Mihaita Catalin

Maneta la schimbător nu trage sufa

Recommended Posts

Salut! Maneta schimbătorului(Shimano8v) nu trage sufa deraiorulul la ultima și penultima viteza, blocanduse maneta, adică nu mai schimba pe v8.

(Mă scuzați daca nu m-am exprimat bine)

In rest schimba pe toate pinioanele corect?
Incearca sa reglezi deraiorul. Daca nu ai abilitățile necesare, mergi intr-un service.

în urmă cu 14 minute, BodoC said:

Incearca sa reglezi deraiorul. Daca nu ai abilitățile necesare, mergi intr-un service.

Mă pricep destul de bine, este reglat corect, dar nu se trage sufa până la ultimele 2 viteze

în urmă cu 15 minute, BodoC said:

Mă gândesc că poate un cablu e prea scurt

Shifterul indexeaza pe toate pozitiile?
Scoate cablul din schimbator si tensioneaza-l intinzându-l cu mâna. Scimba pe toate 8 pozitiile in sus si in jos?

în urmă cu 26 minute, BodoC said:

Shifterul indexeaza pe toate pozitiile?
Scoate cablul din schimbator si tensioneaza-l intinzându-l cu mâna. Scimba pe toate 8 pozitiile in sus si in jos

Nu știu cum să explic, când se tensionează sufa schimbătorul nu mai are putere să o tragă,poate fi din interiorul schimbătorului?

Pai asta te-am intrebat. Shifterul face 7 clickuri in sus si 7 in jos?
Dar în primul rând, hai sa lămurim un aspect.
Ce intelegi tu prin pinionul 8? Cel mai mare sau cel mai mic pinion?
Daca 8 e cel mai mic, atunci poate sa fie cablul/cămăși uzate/murdare,  limită incorerect reglată, ureche cadru strâmbă.
Edit.
A functionat bine inainte?
Defectul a aparut gradual in timp, brusc fară să umbli la ea, sau in urma vreunei interventii la transmisie?

Să nu deviem. Offtopicul asta nu il caracterizează pe @otsdr.
Ai intrebat pe forum, pentru că nu te descurci cu o anumită manifestare.
Deci?

în urmă cu 9 ore, BodoC said:

Să nu deviem. Offtopicul asta nu il caracterizează pe @otsdr.
Ai intrebat pe forum, pentru că nu te descurci cu o anumită manifestare.
Deci?

Am întrebat, dar am spus că mă pricep să îl reglez, nu am spus că sunt profesionist

Deci?

Esti usor ostil, vezi ca BodoC te-a intrebat ceva mai sus, iti merge schimbatorul in toate pozitiile sus-jos?

Acel "Deci" are rolul sa întoarcă discuția la problema ta.

Suspectai cablul prea scurt. Ai umblat la cablu? (că nu se scurtează de unul singur). Daca da, atunci cand l-ai montat la loc, shifterul era pe ultima pozitie?

Nu cumva ai intins prea mult de el cand l-ai agățat la loc pe schimbător?

On 05.11.2018 at 9:40, BodoC said:

Acel "Deci" are rolul sa întoarcă discuția la problema ta.

Suspectai cablul prea scurt. Ai umblat la cablu? (că nu se scurtează de unul singur). Daca da, atunci cand l-ai montat la loc, shifterul era pe ultima pozitie?

Nu cumva ai intins prea mult de el cand l-ai agățat la loc pe schimbător?

Tot nu merge se blochează.....

On 04.11.2018 at 1:18, BodoC said:

Pai asta te-am intrebat. Shifterul face 7 clickuri in sus si 7 in jos?
Dar în primul rând, hai sa lămurim un aspect.
Ce intelegi tu prin pinionul 8? Cel mai mare sau cel mai mic pinion?
Daca 8 e cel mai mic, atunci poate sa fie cablul/cămăși uzate/murdare,  limită incorerect reglată, ureche cadru strâmbă.
Edit.
A functionat bine inainte?
Defectul a aparut gradual in timp, brusc fară să umbli la ea, sau in urma vreunei interventii la transmisie?

E vorba despre cel mare și defectul a apărut de la sine

Pun un video daca ar fi de ajutor?

Desfă cablul din schimbator.

