Sign in to follow this  
ciclism

Sky va înceta parteneriatul cu Team Sky la finalul lui 2019

Recommended Posts

O veste bombă a lovit lumea ciclismului în această dimineață. După zece sezoane petrecute în lumea ciclismului, Sky își va înceta parteneriatul legendar cu Team Sky. Ca urmare a retragerii imediate a sponsorizării la finele lui 2019, pe lângă Sky, echipa britanică va pierde și parteneriatul cu 21st Century Fox la finele anului viitor. […]

Citește întreg articolul

• Upvote 1

In sfarsit, poate in cativa ani o sa ne putem uita si noi la un Mare Tur fara sa stim de la momentul anuntarii echipelor cine il va castiga.

• Haha 2

On 12/12/2018 at 11:49 AM, majikstone said:

In sfarsit, poate in cativa ani o sa ne putem uita si noi la un Mare Tur fara sa stim de la momentul anuntarii echipelor cine il va castiga.

Va urma dominatia echipelor "arabesti"

41 minutes ago, Trevizes said:

Va urma dominatia echipelor "arabesti"

Chiar sunt curios... eu inca astept macar vreo 1-2 victorii in TdF si Giro din partea lui Quintana, Landa, Bardet, Pinot, Dumoulin si a altor baieti care au fost complet eclipsati de masinaria Sky.

Sincer, este destul de ciudat ca o echipa precum SKY care doar pe perioada Turului Frantei aduna undeva la vreo 50-60 mil lire sterline profit din tot ce inseamna media, publicitate, vanzari, etc, care si asa aveau cel mai mare buget anual ( 35 mil lire sterline ) sa vina pe nepusa masa cu acest anunt. Mai ales din partea unei companii mamut care n-a saracit cu vreo lira de la infiintarea echipei in 2010. 

De gasit un sponsor mare este destul de dificil, cu chiu cu vai a gasit Patrick Lefevere ptr Quick-Step si aici vorbim de 4-5 milioane euro, nu de zeci de milioane. Echivalentul sumei de 30-35 mil este ca si cum ai intra in Formula 1 ! Amuzant este faptul ca in ziua in care SKY au facut anuntul, Movistar au anuntat prelungirea sponsorului cu inca 3 ani ( Telefonica) . 😀 

Dave Brailsford va continua in ciclism, doar ca nu-l vad gasind un sponsor s-o ia de la zero cu milioanele de euro pe care trebuie sa-i plateasca pe actualii componenti ai lui SKY.  Inclin sa spun si eu acelasi lucru precum Trevizes, ca echipele `arabesti ` vor incepe sa castige teren si sa se bata in marile tururi. Nu m-ar mira sa-l vad pe Froome sau Geraint Thomas la UAE din 2020 ! Cum lumea araba incepe sa puna stapanire pe Europa, la fel se va intampla si-n ciclism, ca fotbalul este demult confiscat de bogatii din Asia. 

Ce ma deranjeaza este faptul ca impreuna cu disparitia SKY, or sa dispara si eventualele acuzatii de dopaj cu care am fost obisnuiti la aceasta echipa si totul se va sterge cu buretele...

Sir Dave B. are deja o solutie, asa vorbeste lumea pe aici prin Midlands.

1 hour ago, Leopard_Trek said:

Ce ma deranjeaza este faptul ca impreuna cu disparitia SKY, or sa dispara si eventualele acuzatii de dopaj cu care am fost obisnuiti la aceasta echipa si totul se va sterge cu buretele...

Interesant este ca nu deranjeaza pe nimeni ca pleaca cel mai puternic sponsor din ciclism.

9 minutes ago, Stuparul said:

Sir Dave B. are deja o solutie

De asta ma tem si eu, ca mai-marii ciclismului britanic vor face ei cumva sa fie bine, ca sa nu fie rau. Sunt o gramada de bani in joc, mai ales avand in vedere cat de mult a explodat in UK piata de biciclete, componente si echipament, respectiv piata drepturilor de televizare de cand Sky domina ciclismul. Un fenomen similar s-a intamplat in SUA cand US Postal si Armstrong dominau TdF.

2 hours ago, Leopard_Trek said:

Nu o sa dispara. Si mitul US Postal a fost distrus la niste ani buni dupa retragerea lui Armstrong, ma astept sa fie la fel si cu UK Postal. O sa aiba si ei un whistleblower, o sa se mai schimbe conducerea UCI, o sa se mai faca niste anchete pe undeva... rabdare sa avem.

