IonutA

Pedalare în gol la Shimano Alfine 8, problemă din fabrică sau de la vreme recere/ploiasă?

Recommended Posts

La mulți ani de Sf. Andrei, tuturor sărbătoriților !!!!

Salutare,

M-am întalnit de miercuri (când au fost precipitații abundente) cu  situația de mai jos și aș dori să știu dacă ați mai auzit sau experimentat așa ceva și ce soluție ar fi.

Din septembrie anul acesta utilizez un butuc cu viteze integrate Alfine8 de la Shimano(nou). Toate bune și frumoase până miercurea acesta.

Pedalez în gol (ca și cum mi-ar fi căzut lanțul sau ca și cum nu este cuplată viteza) în treptele 1-2-3-4. Acest lucru se întamplă în două situații:

- la plecarea de pe loc dar doar dacă vreau să plec rapid

- în deplasare dacă opresc pedalarea și vreau să reîncep rapid pedalarea (mai ales dacă am și retrogradat treapta de viteză)

Este normal așa ceva? 

Care este soluția?

Mulțumesc pentru răspunsuri!!

Numai bine!

Adrian

AciT_yB-Oq0isa9I7nnSV6gpILqNKvkz8cDElLjk7PV3sRQcmxg5qY7D3d8b-RtYTbK8nkMPxa6YbIMA

Edited by IonutA
atașat poză

Salut ! Nu doresc să fac publicitate mascată. Din fericire mai există meseriași în domeniu care știu ce este un șubler sau micrometru.Este  un ceasonicar„travestit”în reparator de butuci Shimano. Nr. tel:0727132902. Apelează înainte pentru a prezenta problema ta.

Mulțumesc frumos!

Salut,

Având în vedere ca alfine a cedat cam repede, chiar dacă l-am utilizat în condiții de iarnă, mă gândesc să trec la un nexus.

Mi-a rămas maneta de la alfine și aș vrea să o folosesc.

Știe cineva dacă maneta de la shimano alfine 8spd este comatibilă cu butucul shimano nexus 8spd?

Mulțumesc pentru ajutor!

Numai bine!

Adrian

Bună, spuneți-mi vă rog, pentu biciclistul de ocazie, ce se întâmplă când cu o astfel de bicicletă faci pană? Să zicem că ai la tine cameră și chei/ leviere obișnuite ca pentru o bicicletă cu butuc „normal”. Că am înțeles că e complicat. Se poate face pe loc, rapid? E al doilea post pe acest forum, nu mă hărțuiți, vă rog, dacă s-a mai discutat despre asta pe alte topicuri. Ms!

Ai o prindere in plus pe cadru in functie de model, iar cablul schimbatorului se demonteaza/remonteaza foarte usor fara sa se deregleze ceva. Gasesti tutoriale pe youtube.

• Upvote 1

On 6/25/2019 at 7:03 AM, flood said:

ce se întâmplă când cu o astfel de bicicletă faci pană?

Poate între  timp a descoperit dar să rămână  scris.

Prima posibilitate este să scoți cablu de la schimbator din joint cassette dacă te pricepi  sau a doua posibilitate este să scoți camera pe partea stangă a roții adică cea opusă cablului de la schimbător. Ambele variante sunt valabile.

• Upvote 1

Butucul a fost gândit în așa fel încât roata să poată fi dată jos și deconectată ușor de la cablul schimbător fără ceva scule speciale. Cablul e fixat de o piesă de metal/plastic care se poate desprinde de pe restul butucului prin rotație și un mecanism de blocare/deblocare simplu. La montaj trebuie doar să fii atent să aliniezi niște buline de vopsea pentru ghidaj.

• Upvote 1

Mulțumesc de lămuriri! Încă o întrebare: se pretează acest tip de butuc pentru mers „semi-agresiv” prin oraș? Adică este fiabil în raport cu diverse și surprinzătoare gropi, denivelări și inclusiv sărit/ urcat borduri, sau este exclusiv pentru mers civilizat, cuminte? Sau permiteți-mi să forțez un pic: poate include ocazional o plimbare lejeră prin pădure sau pe cărări de munte?