Sign in to follow this  
dunkel091@gmail.com

Vreau și eu o biclă

Recommended Posts

Da, iarăși a venit unul pe site și crează un topic nou cu denumirea ”Ce bicicletă îmi recomandați?”

Întrebările mele sunt următoarele, după vreo 2 zile stat pe forum în încercarea de a înțelege ce mărime a cadrului mi se potrivește, acum ce urmează?

Am nevoie de o bicicletă cu mărimea cadrului de 54, la 172cm înălțime și 80.5cm inseam. Mai menționez că am doar 63 de kg, nu de alta, dar să nu mă sufle vîntul cu tot cu iapa sub mine, dacă o fi una ultra ușoară.

De unde procur? Aveam tentația să caut pe olx, dar citind tot pe aici, m-ați convins că nu face.

Dispun de un buget de aprox. 3000-3200 lei maxim. Încă vo 500 de lei vreau să-i aloc pentru accesorii de bază, pantaloni, tricou, cască, mănuși, ce îmi mai recomandați că trebuie.

Sunt novice, nu am mers pe o cursieră niciodată, dar vreau una cu siguranță, mă tot visez. Am în plan să merg la muncă cu ea, iar în zilele libere să fac călătorii, uneori chiar și mai mult de 1-2 zile. Aici defapt se întrerupe firul logic pentru mine, pentru că iubesc muntele și aș vrea să mă cațăr pe biclă în vîrfuri, dar, poate îmi iau mai tîrziu și un MTB.

Deci, cadru carbon sau doar furca? Ultegra, 105, Sora? Angrenaj, pinioane, cînd dau de numere, umanistul din mine se pierde complet. Ce înseamnă toate astea? Cum se pot seta și configura toate astea, neștind?

Planific să mi-o cumpăr pe la sfîrșitul lui februarie, dar din cîte îmi dau seama, s-ar putea să nu mai prind nici o promoție, întrucît va fi deja începutul sezonului, așa că poate mă aleg cu ea mai devreme.  

Btw, e posibil de a ansambla o biclă, pe piese, de un novice? În vederea de a strînge o biclă mai bună la bugetul ăla. Defapt, mai bine nu :)

Anyway, dați-mi o direcție, vă dau frîu liber cugetului, aș vrea să aud toate părerile. Mulțumesc pentru atenție.

Se poate merge cu incredere si pe olx. Nu mai suntem ca acum 10 ani cand pe internet se gaseau replici virtuale ale targurilor unde se vindeau biciclete furate. Iti poti da si singur seama cine e samsar dupa cate biciclete are la vanzare, dupa faptul ca sunt marimi diferite. in plus pe olx mai sunt si unii care desfasoara afaceri "oneste", cumpara de pe ebay si vand in castig, sau au rude afara care le trimit in tara. tu de exemplu nu prea  mai poti acum sa licitezi pe ebay pentru ca nu prea se mai trimite in Romania la useri noi. In ultimii ani 10 ani, romanii si-au mai cumparat biciclete pe care acum le vand din diverse motive. 

Bicicletele s-au scumpit prea mult in ultimii ani. In 2008 cumparam cu ~ 3000 lei o cursiera cu furca de carbon si echipare 105. Acum costa 6000 lei si nu este de la inflatie. 

Daca vrei noua: Cel mai bun raport pret calitate la noi in magazine este la Decathlon, iar daca vrei sa iei de afara iti recomand de la canyon care vand  biciclete direct: https://www.canyon.com/en-ro/road/endurace/2019/endurace-al-6-0.html 900 de euro. 

10 hours ago, dunkel091@gmail.com said:

Dispun de un buget de aprox. 3000-3200 lei maxim. Încă vo 500 de lei vreau să-i aloc pentru accesorii de bază, pantaloni, tricou, cască, mănuși, ce îmi mai recomandați că trebuie.

Esti primul newbie care are buget pentru accesorii si echipament. Sau cel putin primul care mentioneaza asta. Bravos. Eu am recomandat tuturor incepatorilor sa aiba in vedere si acest buget, am recomandat atat de des incat colegii mai vechi de forum m-au mai luat peste picior uneori 😛

In prima faza vei avea nevoie de casca, antifurt bun, bidon apa si suport, lumini fata spate, imbracaminte tehnica, multitool, petice, ideal si pantofi SPD, pompa de mana. Pe toate le poti gasi la preturi rezonabile la decathlon.

