Mihaita Catalin

Șurub limitare cursa schimbător spate rupt inauntru

Recommended Posts

Salut! Astăzi voiam să reglez cursa schimbătorului spate deoarece lanțul cădea de pe cel mai mare pinion și surubelul care este notat cu L(low)sa rupt și nu pot apuca de el cu nimic, m-am gândit să sudez de el o șurubelniță mai veche și să încerc să îl scot. M-ar ajuta mult o parere

Încearcă cu un clește mic să-l deșurubezi pe exterior , daca merge întins schimbătorul și să apuci cu cleștele unde iese in spate șurubul și să-l scoți pe acolo

în urmă cu 17 minute, freetools said:

Încearcă cu un clește mic să-l deșurubezi pe exterior , daca merge întins schimbătorul și să apuci cu cleștele unde iese in spate șurubul și să-l scoți pe acolo

Este doar putin rămas acolo, cam cat este filetul interior și nu pot să îl apuc

Pentru ca acel surub de reglaj să isi facă efectul este nevoie ca el să iasă in partea opusă si să limiteze cursa schimbătorului.
Incearcă să-l apuci de capătul opus locului unde s-a rupt si să-l deșurubezi. (Cu grijă sa nu strici filetul)
Dacă poziția este incomodă, demonteaza schimbătorul si lucrează cu el pe masă sau intr-o poziție favorabilă.
Mai poți incerca un set de extractoare pentru suruburi rupte, de genul https://www.price.ro/preturi_yato_set_extractoare_suruburi_rupte_6_buc_yt-0590_601244.htm.

în urmă cu 8 minute, BodoC said:

Pentru ca acel surub de reglaj să isi facă efectul este nevoie ca el să iasă in partea opusă si să limiteze cursa schimbătorului.
Incearcă să-l apuci de capătul opus locului unde s-a rupt si să-l deșurubezi. (Cu grijă sa nu strici filetul)
Dacă poziția este incomodă, demonteaza schimbătorul si lucrează cu el pe masă sau intr-o poziție favorabilă.
Mai poți incerca un set de extractoare pentru suruburi rupte, de genul https://www.price.ro/preturi_yato_set_extractoare_suruburi_rupte_6_buc_yt-0590_601244.htm.

El s-a defilerat pana când capătul opus a ajuns la filet, a mers greu și apoi s-a blocat

Am ințeles. S-a rupt si nu mai ai de unde să-l apuci nici din spate. Incearcă un kit de care ți-am zis.

Ala este un surub M3 cred, deci iti trebuie un pic de dibăcie.
Dacă ai incercat să-l desurubezi, este posibil sa se fi gripat din cauza mizeriei strânse pe filet in zona care a fost in afară. Deci incearcă să-l inșurubezi si sa-l scoti prin interior. Un fâs de degripant (chiar WD 40, nu-mi vine să cred ca zic asta) poate să ajute.

Daca ai o unealta gen dremel, poti cu un burghiu subtire sa-i dai o gaura in centru. De multe ori surubul rupt se va misca odata cu burghiul si iese singur. Insa trebuie sa ai grija sa nu dai in lateral in filetul mama.

Dibacie, exact cum a zis Bodo.