ziua tuturor!
Imi puteti va rog spune o parere despre bicicleta  'boardman road sport' - fiind prima achizitie a unei cursiere. 
Va multumesc!