Sign in to follow this  
TonY ^.^

Inlocuire janta ALEXRIMS EX21!

Recommended Posts

Salutare, in urma unui accident nefericit am ramas fara o roata!  Bicicleta https://www.cube.eu/en/2017/hardtail/ltd/cube-ltd-pro-2x-blackline-2017/ !

E vorba de alexrims ex21, pe 29"(cea de spate). As vrea sa achizitionez una la fel, am tot cautat insa nu am gasit pe nicaieri. Credeti ca service-urile de biciclete ar putea sa-mi faca rost de una?

Sau, cu ce as putea sa o inlocuiesc? Ma intereseaza sa se potriveasca ca si aspect cu bicicleta, sa fie de calitate si sa nu depaseasca bugetul de 500 lei!

Multumesc!

Mai mult ca sigur ca EX21 este numele dat jantei fabricate in regim OEM pentru Cube. Acum, daca tu stii ca este sigur fabricata de Alex Rims, o masori, intern, extern, numar de gauri si cauti pe site la Alex ce janta este. Am dubii ca a comandat Cube ceva exotic, sigur este ceva de pe raft doar cu alte stickere.

3 hours ago, JDM said:

Mai mult ca sigur ca EX21 este numele dat jantei fabricate in regim OEM pentru Cube. Acum, daca tu stii ca este sigur fabricata de Alex Rims, o masori, intern, extern, numar de gauri si cauti pe site la Alex ce janta este. Am dubii ca a comandat Cube ceva exotic, sigur este ceva de pe raft doar cu alte stickere.

Ideea e ca pe janta scrie "alexrims ex21". Multumesc pentru detalii!

8 hours ago, midan said:

Vrei roata cu totul? Sau doar janta ca să refolosești butucul și pinioanele?

https://www.sanvit.com/de/c/angebote-2/fahrradteile/laufraeder-mtb/p/alexrims-ex21-29_4108

Butucul nu ar avea nimic si nici pinioanele. As putea sa le refolosesc. Nu sunt nici vechi. Ideea e ca trebuie sa gasesc pe cineva care se pricepe la facut roti pentru ca eu nu am facut niciodata. Si sa vad de unde iau janta, spite si nipluri.

Îți trebuie o janta de 29" cu 32 de spite/găuri de 21mm pe interior.N-ar trebui să fie greu de găsit.

Era un topic p-acilea, cu recomandari de service, vezi care e mai aproape de tine.

EX21 imi suna cunoscut dupa WTB SX21, vezi daca nu se potrivesc specificatiile.

Ai 2 variante

- pastrezi butucul si iti iei orice janta(oricum ce aveai nu e cine stie ce ) SI spite. Te duci la un mester si ti-o face el. Ar fi bine ca tu sa te duci doar cu butucul sa ii spui ce janta vrei si el sa aleaga lungimea spitele ca dupa sa nu comenteze ca nu ai luat ce trebuie. Daca mergi asa uita-te dupa WTB FREQUENCY TEAM I23 29" TCS - sunt rezistente si au 504g ~300 ron. Cu tot cu spite si manopera iesi sub 500 ron.

- iti iei o roata completa noua - daca vanezi RCZ s-ar putea sa iesi mai ieftin si mai bine. Daca vrei de calarit si relativ ieftina uita-te la seria MT500 de la shimano - de genul asta MT500 ~350 RON.  Nu sunt ele cel mai bune si usoare..dar sunt ok si cred ca sunt cam la fel cu ce ai avut tu.

Si daca iti iei roata noua trebuie sa tii cont de latimea butucului, diamentrul sistemul de prindere al butucului si cum se prinde discul de frana de butuc(asta e center lock pentru ca butucul ala vine doar cu center lock pe el.).

Vezi ca vinde colegul @TAT un set de DT Swiss 29" pe dirtbike, la un pret decent, ia legatura cu el, poate-ti faci un upgrade.