Adrian Daniel

Recondiţionare Möve Modell 25 (1958)

Recommended Posts

Aceasta este bicicleta unui prieten, amintire de la bunicii lui; reconditionarea incepand in acelasi timp cu Diamantul meu. In 2010 incepusem sa curat cadrul la ambele, ca sa le ducem la vopsit. Din cauza lipsei de timp (probabil si de chef) si a pieselor lipsa, atat el cat si eu am incetat activitatea la ele, urmand sa ajunga ambele cadre, intr-un cui, agatate in garaj si cu minimul de piese ramase, prin cutii. Intre timp eu am mai facut rost de piese pt. Diamant, iar el a hotarat sa inlocuiasca anumite piese ce-i lipseau, cu ceva asemanator si mult mai usor de procurat, din lipsa de timp pt. cautarea celor originale. Anul trecut avand niste probleme si vrand sa imi petrec timpul facand ceva, el mi-a amintit de bicicletele neterminate cu aproape 8 ani in urma, avand ideea ca bicicleta lui sa fie gata, sa o poata face cadou tatalui sau de ziua onomastica. Asa m-am apucat de reconditionarea amandurora. Anumite accesorii lipsesc, urmand sa faca rost de ele si sa le montez, probabil la primavara/vara. Poze mult mai detaliate cu lucrarea, gasiti in acest link. https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.210164466255848&type=3 

• Upvote 2
  • Like 1