Sign in to follow this  
dunkel091@gmail.com

Vreau și eu o biclă

Recommended Posts

Si Sora e la fel de buna ca 105 pt un incepator ce nu face 2-3000km pe an.

Daca nu-l deranjează să facă reglaje mai des, atunci e la fel de buna...

Nici eu nu vreau să mă avânt pe ceva doar de frumosul ochilor. Pentru început vreu ceva bun și atît. De aia mă uit și la ciclocrossuri. 

Ia uitați ce am găsit 

https://www.dirtbike.ro/bazar/cursiera-full-carbon-mercks-402534

Și 

https://www.dirtbike.ro/bazar/specialized-roubaix-elite-399649

Sau

https://www.dirtbike.ro/bazar/cursiera-cannondale-synapse-carbon-54cm-2x10-403662

Mai are 4 biciclete la vanzare?Ar fi bine sa afli de unde provin....

Intreaba politicos de acte si in functie de raspuns poti restrange lista! Atentie, ”chitanta” de la curier nu e ”act de provenienta”.....

în urmă cu 14 minute, dunkel091@gmail.com said:

Asa in foto pare ok, echipare buna, pret bun...

Vorbeste cu vanzatorul, sa-ti spuna numele modelului, sa putem vedea echiparea completa si daca are acte, ptr garantie, etc...

9 minutes ago, dogmaniac said:

Asa in foto pare ok, echipare buna, pret bun...

Vorbeste cu vanzatorul, sa-ti spuna numele modelului, sa putem vedea echiparea completa si daca are acte, ptr garantie, etc...

I-am scris deja, aștept și eu răspunsul

Cand vorbesti, cere si o poza cu eticheta marimii! Ca sa stii excat daca ti se potriveste, nu ochiometric...

La o bicicleta second hand sa ai in vedere si un buget pentru eventualele inlocuiri de piese care sunt uzate (anvelope , camere , pinioane , placi , lant etc. ) poate nu sunt toate uzate sau poate mai merg o vreme ,  e bine sa te gandesti si la asta . Daca dai 3000 pe o bicicleta sh si mai ai ghinion sa aiba multe piese uzate te poate ajunge foarte scump, cu cat echiparea e mai buna si piesele care trebuiesc inlocuite sunt mai scumpe . Eu as alege ceva de pe la Decathlon sau Devron cel putin au toate noi si nu mai trebuie sa bagi bani in ele cel putin cateva mii de km. 

Deci așa. Bicicleta nu e a lui, a postat-o pentru cineva. 

Răspunsul său: "Rotile sunt Vision(V), frânele sunt 105, pinioanele sunt 105 sau Sora (de regula asa echipează producătorii bicicletele, cu pinioane niv grup sau cele anterioare), mărimea este 54", "Acte nu sunt, eu am luat un mtb (tot nou) de la el și mi-a vândut-o la un preț bun și de aceea m-am oferit sa pun anunț pt el cu cea de-a 2-a", "Ce pot să-ți zic este ca arata bine și absolut noua, nu au fost montate pedale și prețul este undeva aproape de jumătate" 

Se mai oferă s-o aducă în februarie la București, s-o văd și mă îndeamnă să stau liniștit în privința descrierii 

Proveniența ei deci e dubioasă. ;x

în urmă cu 54 minute, dunkel091@gmail.com said:

Deci așa. Bicicleta nu e a lui, a postat-o pentru cineva. 

Răspunsul său: "Rotile sunt Vision(V), frânele sunt 105, pinioanele sunt 105 sau Sora (de regula asa echipează producătorii bicicletele, cu pinioane niv grup sau cele anterioare), mărimea este 54", "Acte nu sunt, eu am luat un mtb (tot nou) de la el și mi-a vândut-o la un preț bun și de aceea m-am oferit sa pun anunț pt el cu cea de-a 2-a", "Ce pot să-ți zic este ca arata bine și absolut noua, nu au fost montate pedale și prețul este undeva aproape de jumătate" 

Se mai oferă s-o aducă în februarie la București, s-o văd și mă îndeamnă să stau liniștit în privința descrierii 

Proveniența ei deci e dubioasă. ;x

https://www.newhorizonsbikes.com/product/orbea-avant-h30-242681-1.htm , asta e bicla ...

Chiar daca nu are acte, nu inseamna ca e de provenienta dubioasa, din ce am vazut in anunturile lui, are doar produse noi la vanzare, bicicletele sunt cu urme de ambalaj-protectie, se mai vede o bicla in plan secundar , tot cu urme de ambalaj... 

Parerea mea e sa insisti cu poza cu marimea!

Nu de alta, dar el zice 54 iar pe chart-ul de pe pagina Orbea nu exista marimea 54, ci 53 sau 55.... Cine stie ce o fi masurat el!!

PS:

Unii le fura din rasteluri si de la taierea antifurtului apar ”mici zgarieturi de la transport”, altii le fura din depozite si le vand in cutii, ambalate, dar fara acte....

Dacă a luat un mtb de la el...cum a pus acel vânzător anuntul cu mtb-ul? L-a pus un alt cumparator caruia ii plăcuse de el?  Ceva miroase pe aici....

@sorin7sorin masuratul cu mana ta e sfant. Producatorii mai au variatii in sistemul lor de masurare.

Ca sa o scurtam vizavi de acte, eu in 2 ani timp in care am schimbat 6 biciclete tot facand upgrade si vazand sute de anunturi, doar 1%-2% din cele SH aveau acte. Mai mult de atat era precizat asta in anunt si inca un detaliu, aveau pret mult mai mare decat echivalentul lor fara acte.

@dunkel091@gmail.com vizavi de Orbea aia, desi culoarea e groaznica, ar merita 2900 lei daca e noua.  Acum depinde si de context, poate are treaba in Bucuresti, dar sa vina special sa vezi bicicleta de la Tulcea, adica 300km e mai mult decat dubios. Si de ce vine el daca de fapt nu e a lui si e postata pentru un cineva?! Incep sa se ridice cam multe semne de intrebare. Intreaba-l asa ca ne lamurim rapid daca e furaciune: daca e de acord, avand in vedere lipsa actelor, sa faca contract de vanzare cumparare cu copie de buletin atasata.