• 0
Sign in to follow this  
Nexus

Cat de grav este afectata janta?

Question

20 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Trimite-le mail, vezi ce zic.

Era ceva in descrierea de pe site? A fost vreo mare superofertă? Ce roată este?

Părerea mea este că poti să o folosești pe trainer.
Se pare că au mai pățit-o și altii. http://forums.mtbr.com/wheels-tires/hole-drilled-my-new-rim-590391.html
Dacă ar fi pentru scurgere,

1. De ce nu au toate?

2. Nu cumva mai mult intră decât se scurge?

• 0

E posibil ca acea gaura sa fie facuta in fabrica, dar nu bag mana in foc. Chiar ieri m-am uitat la niste Fulcrum-uri si aveau tot o gaurica pe janta, insa ceva mai mica, gaura facuta pentru a verifica cat de mult este folosita janta cu frana pe saboti :) Sau poate fi o gaura de aerisire, daca e o gaura care ajunge pana in interiorul jantei.

Totodata sa stii ca nu se vede foarte clar ce e acolo, in niciuna din poze.

LE. Altfel, daca e data pana in janta gaura respectiva, cum am intrebat mai sus, mai poate fi o gaura de scurgere a apei, insa daca zici ca este roata dedicata pentru trainer e nitel ciudat, asta daca nu cumva este o roata standard cumparata pentru a fi folosita in scopul de a fi pusa pe trainer.

• 0

Am crezut ca e indoita sau ceva, sa creeze vibratii si dezechilibre mari, sa nu mai stai stabil pe trainer. Dar daca e acea gaura, eu zic o poti folosi linistit. :) 

• 0

Roata este standard și e pentru disc(roata de mtb). Eu vad bine pozele. După ce fac click pe link mai dau odată click pe poza.

Sunt 2 gauri.

• 0

Am dat click si am si marit, sunt fotograf, macar atat sa stiu :))

Asa am si eu la mtb, dar mai mica, la Fulcrum-uri. Dar zice bine Bodoc, da-le un email pentru siguranta ta :) Altfel, ma gandeam ca e roata standard, dar am zis sa nu gresesc cumva, cine stie ce treburi au mai aparut intre timp.

@BodoC acolo ma uitasem si eu, dupa ce am verificat la 4 bicle prin casa. Mi-a placut replica unuia

"That's where the alien mind control parasites insert themselves.... they're every where!" =))

LE Profit de ocazie si zic ca m-a intrebat un coleg de forum daca nu suntem rude sau suntem vreun clan, caci avem chestii care ne ies din cap :)) Apropo, fiind imaginea mica un thumbs, la inceput am crezut ca ti-ai pus pene in casca :))

• Upvote 1

• 0

Ai reușit să omiți marca și modelul jantei. Dacă e UST găurile sunt pentru evacuarea gazelor rezultate în urma sudurii.

• 0

Pune o poză cu interiorul jantei.

• 0

Nu este tubeless, UST nici măcar. Nu inteleg rostul găurilor alea
@otsdr, înteleg, dar nu înteleg. Gazele alea ies când se dau găurile pentru nipluri. Sunt inutile (găuricile). Am urmarit mai multe clipuri despre cum se produc jantele.

Nu există nicio referire la asa ceva. Accept, nu au prins-o in montaj.

Dar si jantele UST si tubeless ready si jantele non tubeless de la momentul sudurii până la momentul găuririi au un volum închis in care stau gaze si nu mai sughiță nimeni.

• 0

Eu zic ca pentru o roata care va fi folosita doar pe trainer nu ai de ce sa-ti faci griji. Si daca ar fi vreun defect de fabricatie gaurile alea, stresul la care va fi supusa roata pe trainer e infim. 

Singura discutie e eventual cu privire la presiunea pe care o vei baga in cauciucul de trainer. Al meu, de la Vittoria, trebuie umflat la 7-10  bar (100-145 psi). Aia fiind o roata de MTB, am dubii serioase ca e gandita sa faca fata la presiunile alea, iar gaurile alea ar putea sa creeze probleme suplimentare daca mergi peste limita de presiune suportata de janta (fiind un punct de discontinuitate in material).

