Stef M

Sfaturi achizitie bicicleta de sosea

Recommended Posts

Buna seara,

As dori cateva sfaturi pentru achizitia unei cursiere. 

EU acum am un trekking Merida Crossway100 si vreau sa imi iau o bicicleta de sosea.

Am fost de cateva ori la munte si am urcat ...insa la pantele mai grele m-a ajutat foarte mult faptul ca aveam o foaie mica ...trekking-ul are trei foi!

Eu am 175 cm si vreo 72 kg, iar bugetul este undeva la 4000 lei...maxim!

Ce cursiera imi recomandati? In conditiile in care din cate am observat cursierele au doua foi....m-ar interesa o cursiera cu mai multe pinioane pentru a putea sa fac si catarari.

Multumesc!

Oricum ai lua-o, raportul minim pe o cursier[ va fi mai mic (uneori semnificativ mai mic) decât al unei bicle de trekking.

Nu e vorba de câte pinioane are, ci de câți dinți au ele, în pecial ultimul, cel mai mare.

Probabil că ar fi indicat să iei o cursieră cu angrenaj pe 3 foi, iar caseta de pinioane să meargă până la 30.

Dar asta ar însemna una echipată Claris (3x8, entry level).

Ar mai fi și varianta 1x11, cu raport minim 1, cu care se poate descurca și un începător pe majoritatea cățărărilor:

https://rovelo.ro/allroad/raleigh-mustang-elite-2018-922

2x11, 36-50 și 11-32 pe spate, încă nu m-am dat jos pe vreo pantă. Maxim urcat 27%. :)

edit: asta în condițiile în care la capitolul forță în picioare stau foarte prost.

în urmă cu 18 minute, paulrad said:

2x11, 36-50 și 11-32 pe spate, încă nu m-am dat jos pe vreo pantă. Maxim urcat 27%. :)

Felicitari, dar asta nu inseamna ca oricine o poate face sau ca e sanatos pentru genunchi sa ti-i fortezi.

Si ca sa fiu mai constructiv: chiar si cu 50-34 si 11-32 o sa fie mai greu pe pante mai abrupte ( sa zicem de la 10% in sus).

Vestea buna e ca cel putin pt Shimano exista adaptoare gen Wolftooth Roadlink (eu am comandat o clona chinezeasca de cativa $ ca s-o testez) care iti permit sa pui caseta de 36 (insa iti trebuie si un lant nou, mai lung).

• Upvote 2

în urmă cu 2 ore, paulrad said:

2x11, 36-50 și 11-32 pe spate, încă nu m-am dat jos pe vreo pantă. Maxim urcat 27%.

Omul e începător. Tu ai un avion și oricum îți țipă genunchii și așa.

NU e deloc ușor să urci rampe susținute pe transmisie de cursieră (entry-mid level, nu sofisticării), când o faci pentru prima dată, venind de pe trekking.

• Upvote 1

Am greșit, 34-50 foile. 

În 2700 își poate lua un triban 520 cu 3 foi și echipare sora (50/39/30 și caseta 12-25), sau poate chiar 540 cu 3500 și e deja cu 105 dar e cu 2x11 (52/36 și caseta de 11-28)

• Upvote 1

Sa nu uitam ca o cursiera va fi cu 3-4kg mai usoara decat un trekking, cauciucurile mult mai "adaptate" pentru mersul pe sosea, pozitia mai buna pt urcari etc

Eu am Giant Contend SL2 si pt primul an pe cursiera sunt foarte incantat, nu simt ca mi-ar trebui mai mult, chiar daca am o pozitie relaxata si nu una race.

Pentru ca vii de pe trekking s-ar putea sa te incante montarea unor aripi pt sezonul rece si montarea unui porbagal light, asa ca ia in calcul si factorii astia daca te incanta.

• Upvote 1

în urmă cu 22 ore, Stef M said:

Buna seara,

As dori cateva sfaturi pentru achizitia unei cursiere. 

EU acum am un trekking Merida Crossway100 si vreau sa imi iau o bicicleta de sosea.

Am fost de cateva ori la munte si am urcat ...insa la pantele mai grele m-a ajutat foarte mult faptul ca aveam o foaie mica ...trekking-ul are trei foi!

Eu am 175 cm si vreo 72 kg, iar bugetul este undeva la 4000 lei...maxim!

Ce cursiera imi recomandati? In conditiile in care din cate am observat cursierele au doua foi....m-ar interesa o cursiera cu mai multe pinioane pentru a putea sa fac si catarari.

Multumesc!

Diferenta intre modul cum se urca pe o cursiera si un MTB de pilda e semnificativa. Din experienta proprie am observat o diferenta de aproximativ 3 km/h in plus in favoarea cursierei pe aceleasi urcari la nivel de efort comparabil sau chiar identic. Momentan am foi 52-36 si caseta de pinioane 11-28, combinatie care din punctul meu de vedere se pot aborda majoritatea catararilor si merge foarte bine si pe plat avand in vedere ca diferentele dintre pinioane sunt de regula de 1 sau 2 dinti ceea ajuta la reglarea mai fina a cadentei. Pe de-alta parte din ceea ce am vazut eu pana acum diferenta de greutate, frecarea mai mica cu solul si pozitia pe cursiera compenseaza in mare parte rapoartele mai mari( pt catarare) pe care le are o astfel de bicicleta.

In ceea ce priveste achizitia, arunca un ochi la ofertele care o sa apara in perioada urmatoare si daca ai ocazia sa treci prin Decathlon incearca un Triban 540 care la momentul de fata are o echipare ce merita luata in calcul.

• Upvote 1
  • Like 1

Eu iti recoman asta:

https://www.freerider.ro/teste/devron-urbio-r6-8-2018-134242.html

Daca cauti, ai rabdare sa pandesti, poate ii suni pe cei de la afisport si te tocmesti, etc, o gasesti cu 4000 lei.

