paulrad

Franța - Valea Ronului și Coasta de Azur

Recommended Posts

@gibonu mersi!

M-am uitat acum pe email, că am luat biletul online și scrie așa:

To be between 12 and 25 years old on the date of travel. (proof of age to be shown during ticket inspection). Valid on TER trains solely for the selected date of travel. Ticket non-exchangeable and non-refundable.

N-am idee cum m-a lăsat să mă duc cu același bilet. Oricum, pe peron nu l-am compostat (dacă trebuia, n-am știut că trebuie), iar în tren n-a venit nimeni să verifice. 

Cârligele/clemele de rufe erau ale mele. Am cărat vreo 10 parcă. Cred că doar în vreo 2 campinguri am văzut sfoartă întinsă pentru rufe și cârlige, dar puține, gen 2-3 pe o sfoară.

Ha, la carlige ma uitam si eu :)

• Confused 1

Hmm, dar sunt așa extravagante cârligele mele? Voi ce faceți cu rufele în ture? :D

8 hours ago, paulrad said:

Hmm, dar sunt așa extravagante cârligele mele? Voi ce faceți cu rufele în ture? :D

Eu unul le agat de crengile copacilor sau le intind la uscat pe suprafata exterioara a cortului sau pe corzile de sustinere, dupa ce le-am stors bine si apoi "centrifugat" manual. Asta in varianta in care cortul nu ramane toata ziua in camping, ca in cazul ala le las pur si simplu in cort si se usuca in cateva ore din cauza caldurii infernale din cort pe durata zilei. In plus, in general prevad in avans in ce zile spal si usuc rufele, si in general in zilele alea ma asigur ca vor avea timp suficient sa le spal si sa se usuce.

In linii mari, eu cand am facut touring cu bagaje dupa mine m-am intrebat de fiecare data daca am neaparata nevoie de fiecare obiect din bagaj si daca nu ma puteam descurca cumva fara el. Daca nu era absolut necesar, il lasam acasa. 

Io nu mă puteam descurca fără cleme de rufe că nu-mi place să le culeg de pe jos dacă suflă vântul.

Cu uscatul a fost un pic de problemă. Aproape niciodată nu se uscau 100% de seara până dimineață, mai ales șosetele. :)

On 02.03.2019 at 23:39, paulrad said:

Io nu mă puteam descurca fără cleme de rufe că nu-mi place să le culeg de pe jos dacă suflă vântul.

Cu uscatul a fost un pic de problemă. Aproape niciodată nu se uscau 100% de seara până dimineață, mai ales șosetele. :)

Acolo unde era disponibil noi foloseam si uscatorul si am scapat de grija uscatului. 

Sfoara pentru intins am avut si am folosit tot timpul. Carlige nu cred ca am carat dupa noi. 

In general calculam si noi cu spalatul cam cand ar fi, sa fie mai mult timp liber. Si, de obicei, asta se intampla in zilele de pauza

@paulrad

O intrebare legate de pozele tale superbe - asa le scoti de pe camera sau mai intri si cu un post-processing inainte de a ajunge noi sa ne incantam cu ele?

• Upvote 1

On 02.03.2019 at 14:47, paulrad said:

Voi ce faceți cu rufele în ture?

Tricoul, sosetele si chilotii pe care le-am purtat in ziua respectiva, le spal in fiecare seara.

Pantaloni n-am spalat niciodata in tura, doar am avut grija sa nu port 2 zile consecutiv aceiasi pereche. Vorbesc despre pantaloni sport care se pot purta si pe strada, n-am avut niciodata pantaloni speciali pentru bicicleta (mulati, cu bazon, etc).

Din pacare n-am facut ture mai lungi de o saptamana, asa ca doua perechi de pantaloni (scurti) au fost suficiente.

Pentru uscat, asa cum spunea si @majikstone crengile copacilor din camping sunt prima optiune.

A doua optiune este bicicleta. Peste noapte, ghidonul, cadrul si portbagajul devin niste spatii ideale pentru pus rufele descrise mai sus la uscat.

