Sign in to follow this  
Bikerms

Cum aleg mărimea corectă la o cursiera?

Recommended Posts

Salutare!

Am tot citit diverse articole legate de alegerea corecta a mărimii cursiera.

Așadar dacă vreau sa achizitionez online o cursiera fără a avea posibilitatea de a o testa care ar fi mărimea potrivita?

Eu am 175 cm si 74 kg.

De asemenea as mai avea o intrebare legata de raport - daca vreau o cursiera care sa ma ajute sa urc mai usor care ar fi raportul ideal? 

ti-a placut colnago, nu-i asa? 🤩

teoretic ti-ar trebui un 54, dar conteaza si cracii...

pentru urcare iti trebuie doua pinioane: muschiu' si plamanu'!

2 hours ago, Bikerms said:

Salutare!

Asa, si ce n-ai inteles?

Salutare!

Așadar dacă vreau sa achizitionez online o cursiera fără a avea posibilitatea de a o testa care ar fi mărimea potrivita?

Raspuns:

La 175cm as alege intre marimile 52-55cm.

Acum, in functie de ce bicicleta iti place, cauta, te rog, informatii despre marimile oferite, pt ca difera in functie de geometria cadrului si de producator.

1000 euro e bugetul de achiziție al..biciclete!

"Cracii" se măsoară pe exterior sau interior?

Între 52 și 55 ????

Niciun ajutor până acum.

Ieri aveai 1400 euro. Ce s-a întâmplat cu cei 400 euro denierinoana astăzi???

E ceva de citit dar daca vrei sa alegi in cunostiinta de cauza si sa te informezi investesti ceva timp. Sunt sigur ca sunt multe informatii si denumiri noi dar pe la mijlocul lecturii o sa inceapa sa se mai limpezeasca:

1000 euro e bugetul de achiziție al..biciclete!

"Cracii" se măsoară pe exterior sau interior?

Între 52 și 55 ????

Niciun ajutor până acum.

Atunci alege o bicicleta marimea 54.

Ar trebui un forum separat pentru "marimile" fiecaruia care intra nou pe forum si intreaba despre asta #jk -> http://www.marimi.ciclism.ro/

Daca ai citit ceva despre asta, puneai nitel altfel problema. Sau ai citit prost sau articolul a fost prost sau variante din cele 2. Desi as paria pe a 3-a. Bicicletele de sosea sunt de mai multe tipuri, trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci cu ea, incepand de la concursuri, catarari, plat, commuter, plimbari de recreere, nivelul la care esti, unde vrei sa ajungi, ce vrei sa faci pe viitor sau ...pur si simplu vrei o cursiera si gata. Iar daca mergi la pescuit pe olx, ceea ce nu iti indicam, geometriile difera la firma la firma, de la model la model, tip de cursiera, etc. 

Multumesc Mook! 

Revin așadar cu detalii - nu O sa merg la concursuri. Vreau o cursiera de agrement dar care sa ma ajute atunci când o să fac si cățărări- de ex cand voi urca la Piatra Arsă. Raportul cel mai bun este 34 - 50 la foi?

Vreau sa imi achiziționeze o cursiera noua iar bugetul este de 1000 Euro. 

Am o mica banuiala ca ar putea avea acest lucru o legatura cu Piatra Arsa si iesirile lui Lucian Mandruta. 

Da, 50/34 este un raport compact. Se poate insa si mai jos, insa asta presupune o customizare personala. Pe langa foi iti trebuie si o caseta dedicata, 11-32 sau 11-34. Orisicum, iti recomand sa faci cel putin 1000 de km pe plat si apoi sa urci pe la Piatra Arsa, fiind o urcare destul de anevoioasa, coborarea va fi si mai nasoala. Invata prima data sa o controlezi, cursiera e mai firava si mai naravasa ca sa nu zic instabila decat o bicicleta de munte...Invata sa pedalezi, sa franezi, sa mergi pe ea, sa o simti...apoi duci relatia la un nivel urmator. Si 1000km e chiar putin, as recomanda chiar un sezon.

Spor!

@Stuparul daca urca putin bugetul, poate gasi chestii dragute pe la 1200euro, iar la 1500euro si mai si. Iar varianta ta de la Planet X la 1000gpb cu 5800, nu ca ar fi ceva rau, dar mi se pare scumpa la ~1200euro. 

Nu am observat nimic legat de asta in threadul asta. De asta nu am inteles nici de ce ai scris de Colnago.

Orisicum, are destule informatii ca sa intrebe mai exact legat de ceea ce doreste sa achizitioneze, eventual exemple. 

53 minutes ago, PVN10 said:

Omul nostru dorea un apex 1*11, adică foaie cu 42 dinți și pinioane 11-36.

A1-R? 

La 1000e se apropie de Tiagra cu tendinte de 105 (marci mai ieftine) si vreo >9Kg.

LE

Ceva interesant la 999euro. Daca nu ma insel, M, este un 54. Dar trebuie sa verifici.

https://www.bike-components.de/en/Scott/Addict-30-Disc-Bike-p63776/

Edited by Mookyama
later edit

Am coborât de la Dichiu in Sinaia cu trekkingul...no problem! Am coborât din Poiana Brașov...no problem...iubesc coborarile...cu urcatul e mai greu. Cred ca am aflat destule informații utile si va multumesc tuturor. Concluzia e clara foi 50/34  pinioane 11-32 sau 11-34.