Vizavi de bicicleta. Bugetul tau e decent, poti gasi ceva nou entry level sau chiar ceva intermediar la Decathlon unde cu siguranta vei gasi cel mai bun raport calitate-pret.

Second, in acest buget ai putea gasi deja biciclete foarte dotate, usoare, de brand.  E adevarat cam trebuie sa stii ce faci cand cauti second. Un alt mare avantaj cand cumperi second, mai ales la inceput, este ca poti incepe mai de jos, cu un buget mai mic, apoi pe vreme ce mai inveti una alta, o vinzi cu o pierdere foarte mica si faci upgrade.

Ca si dotari, in linii foarte mari, ca sa iti fie mai simplu, ghideaza-te dupa schimbatorul spate ca sa estimezi nivelul calitativ al unei cursiere. La MTB acest indicator ar fi furca si/sau transmisia (foi plus pioane). Deci o cursiera cu Claris/Sora va fi mega entry level la toate dotarile, Tiagra entry level decent, 105 deja ceva bun. Minim 2x9 viteze, ideal 2x10.

Ca sursa de educare vezi canalul de youtube Global cycling network.

Salut, ptr naveta+ iesiri cicloturistice+ lipsa experientei pe cursiera, existand riscul ipotetic sa constati ca te simti mai ok pe o hibrida, as merge pe ideea unei achizitii sh cantarita bine, inainte de achizitionare , pe un max de 1000-1200 lei, restul de bani pusi deoparte, ptr o bicla noua dupa ce vezi cum sta treaba.

Biciclete, oferte sunt si in timpul anului, nu pierzi nici o oportunitate daca nu achizitionezi in extrasezon. Aaa, oferte sunt cam pana in martie-aprilie, cam atunci incepe sezonul

Nu stiu daca am voie sa pun un link, dar eu m-as uita la asta :  https://www.निषिद्ध/oferta/bicicleta-cursiera-mbk-echipata-shimano-105-IDbqbCU.html#7603c8481e  . Daca exista posibilitatea sa mergi cu cineva care se pricepe sa o vezi  personal, ar fii ideal...  

Nu merge accesat linkul, intra pe olx si cauta "bicicleta cursiera MBK" , este la 900 lei, are livrare cu verificare, arata bine...

Băieți, mulțumesc pentru opiniile voastre. Am studiat puțin ofertele de pe olx și am dat de așa ceva:

Un Cube Cross Road

Furca carbon. Cadru aluminiu superlight masura M (tija sa 50cm)
Pedalier FC/RS500 cu 2 foi 46/36, caseta 11 pinioane Shimano 11-32
Set frane, schimbatoare Shimano 105, 2x11 viteze
Jante CUBE RA 0.8CX cu anvelope noi
Ghidon Cube compact si pipa unghi reglabil, ghidolina noua
Sa CUBE RP 1.0 cu tija Performance Post, 27.2mm

cere 2990 lei pe ea. Am fost, am văzut-o, e o păpușică, îngrijită, nu e obosită, cică e mică pentru proprietar, are 180. Eu nu prea am înțeles dacă mi-e comodă sau nu. N-am făcut nici o tură, era polei pe drumuri 😕

Mai există și un Giant Contend SL, la fel cu frîne pe disc, sistem Tiagra = 3200lei

Cadru ALUXX SL-Grade marimea L 53cm ST (nu înțeleg, după măsurătorile mele, îmi ieșea un 54=M, aici 53 e L deja, la Cube 50cm ST e M)
Furca CARBON prindere direct mount disc
Ghidon CARBON Toseek 44cm
Șa Giant Contact
Tija șa tehnologie D-Fuse 350mm
Manete frana/schimbatoare Shimano Tiagra
Sistem hidraulic Giant pentru frane Shimano, discuri 140mm
Angrenaj Shimano Tiagra 2x10 (11-32/34-50)
Lant KMC X10 
Cauciucuri originale Giant P SL-1 stare buna 700x25C
Fata de varianta stoc are urmatoarele inbunatatiri:
-Ghidon carbon TOSEEK 44cm
-Capace ghidon din aluminiu
-Capace valve din aluminiu
-Distantiere pipa din carbon
-Capac pipa din carbon
-Suporti bidon din carbon
-Suruburi discuri din aluminiu

face 3200

și Cursiera Bianchi C2C 928 la prețul 3400, dar e tocmai în Ploiești
Cadru carbon, cabluri interior cadru.
Echipata Campagnolo Veloce.
Roti Campagnolo Scirocco.
Furci amortizare vibratii.
Marimea 54.
știu că e un pic overpriced, Veloce fiind un entry-level, dar îmi plac mult bicicletele Bianchi, defapt la Nirone sau Oltra visez :D

