Recommended Posts

Aceasta este prima mea bicicleta Diamant, primita cadou de la un prieten prin 2010. Cand am primit-o doar cadrul, emblema, frana de mana, angrenajul (care era atat de uzat incat lantul statea suspendat pe dinti) si butucul spate mai erau originale. M-am hotarat sa o reconditionez cat mai aproape de cum arata cand a iesit din fabrica si abia anul trecut prin vara am reusit sa o termin. In toti acesti ani am cautat piese cat mai originale. Aveam nevoie de o gramada de piese germane, care pe la noi slabe sanse sa le gasesc. (Dinam, far fata, angrenaj, butuc fata cu gresor, pedale, ghidon, jante, spite si stop spate. Toate trebuiau sa fie originale sau macar din anii respectivi). Am reusit in final sa dau de marea majoritate, iar cele pe care nu le-am gasit originale am incercat macar sa fie din anii respectivi si sa le aranjez/modific in asa fel incat sa nu fie vizibil deplasate din ''peisaj''.  Vopseaua... vopseaua este aplicata in camp electrostatic si as fi vrut sa-i fac si acele modele si dungi de pe cadru, aparatori si jante specifice modelului, dar imi trebuia cineva cu aerograf si bineinteles o suma consistenta de bani; asa ca am renuntat la modele si dungi si am ales sa o fac negru. Mai jos este un link cu cateva poze pe care am reusit sa le fac, inainte si dupa reconditionare. Nu sunt niste poze cu fiecare detaliu pe care l-am facut la ea, dar sper sa se vada diferenta si sa fie placut ochiului. https://www.facebook.com/Est.1943/media_set?set=a.1687996701248182&type=3

• Upvote 3
  • Like 1