Sign in to follow this  
MihaiCosmin

Upgrade furca.

Recommended Posts

Iarna fiind pe terminate (sa speram), m-am gandit ca ar fi cazul sa ma pregatesc pentru vremea buna. Prin urmare vreau sa-i fac un upgrade loialului meu RockRider 540 si anume vreau sa-i pun o furca pe aer.

Furca stock m-a servit pe deplin insa vreau sa incep sa fac chestii mai indrazneste cu bita. Am un buget de circa 800 de lei, credeti ca mi-as gasi o furca second-hand in banii astia ? Daca da, ce mi-ati recomanda ?

Nu stiu daca e tappered sau cadrul acela dar uite o oferta (L.E. din poze pare a nu fi tappered)

SUNTOUR Fourche RAIDON 27.5 "+ Disc 100mm BOOST 15x110mm Tapered LockOut Black = 99.99e au lieu de 296.53e

Pour bénéficier de ces prix, veuillez put the code: RCZCLAS correspondant dans la case destinée et cliquer sur "utiliser un bon de réduction", avant de valider votre commande.

Offres valables jusqu'au jeudi 17 janvier 2019 à minuit (Heure Luxembourg)

aici  http://www.rczbikeshop.fr/fr/suntour-fork-raidon-27-5-disc-100mm-boost-15x110mm-tapered-lockout-black.html

In alta ordine de idee aboneaza-te la newsletterul rcz, neaparat in franceza,  si vaneaza reduceri. Au reduceri serioase

Ideea este ca sunt furci pe aer ,noi, , in jur de 100 eur pe  site-ul acela. Nici xc30 nu e de aruncat - pe arc fiind. Depinde ce pica ...

E boost și cu ax, deci trebuie butuc nou. O alternativă care să înlocuiască direct furca existentă ar fi Manitou Marvel-ul ăsta (sau Manitou Markhor, dar nu am găsit cu QR).

l.e. Recon RL, tot pe bike-discount.

@MihaiCosmin eu as lua in calcul si varianta de a face upgrade la bicicleta. O vinzi pe actuala mai cresti putin bugetul si poti gasi ceva decent second hand. Astfel cu o crestere a bugetului cu 3-4-500 lei plus banutii luati pe RR poti face upgrade dintr-un foc la mai multe componente plus, in teorie, o greutate mai mica.

3 hours ago, Invitat special said:

@MihaiCosmin eu as lua in calcul si varianta de a face upgrade la bicicleta. O vinzi pe actuala mai cresti putin bugetul si poti gasi ceva decent second hand. Astfel cu o crestere a bugetului cu 3-4-500 lei plus banutii luati pe RR poti face upgrade dintr-un foc la mai multe componente plus, in teorie, o greutate mai mica.

Am avut si varianta asta in vedere insa urmatoarea vreau sa fie un full-suspension si pentru una decenta mi-ar trebui in jur de 5000 de lei (sh). Daca ar fi sa fac asta as fi nevoit sa stau cateva luni fara bita sa-mi strang sufficienti bani… si nu pot fara bita, abea am trecut iarna asta fara sa ies cu ea. :))

Mergi linistit pe ce ai acum si pune banii la ciorap...cheltuiala de 800 ron pe o furca nu o mai recuperezi niciodata.

Eu te sfatuiesc sa incerci sa faci un upgrade la bicla cand ai banutii.

daca e musai sa iei furca si ai microbul asta de ianuarie ia ceva nou:

https://www.cnc-bike.de/product_info.php?cPath=50_22_227&products_id=16808