Cu urcatul nu-ti face griji, ori poti cu orice bicicleta decenta cu mai multe viteze, ori nu poti cu nimic. Daca nu poti, o iei pe jos. Cand vi la vale iti scoti parleala. Insa atunci se va cunoaste ce bicicleta ti-ai luat! :) 

https://www.canyon.com/en/road/endurace/2019/endurace-cf-7-0.html

https://www.canyon.com/en/road/endurace/2019/endurace-cf-8-0.html

ce parere aveti? eu un singur incovenient as avea foile sunte pe 52-36, nu pe 50 - 34. Intrebarea este daca mi-ar ingreuna catararile aceste foi.

Dintre cele doua pe care ati alege-o?

Avand in vedere ca eu am 175 cm si 72 kg marimea M ar fi potrivita?

.Multumesc!

In alta ordine de idei, in ton cu ce ai expus tu, ti-as recomanda sa te uiti si la https://www.rosebikes.ro/team-gf-four-105-2673779#configurator

Nu pe idee ca is mai buni, ci pe ideea ca la ei se poate configura cam orice iar prețurile sunt comparative cu canyon.

Iar pt urcari, cum ai zis mai la început, ti-as recomanda un 50×34 cu 34 pe spate..asta asa..pt batranete

O voi folosi la ture de 60-100 km in zona Bucuresti....adica plat...insa vreau sa merg cateodata si la munte...sa ma catar. Nu voi participa la concursuri doar ocazional. Ca experienta, am un trekking ...am facut anul acesta destui kilometri...cateva urcari si coborari..la Padina, Poiana Brasov...

Eu as lua fara discutii Endurace CF 8.0. Diferenta intre ele e de 1 kg, e astronomica pentru pretul ala. Si bonus 8.0 vine cu Ultegra fata de 105 pe 7.0.

Altfel, s-ar putea sa vrei sa inlocuiesti foile cu unele 50/34 ulterior, chit ca ambele vin cu caseta 11-34. Cu 36/34 raport minim ar trebui sa poti merge cam pe oriunde, chit ca e posibil sa fii mai castigat cu foi 50/34 si o caseta ceva mai compacta (11-30 sau 11-32).

Salut! Daca vrei sa faci si catarari la munte si esti incepator, mergi pe 50/34 foaie cu 11-34.

Acu...Tu esti usor si daca ai conditie fizica buna probabil ca te vei descurca si cu 34-32 pe urcarile lungi cu peste 10%. Dar tot caseta 11-34 ar fi recomandarea mea.

in alta ordine de idei...daca poti lua frane disc, nu mai sta pe ganduri...mai ales daca planifici sa mergi la munte. La nivel incepator-mediu siguranta pe care o ai cu franele hidraulice disc e imbatabila. Si inca o idee...cheltui f multi bani...de ce sa nu ai confortul la franare? Oricat de buni ar fi clestii, o frana hidraulica e mult mai friendly.

PS: bicicleta Rose de sus e f intersanta

Cu frane disc sau nu, o bicicleta de sosea de 8.5 kg fara pedale (deci macar 9 kg "in viu", cu pedale, suporturi de bidon, ciclocomputer si alte cele), la banii aia (aproape 2000€) e o bataie de joc, mai ales in contextul in care o pereche de frane bune pe janta (105 sau Ultegra de ultima generatie) in combinatie cu jante de aluminiu si niste saboti de doamne-ajuta (Swiss Stop sau Kool Stop) ofera o franare mai mult decat suficienta. O bicicleta de otel din anii '90 cantareste cam la fel de mult.

Iar daca vrei sa pui problema altfel, frane mai performante decat cele de pe Endurace 8.0 o sa-ti doresti poate de cateva ori pe an, in functie si cat de agresiv o sa ajungi si o sa fii dispus sa cobori cu bicicleta. Kilogramul ala in plus o sa-l simti in schimb aproape la fiecare tura, indiferent ce nivel fizic ai.

Și eu tot pe 8.0 aș merge, echiparea Ultegra și 1 kg minus sunt mai importante.

Discul are doar 2 avantaje - la mers pe ud si cand cataresti peste 90 de kile. In rest e doar marketing. Bine - si atunci cand ai roti pe carbon unde frana e o gluma cam proasta.  Asta legat de sosea - la mtb e alta poveste. Deci as merge pe ultegra daca e sa fie poll.

• Thanks 1

2 minutes ago, LucianLS said:

Echiparea ultegra inseamna 200g mai putin si atata tot.

Da, restul sunt in mare parte din roti, discuri, frane. Plus cauciucuri, ca 7.0 Disc vine cu niste mizerii de la Mavic. 7.0 disc e declarata ca avand 8.4 kg, iar 8.0 e declarata ca avand 7.5 kg.

Fiind ambele de la acelasi producator, presupun ca sunt cantarite in exact aceleasi conditii (respectiv aceeasi marime a cadrului).

Ai spus că ai un buget MAXIM de 4000 lei, dar te uiți la biciclete de 1900euro.

Iti atrag atentia că 1€=4.66 lei! Plus transport...

1900*4.66= 8850 lei. Plus transport...

Hâc!

• Confused 1

salutare. nu e vorba de dublat pretul ci de aflat ce avantaje si dezavantaje ofera fiecare cursiera in parte. si pana la urma as putea face un efort sa cresc bugetul. 

Oricum concluziile le-am tras: caut o cursiera din aluminiu cu raport 50-34 11 viteze 11-34 caseta, iar ca buget pana in 6000 de lei. urmeaza sa si probez cand voi avea timp si daca voi gasi marimea potrivita, adica 53 sau 54!