Recommended Posts

Am o transmisie 3x9 astfel:

Angrenaj: Devron Aluminiu 6061, 44/32/22T, 175mm

Pinioane: Shimano CS-HG300-9, 9 viteze, 11-34T

Schimbator fata: Alivio FD-T4000

spate: Deore RD-M592, Shadow

As vrea sa trec pe 2x11 / 2x10

Ce componente imi recomandati?

Pot exista eventuale probleme de compatibilitate? (Stiu doar ca butucul meu actual nu suporta mai mult de 9 viteze si o sa-l schimb)

Buget maxim pe toata transmisia ~1500 lei

Si eu am un Devron Riddle 3.7, modelul anterior, cu schimbatoare SRAM. Mi-a trecut prin minte si mie asa ceva.

In primul rand, butucii sunt slabi rau, in 3 ani sunt sparte cuvetele si bilele. Am schimbat butucul fata cu unul pe rulment (aproape 300ron deranjul), urmeaza si spatele - stau in dubii daca sa iau roata ieftina sau una cu rulment deja. Nu mai vreau sa dau cat dau pe o roata intreaga. 

Eu unul nu as face asemenea investitie pe un cadru devron ramas in urma rau (ca se iasa ieftin): nu boost, nu thru-axle.

Trebuie sa fii atent si daca butucul spate va avea loc. Pentru pedalier nu stiu sa zic nimic, nu am cercetat si acolo.

Urmaresc topicul.

Succes!

5 hours ago, Warlock_sk said:

In primul rand, butucii sunt slabi rau, in 3 ani sunt sparte cuvetele si bilele

De câte ori i-ai facut întreținerea in acesti 3 ani? Ca astia, intretinuti corect, nu crapă asa repede. E adevarat ca daca nu sunt gadilati odată le sezon sunt sanse sa capete joc... Pe de altă parte 4 rulmentii sks sunt vreo 280 ron..si 4 rulmentii sunt doar pe spate..pe fata mai sunt încă 2.. 

5 hours ago, Warlock_sk said:

In primul rand, butucii sunt slabi rau, in 3 ani sunt sparte cuvetele si 

My bad..am crezut ca butuci sunt shimano pe bile dar vad ca sunt joytec..despre care nu stiu nimic. Deci pot fi muci cum ai zis..