Apoi:

1. Incearcă sa muti deraiorul cu mâna in dreptul tuturor pinioanelor. (Invârtind la pedale). Urcă/coboară lanțul?

2. Cu o mână ține cablul usor tensionat. Actionează shifterul ca si cum ai schimba pinioanele. Face 7 clickuri in sus si 7 in jos trăgând si apoi eliberând cablul?
(Ca sa nu desfaci cablul din schimbător și ulterior să refaci reglaje, ar mai fi o posibilitate, dar e mai complicat de explicat si se poate doar daca nu ai traseu complet de cămașă.)
Edit. Important! NU ACTIONA SHIFTERUL FARA SA TII CABLUL TENSIONAT! Am trosnit un shifter asa.

în urmă cu 21 ore, BodoC said:

Desfă cablul din schimbator.

Apoi:

1. Incearcă sa muti deraiorul cu mâna in dreptul tuturor pinioanelor. (Invârtind la pedale). Urcă/coboară lanțul?

2. Cu o mână ține cablul usor tensionat. Actionează shifterul ca si cum ai schimba pinioanele. Face 7 clickuri in sus si 7 in jos trăgând si apoi eliberând cablul?
(Ca sa nu desfaci cablul din schimbător și ulterior să refaci reglaje, ar mai fi o posibilitate, dar e mai complicat de explicat si se poate doar daca nu ai traseu complet de cămașă.)
Edit. Important! NU ACTIONA SHIFTERUL FARA SA TII CABLUL TENSIONAT! Am trosnit un shifter asa.

1.da merge

2.shifterul merge sa schimbe pe 7(pinionul cel mare ) doar daca tensionez sufa cu mana

am dezasamblat tot shifterul și partea aceea(plăcuta de metal cu dinți),2 dintre ei erau tocici.

Se poate cumpăra separat?

Mulțumesc mult de raspuns?!

5 minutes ago, Mihaita Catalin said:

1.da merge

Ok. Nu e din deraior.

6 minutes ago, Mihaita Catalin said:

2.shifterul merge sa schimbe pe 7(pinionul cel mare ) doar daca tensionez sufa cu mana

Normal. Si celelalte merg la fel, cu șufa ușor tensionată.
Eu intrebam dacă merge TOATĂ secvența, de la pozitia 1 până la 8 si invers, fără vreo diferență intre ele. 

Acum dacă te-a mâncat să desfaci shifterul, pune-l la loc.

Componente separate din shifter nu găsești decât pe la dezmembrări, daca sunt si în domeniul asta, deci nu.

în urmă cu 3 minute, BodoC said:

Ok. Nu e din deraior.

Normal. Si celelalte merg la fel, cu șufa ușor tensionată.
Eu intrebam dacă merge TOATĂ secvența, de la pozitia 1 până la 8 si invers, fără vreo diferență intre ele. 

Acum dacă te-a mâncat să desfaci shifterul, pune-l la loc.

Componente separate din shifter nu găsești decât pe la dezmembrări, daca sunt si în domeniul asta, deci nu.

Da merge shifterului 1-8 când nu e montat la deraior, și când îl montez nu merge până la 8, doar până la 7

L am pus, acum 3 zile l am desfăcut și l am pus la loc

http://imgur.com/gallery/crSRWhE

Link, luat de pe net cu piesa aia care la mine are 2 dinți(cei mici)tociti

Limita "L" de pe schimbător.

Urmărește cu atentie clipul ăsta, poate cel mai bun tutorial pentru reglat schimbătorul de pinioane.

• Upvote 1

Revin cu o completare.
Tipul din clip se "joacă" cu o transmisie întreținută impecabil.
In situațiile particulare ale fiecăruia, pot apărea disfuncționalități generate de starea transmiei în cauză: starea cămășilor, a cablurilor, alinierea urechii schimbătorului, a jocului și mobilității din articulațiile schimbătorului, a shifterelor.

On 07.11.2018 at 21:27, BodoC said:

Revin cu o completare.
Tipul din clip se "joacă" cu o transmisie întreținută impecabil.
In situațiile particulare ale fiecăruia, pot apărea disfuncționalități generate de starea transmiei în cauză: starea cămășilor, a cablurilor, alinierea urechii schimbătorului, a jocului și mobilității din articulațiile schimbătorului, a shifterelor.

Am rezolvat

Am îndreptat asta http://imgur.com/gallery/B3TQku1 de la maneta