Daca in schimb ai un cauciuc de trainer care poate fi folosit fara probleme si la presiuni mai mici, sub limita maxima de presiune pentru roata aia, atunci chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.

• 0

Scuze de offtopic.
Doar pentru trainer eu as fi luat o rapandulă de 28 cu frâna de care-o fi, că nu frânez. (Puneam un spacer in etrier si gata)
Anvelopele de trainer in general sunt mai inguste iar janta ta are 24 la interior. Pare cam lată pentru un 35-622 ca ăsta. (Pe ăsta il am eu si era cel mai lat)

• 0

Pe fondul de janta scrie ca ar tine pana la 10bari Nustiu daca se refera doar la fond sau la janta in sine.Am schwalbe insider ca si cauciuc. Pe el scrie 4-6.5 bar.

Roata am ales-o pentru ax 142x12.

• 0
6 minutes ago, BodoC said:

Anvelopele de trainer in general sunt mai inguste iar janta ta are 24 la interior. Pare cam lată pentru un 35-622 ca ăsta. (Pe ăsta il am eu si era cel mai lat)

Din perspectiva balonului, e ok si daca pune un cauciuc de trainer 23c, pe trainer nu are ce sa se intample (dejantare, lovituri asupra jantelor sau alte probleme ce pot aparea pe teren). Atata ca alea in general trebuie umflate la presiuni mai mari. Si eu am exact acelasi model, dar in varianta 23c.

4 minutes ago, Nexus said:

Pe fondul de janta scrie ca ar tine pana la 10bari Nustiu daca se refera doar la fond sau la janta in sine.

Sigur se refera doar la fondul de janta. Conform manualului producatorului, la pagina 27 e precizat ca presiunea maxima tolerata e de 58 psi (echivalentul a 4 bar).

In schimb nu cred ca e un capat de tara daca umfli cauciucul de trainer la 50-55 psi (~3.5 bar) in loc de aia 4-6.5. Atat doar ca va avea un rolling resistance ceva mai mare si e posibil sa se uzeze ceva mai rapid.

• 0

Scuze, acum am văzut ca ai ax x12. 

Dacă-ti plac cu fundu lat, asta e. :)

Edit:
Quote majikstone : "Atat doar ca va avea un rolling resistance ceva mai mare si e posibil sa se uzeze ceva mai rapid."
Păi pe trainer chiar e bine să tragă mai greu. La anul o să se bucure. De uzură, măcar sa-l bărbierească intr-o iarnă.

• Haha 1

• 0

@BodoC: din câte ințeleg, problema nu ar fi evacuarea ulterioară a gazelor. La fel ca la un cadru, acumularea de gaze sub presiune poate duce la porozitate în sudură. Într-adevăr, nu  mi-e clar de ce alți producători nu au nevoie de aceste găuri, dar la Shimano sunt prezente la câteva din jante și nu prezintă niciun risc.

l.e. Dacă 142 e lat, 148 e...?

• 0

Daca te ajuta cu ceva..am si eu mt500 fata si are 2 găuri dispuse la 90 de grade..aproximativ. Luată de curand de pe bd..

• 0

@tzunoi si ai avut ceva probleme,ai vb cu cei de pe BD ,au spus ceva?M-am uitat si gaurile sunt date in apropiere de sigla alba de pe janta. Momentan le-am trimis email.Astept.

• 0

Cinstit..nici nu le-am observat pana nu am văzut topicul acesta(si eu le-am montat pe biclq). Nici nu mi-am pus problema să îi întreb. Si mint - nu le-am luat de la BD ci de la noi de la bikexpert. Iar ca probleme nu am avut cand sa am. Le am de o săptămână.

Uite si explicația - sa iasa apa de ploaie ce intra pe la nipluri

http://www.bicycles.net.au/forums/viewtopic.php?t=73149

• 0

Jantele mele, Raceface ARC 30 au gauri de genul acela dar mai mici ce-i drept. Sunt pentru evacuarea gazelor care apar la sudura.

Mai ales pe trainer, fortele laterale sunt extrem de mici, asa ca da-i bataie!

• 0

Răspuns de la bike discount:"if spray or rainwater accumulates, it can drain off."