In general, peste noapte bagam rufele ude in cort, in spatiul pentru bagaje, ca sa nu se puna roua pe ele. Insa au fost destul nopti in care le-am uitat prin copaci sau pe bicicleta si nu a fost nicio problema.

Odata plecat din camping, alta optiune pentru uscat, este sa pui rufele inca ude deasupra bagajelor de pe portbagajul spate. Le prinzi cu chinga elasitca si aia e. 

Tricoul nu merge intins complet, insa se usuca pe bucati, cu conditia sa-l mai intorci.

Chilotii si sosetele se pot intinde si se usuca foarte bine. Stiu, din punct de vedere estetic nu este varianta ideala, insa atunci cand esti in tura primeaza functionalitatea.

Carlige de rufe nu am carat niciodata pana acum. Si m-am mirat putin cand le-am vazut pe ale tale.

Probabil ca 10 carlige nu au mai mult de 100 de grame, insa orice obiect in plus ocupa loc, trebuie pus - scos din geanta laterala. Iar daca se poate fara, cu atat mai bine.

In alta ordine de idei, si eu sunt curios cum au iesit pozele asa frumoase.

Eu am pedalat în echipament de ciclism, iar peste pantalonii scurți aveam pantaloni de MTB (baggy pants) ca să nu mă fluiere vreunu pe stradă. :)

Tricoul, pantalonii și ciorapii îi spălam zilnic. O dată la 3-5 zile spălam și restul hainelor ocazie cu care le spălam toate la mașina de spălat.

Pentru poze am cărat cu mine un canon 70d cu obiective 17-40mm și 70-200, pe ăsta din urmă nefolosindu-l niciodată. Plus trepied și filtre. Majoritatea pozelor le-am făcut totuși cu un huawei p20 pro că era mereu la îndemână și multe cadre le făceam din mers.

Acu` mai ziceți-mi de cârlige că ocupă loc :))

Editarea pozelor a fost sumară. Cele făcute cu telefonul sunt suprasaturate pentru că asta au înțeles chinezii prin ”poze bune”.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 1

Superb! te felicit  si multumim pentru descrierea turei!

• Thanks 1

@paulrad

Foarte tare asta "peste pantalonii scurți aveam pantaloni de MTB (baggy pants) ca să nu mă fluiere vreunu pe stradă." 

Cat despre lucrurile carate in tura, desi nu te incalzeste cu nimic, majoritatea caram dupa noi diverse chestii inutile.

Eu de exemplu, in 2017 la tura din Normandia, am carat arzatorul sovietic de 750 grame greutate in locul arzatorului pe gaz Optiumus Crux (parca 80 de grame). Motivul: in mintea mea camping insemna o pajiste langa malul marii, unde bate vantul foarte tare iar arzatorul pe combustibul lichid se comporta mai bine camparativ cu cel pe gaz in asemenea situatii.

Bineinteles ca nu a fost cazul de vant, pentru ca campingurile erau in localitati iar (uneori) locurile de cort protejate din 3 parti de un zid inalt de gard viu.

In alta ordine de idei, daca se poate, te rog da-ne mai multe detalii despre geaca de la Mammut. Nu de alta, dar ma bate si pe mine gandul sa-mi iau una si orice informatie este utila.

Multumesc.

Geaca de la Mammut e un hardshell, mai exact modelul ăsta: https://www.mammut.com/p/1010-26031-50079/convey-tour-hs-hooded-jacket-men/ găsită la promoție 134e pe bike24.

Din fericire n-am avut ocazia în tură să o folosesc decât în ziua 5 când am făcut pauză și am tras-o pe mine ca să ies să mănânc.

E ușoară și se împachetează destul de compact, încape în buzunarul unui tricou de ciclism. Deși am luat-o cu gândul că o să folosesc și la turele de bicicletă pe lângă casă, cred că totuși nu o să fac asta căci nu vreau să o umplu de noroi și nisip.

Am folosit-o în toamnă la o tură pedestră pe munte. Aveam pe mine un base layer merino și un polar prin care mă cam sufla vântul. Când a început ploaia am tras hardshellul Mammut peste și n-am avut nicio problemă nici cu apa nici cu vântul și nici cu transpirația.

