Sign in to follow this  
OvidiuTM

Ajutor alegere unei bicicleta de tip cursiera.

Recommended Posts

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul acestei comunitati. Tatal meu recent a prins o pasiune fata de ciclism si as dori sa ii fac cadou o bicicleta. Informatiile pe care le am sunt ca vrea o cursiera si inaltimea tatalui meu este de 1.82m ( cadru de 58cm, asa m-am documentat ... poate gresesc ). Bugetul fiind de pana la 1000lei , as dorii sa achizitionez una second hand. 

Dupa cum spuneam apelez la ajutorul vostru sa ma ajutati sa gasesc o bicicleta ok in banii acestia, nu vreau sa imi iau prosteala. Nu stiu daca am voie sa specific numele altor platforme , dar eu m-am uitat pe site-ul okazii sa gasesc ceva, dar ma pierd in detaliile tehnice. Deci ar fi minunat daca m-ati putea ajuta cu niste anunturi specifice sau daca cunoasteti pe cineva care vinde o astfel de bicicleta.

Daca considerati ca trebuie sa specific informatii aditionale  spuneti-mi sau daca cer prea mult , si stiu ca o fac, eventual daca a-ti putea sa ma ghidati inspre achizitionarea produsului potrivit.

P.S As prefera ca bicicleta sa fie in Timisoara sa pot sa o ridic personal.

Va multumesc anticipat!

O zi placuta va doresc, Ovidiu!

Salutare, o intentie frumoasa dar ai cateva lucruri impotriva ta, de fapt 2 dar foarte serioase: bugetul si lipsa de cunostiinte in domeniu.

In acest buget cred ca vei gasi doar biciclete vintage sau aproape vintage in stare precara ce vor necesita investitii/reparatii imediat sau in viitorul apropiat, poate si cateva mai noi dar branduri no name.

Pe ol x poti cauta dar, parerea mea, fara cunostiinte minime de ciclism este extrem de riscant. Chiar daca iti da vreun coleg vreun link, tot trebuie verificat la fata locului produsul si aici nu stiu cat te putem ajuta.

Ca si marime, la 1.82 as zice 56cm  dar depinde mult si de geometria cadrului, cele vintage in special au un cadru cu un seat tube foarte lung si top tube scurt.

Multumesc pentru raspuns , am sa iau in considerare cele precizate de tine .

Ai putea sa-mi spui cam la ce pret ar ajunge o astfel de bicicleta noua ? Tin sa precizez ca pasiunea tatului meu este sa zic ocazionala deci nu participa la competitii sau ceva de genu .

Multumesc inca odata ! 

Se poate găsi un triban ăla alb cu furca carbon de spate 

Cu sora că echipare.

Prin magazine a fost la 1400 

Îl poți căuta pe OLX.

Mai negociezi

https://m.निषिद्ध/oferta/cursiera-btwin-triban-520-sora-2016-IDbCsmv.html#position=3&page=1

Vorbesc de modelul, dar caută mărimea care îți trebuie

https://m.निषिद्ध/oferta/cursiera-triban-5-IDbcRDP.html#position=8&page=2