și mai e una la 3000 lei cu sistem Ultegra

Cadru full carbon Trek carbon Technology 
Top tube 53
Seat tube 48
Schimbător pinioane Shimano Ultegra 
Pinioane 11-28
Schimbător placi Shimano Ultegra 
Angrenaj Shimano Ultegra 172.5 mm 50/34
Manete Shimano Ultegra 
Frane Shimano Ultegra 
Roti Bontrager Race 
Ghidon Bontrager 
Pipa Bontrager
Tija sa carbon Bontrager 
Ciclocomputer Bontrager sistem integrat duotrap, ant+ 
Greutate 7.4 kg

restul poate și merită atenția, dar nu prea îmi plac, Merida, Focus, Scott toate au configurații asemănătoare, dar sunt prea pestrițe, roșii, albe, linii și figuri de mă dor ochii x)

On 1/21/2019 at 12:11 PM, dogmaniac said:

Nu merge accesat linkul, intra pe olx si cauta...

Sub titlu este Numarul anuntului. Puneti numarul ala si se gaseste anuntul rapid.

• Thanks 1

în urmă cu 1 oră, dunkel091@gmail.com said:

Am găsit mbk ăla. Mi se pare că e mare, e vechiuță și eu ca novice n-o să înțeleg nimic cînd am să mă urc pe ea. Aș dori ceva mai recent.) 

https://www.dirtbike.ro/bazar/cursiera-btwin-triban-5-400404  , arunca o privire si la asta, este noua, echipata shimano sora, marimea se potriveste, are foare tripla, ceea ce poate fii un plus ptr un novice , pretul negociabil...

Si inca ceva, ai zis cursiera, dar nu ai mai mers niciodata pe una, totodata ca vrei sa te deplasezi zilnic la munca cu bicla. Eu nu as alege ptr deplasarea in oras cursiera, ptr ca am facut-o si nu mi se pare deloc confortabil, ptr asta se preteaza o hibrida (trekking, ciclocross). Poate la tine in oras sunt drumurile ok...

Ptr excursii de o zi sau mai multe,iar  merge hibrida, dar nu ar fii problema nici cu o cursiera... asta in teorie, pan la urma e buna bicla,  pe care te simti bine  :)

12 hours ago, dogmaniac said:

Eu nu as alege ptr deplasarea in oras cursiera, ptr ca am facut-o si nu mi se pare deloc confortabil, ptr asta se preteaza o hibrida (trekking, ciclocross). Poate la tine in oras sunt drumurile ok...

Da, m-am gîndit și eu la asta de multe ori, văzînd drumurile de prin București 

CUBE Cross Road e un ciclocross, ăla pînă cînd îl prefer. 

Am fost și am văzut Giant Contend SL aseară, am mers pe el, poate din cauza că nu era reglată șaua după mine, am simțit un disconfort, sau poate că ST e prea mare pentru mine, scria L pe el.

Vitezele parcă nu se schimbau atît de smooth ca la Cube ;>

Poate că inventez, oricum nu știu nimic. 

Mai avea niște zgârieturi pe janta din spate. În rest ce, pot să spun că m-am dat c-o cursieră ;D

în urmă cu 49 minute, dunkel091@gmail.com said:

Da, m-am gîndit și eu la asta de multe ori, văzînd drumurile de prin București 

CUBE Cross Road e un ciclocross, ăla pînă cînd îl prefer. 

Am fost și am văzut Giant Contend SL aseară, am mers pe el, poate din cauza că nu era reglată șaua după mine, am simțit un disconfort, sau poate că ST e prea mare pentru mine, scria L pe el.

