• 0
MihaiInTrafic

Mersul pe pista sau pe drum

Question

Daca merg pe drum (in conditiile in care am buletinul la mine), iar pe trotuar e pista de biciclete eu sunt obligat sa merg pe drum sau pe pista? Intreb asta pe ca bicicleta e vehicul.

Multumesc!

4 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Dacă pista respectivă figurează în scriptele poliției ca omologată, atunci mergând pe șosea riști să fii amendat.

Vorbim despre București sau alt oraș?

• 0

Vorbim despre Targoviste. Intreb asta deoarece ieri mergeam pe dum si in spatele meu eo o masina de politie nemarcata. Si imi zic domnii politisti sa meg pe trotuar. Ma duc pe trotuar si aia a fost (pe trotuar era pista). Multimesc! 

• 0

Apropo de asta, intreb din curiozitate. Voua va place sa va dati pe o pista de biciclisti care se intampla sa fie pe trotuar ? Eu nu inteleg conceptul. Cred ca singurul oras care ar fi cat de cat ok pe partea asta ar fi sibiul, avand cele mai multe intrari in oras cu piste marcate pe drum. 

Intreb pentru ca, odata, eu ca pieton as vrea sa merg linistit pe trotuar, fara sa treaca vreun biciclist razant pe langa mine la viteza relativ mare. Iar apoi, ca biciclist, as prefera sa merg cu o viteza constanta, sa evit pietonii, care de cele mai multe ori ocupa si zona marcata de pista(ca de, trotuarul si asa e destul de mic) sau copii mici nesupraviegheati si foarte imprevizibili.

• Upvote 1

• 0
în urmă cu 43 minute, Sherlock said:

Voua va place sa va dati pe o pista de biciclisti care se intampla sa fie pe trotuar ? Eu nu inteleg conceptul.

Eu am învățat să-l înțeleg, având copil. L-am scos de la 5 ani în oraș pe bicicletă, evident pe trotuar.

Dacă pista e pe un trotuar larg, care în București se întâmplă la nord de Piața Victoriei, spre Arcul de Triumf și Casa Presei, e o experiență plăcută.

Sigur că motivele invocate de tine în a doua parte a postării sunt corecte și rezonez cu ele, ănsă există situații, la ore când traficul e aglomerat, când pistele din zon asta realmente își arată utilitatea.

Nu e musai să ai toate pistele pe șosea, dacă trotuarul e suficient de larg (Berlinul e un exemplu bun în sensul ăsta).