Aseara Geraint Thomas a castigat personalitatea britanica a anului in sport, devansandu-i pe Lewis Hamilton(campion F1) si Harry Kane(capitanul nationalei de fotbal a Angliei). Cu o asa expunere cum a nu gasesti alti sponsori.

Si sa nu uitam ca asta e galez si a fluturat DOAR steagul Tarii Galilor.

Personal, eu pariez pe Virgin, concurentul direct al Sky pe piata din UK.

1 hour ago, Stuparul said:

Aseara Geraint Thomas a castigat personalitatea britanica a anului in sport, devansandu-i pe Lewis Hamilton(campion F1) si Harry Kane(capitanul nationalei de fotbal a Angliei). Cu o asa expunere cum a nu gasesti alti sponsori.

Si sa nu uitam ca asta e galez si a fluturat DOAR steagul Tarii Galilor.

Personal, eu pariez pe Virgin, concurentul direct al Sky pe piata din UK.

Eu pariez pe HSBC, sunt conectati cu ciclismul britanic de ani de zile. In plus velodromul din Manchester si ce mai este in jur ( inclusiv mult timp birourile Team Sky) se numeste "The HSBC UK National Cycling Centre"

3 hours ago, Stuparul said:

Interesant este ca nu deranjeaza pe nimeni ca pleaca cel mai puternic sponsor din ciclism.

Pai e un motiv de bucurie, ca tocmai din cauza ca Sky avea un buget astronomic comparativ cu celelalte echipe si din cauza ca dominau copios marile tururi ceilalti sponsori isi pierdeau interesul, iar echipele mici se desfiintau sau renuntau la participari in anumite competitii. Da, e trist ca ciclistii sunt platiti putin in comparatie cu alti sportivi, dar faptul ca exista o echipa care domina copios la capitolul financiar face bine doar celor cativa ciclisti din componenta ei si mult rau restului de echipe.

15 hours ago, Bogdan G said:

Eu pariez pe HSBC, sunt conectati cu ciclismul britanic de ani de zile. In plus velodromul din Manchester si ce mai este in jur ( inclusiv mult timp birourile Team Sky) se numeste "The HSBC UK National Cycling Centre"

Nu cred ca acest premiu castigat de G. Thomas ii va face pe sponsori sa se bata in oferte ! Sponsori sa preia rutierii sub un nou nume  exista dar trebuie sa-si doreasca a investi in ciclism. In ultimii 4-5 ani multe echipe au avut mari dificultati in a gasi sponsori iar cei care au adunat 2-3 sponsori mici nu si-au mai permis sa mentina salariile mari din trecut, iar asta ma face sa subliniez ca ciclismul nu este un sport prea atractiv ptr sponsorii pe care si-i doresc actualii rutieri de la SKY cu salariile lor uriase . 😉 

în urmă cu 2 ore, Leopard_Trek said:

Nu cred ca acest premiu castigat de G. Thomas ii va face pe sponsori sa se bata in oferte ! Sponsori sa preia rutierii sub un nou nume  exista dar trebuie sa-si doreasca a investi in ciclism. In ultimii 4-5 ani multe echipe au avut mari dificultati in a gasi sponsori iar cei care au adunat 2-3 sponsori mici nu si-au mai permis sa mentina salariile mari din trecut, iar asta ma face sa subliniez ca ciclismul nu este un sport prea atractiv ptr sponsorii pe care si-i doresc actualii rutieri de la SKY cu salariile lor uriase . 😉 

Team Sky a fost creat ca si proiect national (ca si Sky Track Cycling pentru olimpiada de la Londra sau mai tarziu Team Wiggins pentru velodrom), cu scopul principal de a promova ciclismul in UK. Obiectivul initial al echipei a fost castigarea Turului Frantei cu un ciclist britanic in 5 ani.Toate obiectivele indeplinite.

Acum dupa 10 ani mai-marii ciclismului britanic trebuie sa se gandeasca bine la unele lucruri:

Daca permite echipei sa moara risca sa ajunga in situatia Germaniei dupa scandalul Telekom. 

Daca vor merge cu Sky mai departe si vor cauta sponsori (HSBC un exemplu)

Exista varianta unor sponsori mai putin potenti financiar sau concentrarea asupra altor echipe britanice dar de ce cand ai deja ceva bun in mana.

1 hour ago, Bogdan G said:

Daca permite echipei sa moara risca sa ajunga in situatia Germaniei dupa scandalul Telekom. 

De asta se tem toti, ca vor ramane fara o echipa 100% britanica de World Tour.

Ceea ce visez si eu uneori, cum ar fi o echipa romaneasca Pro Continentala a Bitdefender, de exemplu?