Mai avea niște zgârieturi pe janta din spate. În rest ce, pot să spun că m-am dat c-o cursieră ;D

Stii ca sunt riscuri in cazul achizitionarii uneia sh, spalata bicla, curatata transmisia, iti poate fura ochiul...

Noi iti facem niste sugestii, decizia este a ta...

Ipotetic, daca as fii in locul tau, as lua in calcul cursiera bwin triban 5(cea din link ul de mai sus) noua, echipata full shimano sora, as mai negocia putin pretul ( am vazut-o prin septembrie pe site, initial pretul a fost fix , acum se pare ca vanzatorul e dispus sa lase poate 200-300 lei, tu incerci...) si din banii ramasi, mi-ar ajunge si de o una ptr naveta.  ti-ai face damblaua cu cursiera, care e de inteles...;)

Sau:  vezi ce-ti place din gama Merida speeder 

https://www.carbonbike.ro/fitness/merida-2018-speeder-400-copper-metallic-brown-19407.html , asta iti depaseste un pic bugetul, dar este si gama 300, 200...

2 hours ago, dunkel091@gmail.com said:

Ai dreptate cu concluzia finala.

Sa iti cumperi ceva second, la cunostiintele pe care le ai,  e ca si cum ai cumpara cu ochii inchisi. Variante noi sunt la Decathlon sau Devron in bugetul de 3000 lei.

trinan 5 am si io. 

Nu e rău pentru inceput.

Bun, am mai avut Sputnik cu jde ani in urmă, nu se compară.

Mă încântă furcile din carbon față-spate , amortizarea e super.

E cam grea la 10 kile.

Poziția pe cursieră nu este comodă dar te obișnuiești, stretching mult, nu veți regreta.

E o mare diferență între un mtb si cursiera, e ca trecerea de la tractoraș la Ferrari, eu i-am schimbat rotile, a fost un upgrade.

sigur. 

Triban 5 are pe spate furca de carbon.

Legat de Giant Contend SL, cred ca ai ales o marime mult prea mare. Eu am marimea M la 178cm inaltime.

Acum am verificat la Giant pe site

M: 171-181cm

ML: 177-187cm

L: 183-193cm.

Și eu am mărime M la 179 cm înălțime, iar dată fiind valoarea inseam de 86 cm și anvergura brațelor mai mare decât înălțimea (182 cm), mi-ar fi trebuit ML.

On 29.01.2019 at 17:56, dunkel091@gmail.com said:

știu că e un pic overpriced, Veloce fiind un entry-level, dar îmi plac mult bicicletele Bianchi, defapt la Nirone sau Oltra visez :D

https://www.merlincycles.com/bianchi-via-nirone-7-sora-road-bike-2018-127004.html   , uite Bianchi Nirone la "reducere" ...  :)

1 hour ago, dunkel091@gmail.com said:

😧 și mărimea mea nu e 

Iti inteleg slabiciunea ptr Bianchi, cred ca toti la inceput ne uitam dupa bicle de brand, justificat si nejustificat totodata, ptr ca platesti mult in plus ptr brand. La bicla de mai sus, echiparea nu justifica pretul, cu toata reducerea...

Tu ai niste fixatii ,ca orice incepator si eu le-am avut, ma bucur ca am renuntat la ele si am tinut cont de sfaturile primite aici. Acum am alta,  dar asta e ceva mai buna, imi plac biclele de sosea cu cadru de otel, mai ales clasicele...

In concluzie, daca poate fii emisa una... : nu lua sh daca nu mergi cu cineva care se pricepe si ia in calcul sugestiile facute de toti useri ,ca sunt bune

Aceeasi dilema am avut-o si eu anul trecut, la sfaturile colegilor de aici am ajuns la concluzia ca merita mai mult echiparea decat un cadru cu un nume pompos, asa ca in final am ales Triban 540. Sa scot eu untul din el in urmatorii 2 ani si sa devin un asa bun ciclist incat sa ma limiteze ca are 9.5 kg, si nu e un nume rasunator. Atunci cand o sa ma plictisesc de ea pot sa ii schimb cadrul si am echipare de top si uite cum cu 200-250 euro iarna la reducere pot sa imi schimb bicileta. 😎 Sfatul meu echiparea primeaza fara de brand, caci aceste componente sunt standard o echipare 105 e aceeasi si pe triban si pe un super brand.