Recommended Posts

Va salut si La Multi Ani ! . Ma confrunt si eu cu o mica problema la transmisie, si anume la foi. Am schimbat de curand foile dar acum intampin ceva probleme. In prima faza le-am strans oarecum la mana sa zic asa, dupa care, la ceva timp nu foarte mult(2,3 saptamani) sa slabit surubul si foile incepusera sa aiba joc pe axul pedalier. A doua oara am strans mai cu sete :P dar dupa o tura am constatat ca am un zgomot, zgomotul de fapt era foaia mica care ajunsese sa frece de cadrul bicicletei intr-un punct, semn ca nici nu era centrata bine, si era prea stransa. Vin si intreb, cam care este distanta fata de cadrul bicicletei a foii mici ? ca nu mai imi aduc aminte de la foile precedente la ce distanta erau situate fata de cadru, ca nici nu m-am uitat foarte des pe treaba asta. Sper ca totusi cieva sa imi raspunda in ciuda faptului ca febra sarbatorilor se cam apropie. Multumesc !

Aici e problema, MTB-ul tau e construit pentru foi mici cu 22/24 dinti. Pentru 28 e posibil sa mearga cu un ax mai lung daca ai angrenaj pe patrat.

Pai am mai pus cheia pe  ea si am scoso mai in afara putin dar n-am centrato. O sa imi fac ceva din metal sa folosesc pe post de distantier, dupa care sa strang, si sper sa nu se mai slabeasca. Ma interesa mai mult ca cineva sa imi spuna care este distanta de la foaia mica pana la cadru sa stiu cat o las 2-3 mm sau chiar 5. 

On 12/29/2018 at 11:09 AM, Biciclistul_81 said:

foaia mica care ajunsese sa frece de cadrul bicicletei intr-un punct, semn ca nici nu era centrata bine, si era prea stransa.

Atingea continuu? Daca atingea doar intr-o pozitie, angrenajul nu era aliniat. "Prea strânsa" nu exista. Se strange până la capat.

On 12/29/2018 at 11:09 AM, Biciclistul_81 said:

In prima faza le-am strans oarecum la mana sa zic asa, dupa care, la ceva timp nu foarte mult(2,3 saptamani) sa slabit surubul si foile incepusera sa aiba joc pe axul pedalier.

Vezi? D-asta.
Dacă atinge, schimbi BB-ul cu unul cu ax mai lung. Punct.
Costă 50 lei.

Pai am spus ca atingea intr-un punct, deci nu era corect centrata. Distanta asa stransa este de 1 mm, Cred ca o pot centra, dar acum n-am timp si nici chef. Ma interesa de obicei la o bicicleta care este distanta dintre cadru si prima foaie. Eventual o pot face sa fie spatiu cat o moneda intre foaie si cadru. Dupa ce o sa o centrez, am sa vad daca mi se mai slabeste surubul, daca da atunci o sa recurg la un ax pedalier mai lung.

La mine se gasesc si cu 35 de lei Shimano de 117/123 sunt si de 110 mm. Al meu nici nu stiu cat are, nu l-am masurat :)

Angrenajul se autocentrează pe ax. Nu prea ai cum să il centrezi. Se va duce unde vrea el, nu unde iti trebuie tie.
Poate e axul deformat. Ax mai lung.

Pai am sa incerc sapun o foita de tabla  pe laturile axului sa-l fac mai gros, si sa nu se mai duca maxim la strangere. Poate il pacalesc 1 mm si este suficient.

Incearca sa montezi angrenajul si pe altă față a axului și să verifici dacă îți atinge in acelasi loc pe foaie. Poate e deformat axul.
Totuși, tu pui un angrenaj de trekking pe un cadru de MTB. Inginerii aia nu sunt degeaba. Stiu cu ce se mănâncă domeniul ăsta.

Ax mai lung.

• Thanks 2

Am sa incerc si varianta cu toate fetele axului. Ms. de idee. :)  Lasa ca merge si pe trasee mai scurte de 25-30 km pe care le fac eu aproape zilnic, uneori si de 2-3 ori pe zi (mai rar dar se mai intampla)dar asta e alta poveste :). Pun cauciucuri de strada de 1.5 ca imi permite janta si iasa din categoria MTB :P

Buna seara si La Multi Ani pe 2019. Am iesit azi la pranz la o tura scurta de aproape 20 km. Am poposit si intr-un parc unde m-am apucat de treaba cca. 30 de minute pentru zapacirea foilor pe toate partile. N-am nici o sansa. Ori trebuie sa pun ceva pe ax sa-l fac mai gros sa nu se mai stranga asa de mult, ori iau alt  ax mai lung. Maine sau poimaine cand deschid  pe la magazine  am sa dau o tura sa vad ce axuri gasesc, totodata trebuie sa-l masor pe al meu. Totusi nu exista nimeni pe forum cu angrenaj de 48/38/28 sa imi zica si mie care este distanta din cadru pana in foaia mica?

La mulți ani.
Ai scos angrenajul in parc? Ai mers cu presa dupa tine, sau stătea angrenajul si el p-acolo de ieșea cu mâna?
Te incăpățânezi cu tăblițe si improvizații, deși pare că ințelegi despre ce este vorba. Faci cum vrei. 
D-aia nemții sunt muncitori si românii poeti.  Apoi ne uităm cu jind la ei, inghițim în sec si zicem străbuna vorbă: las' că merge și așa.

• Upvote 3
  • Like 1

Ai putea sa montezi la loc foaia de 22, strangi angrenajul si masori distanta dintre foaie si cadru.

Lungimea noului ax ar trebui sa fie : axul vechi + 2x distanta de mai sus.

P.S. Schimbatorul de foi trebuie reglat pentru noile foi.

La Multi Ani Claudiu !! Nu prea este relevant ce spui, era chiar simplu sa fac asta, dar  foaia mica avand alta dimensiune, este clar ca ajunge in alta parte spre cadru fata de foaia precedenta. Am trecut azi prin parc, si am oprit doi tineri sa verific acest aspect, dar ei aveau foi foarte mici, cred ca sub 24, si nu imi puteam da seama. Trebuie sa vad distanta fata de cadru la un angrenaj cu foaia mica de 28 sa vad  ce ax trebuie sa cumpar. Pana una alta ma gandesc sa o desfac si sa pun  o foita de tabla subtire peste ax sa il fac mai gros,  ca sa nu se mai stranga pana la maxim. Daca il pacalesc asa 1 mm sa nu mai frece la oscilatia foii este suficient. Chiar n-am chef de dus, cumparat, desfacut si schimbat axuri, doar daca nu reusesc sa o pacalesc. Daca maine se deschide un magazin de biciclete, am sa dau o fuga sa caut o bicicleta cu angrenajul asta sa vad exact ce distanta trebuie, si daca  nu tine improvizatia, iau si un ax mai mare, dar totusi vreau sa vad distanta sa ma orientez ce ax iau ca marime. Al meu dupa ochi cred ca este de 110 mm. Legat de schimbator nu stiu cat de mult  a trebuit  reglat, dar in primul rand a trebuit ridicat  mai sus  pe cadru. iti dai seama ca asta am facut de prima data caci altfel nu puteam sa merg :)

1mm nu cred ca este suficient pentru ca atunci cand pedalezi in forta cadrul are obiceiul sa flexeze.

Mai greu cu flexatul in zona axului pedalier unde se imbina multe parti nu crezi ? :) In forta mare nu prea, caci abea iau 45 km/h pe plat cu janghina asta de 21 de viteze :P

Contadoare, bagă tăblițe că ține.

Lanț întins și vânt din spate.

44 minutes ago, claudiud said:

atunci cand pedalezi in forta cadrul are obiceiul sa flexeze.

Axul pe patrat are prostul obicei sa flexeze, dar dacă pui tăblițe se rigidizează.

• Haha 3

în urmă cu 13 ore, BodoC said:

Contadoare, bagă tăblițe că ține.

Lanț întins și vânt din spate.

Axul pe patrat are prostul obicei sa flexeze, dar dacă pui tăblițe se rigidizează.

Tu esti ironic sau vorbesti serios ? :) Cu vant ceva mai tare din spate sar de 50 la ora. Contador ramene mic copil... :P

Apropo de flexare. Claudiu zicea de cadru, de aici am si spus ca nu prea cred la cate imbinari sunt acolo, plus intaritura dintre cele doua furci ce pleaca in spate. 

Revin cu update la topic. Se pare ca nu gasesc ax mai lung de 130 mm. Am cautat si nu vad nici pe net. Imi ramane doar sa improvizez cumva sa castig 1-2 mm, si sa nu mai permit sa se stranga pana la capat. Are cineva o solutie pentru un distantier ? Oricum loc si-a mai facut, a frecat foaia in cadru si nu mai exista contact foarte grosolan. Prima data cand atingea in locul respectiv daca invarteam pedalele si le lasam libere acolo se blocau cand ajungeau in zona respectiva.