Am mai folosit-o și la ski de câteva ori peste softshellul cumpărat din Lidl și a făcut diferența. Fără ea mă sufla vântul și cam înghețam de frig la ski, mai ales că pârtia e ușoară și nu mă solicita foarte tare încât să mă încălzesc pe coborâre, chit că sunt începător.

• Upvote 1

@paulrad

Multumesc frumos pentru informatii. Foarte tare geaca.

On 02.02.2019 at 0:22, paulrad said:

Nu mai dau banii pe curent și duc powerbank-ul la recepție să mi-l pună la încărcat, ceea ce am făcut pentru tot restul turei o dată cam la 2-3 zile

Foarte buna metoda, nu m-am gandit pana acum la asa ceva.

Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii. La receptie powerbank-ul ti-l incarcau din computer / le lasai si incarcatorul de telefon si il incarcau direct din priza / aveau direct mufa USB?

Sa inteleg ca incararea a fost tot timpul gratuita? A comentat vreun receptioner sau sunt deja obisnuiti cu asta?

Multumesc.

în urmă cu 11 minute, gibonu said:

Foarte buna metoda, nu m-am gandit pana acum la asa ceva.

Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii. La receptie powerbank-ul ti-l incarcau din computer / le lasai si incarcatorul de telefon si il incarcau direct din priza / aveau direct mufa USB?

Sa inteleg ca incararea a fost tot timpul gratuita? A comentat vreun receptioner sau sunt deja obisnuiti cu asta?

Multumesc.

Anul trecut am folosit si eu varianta asta de vreo 2 ori. In primul camping, la Orleans, ne-au zis ca nu au curent in zona de cort, chiar daca vrem sa platim si ca putem sa incarcam la receptie. 

Pur si simplu il duceam intr-una din camerele de la receptie si il puneam la incarcat sub o masa, unde aveau un prelungitor. Cu transformatorul/incarcatorul meu, evident. 

In Nantes l-am dat la receptie, din nou cu incarcator, si l-au pus ei in priza undeva dupa bar/birou pana m-am dus sa il cer.

Nu a fost vorba niciodata de vreun cost pentru asa ceva. Si au fost deschisi din prima cand am deschis subiectul sau chiar l-au sugerat ei (Orleans) cand intrebam de curent.

• Upvote 1

Mie in cateva randuri in ultimii doi ani mi-a spus persoana de la receptia campingului, fara sa intreb eu asta, ca daca doresc pot lasa la incarcat dispozitive sau baterii externe la receptie. Idem mi s-a spus ca pot lasa alimente sau bauturi in frigiderul de la receptie. Am lasat o singura data o baterie externa la incarcat, cu incarcatorul si cablul meu, si le-am recuperat la finalul zilei, dupa ce m-am intors de la tura. Nu aveau decat prize la receptia respectiva, si oricum prefer sa ma bazez pe incarcatoarele si cablurile proprii.

@EyesOnly & @majikstone

Foarte multumesc. Acum este clara treaba, nu mai este nevoie sa stau peste o ora in fiecare seara langa telefon la priza din grupul sanitar.

în urmă cu 30 minute, gibonu said:

nu mai este nevoie sa stau peste o ora in fiecare seara langa telefon la priza din grupul sanitar.

Am facut si asta. Chiar in prima zi la Orleans, parca, dupa ora 20, cand receptia era inchisa am pus telefonul la baie la incarcat si am stat la vreo 10-15 metri distanta, pe terasa, aruncand din cand in cand cate un ochi spre cine intra - iesea de la baie (era doar zona pentru spalat vesela acolo).

@gibonu le duceam cablul și adaptorul de priză. Făceam asta cam o dată la 3 zile, powerbankul având 20000 mAh. Era suficient pentru a încărca telefonul și GPS-ul garmin de câteva ori.

Nu m-a refuzat nimeni, ba chiar în ultimul camping unde am stat mi-a spus doamna că ea mi-l pune la încărcat, dar sunt prize prin camping și-l puteam pune și acolo, curentul fiind gratuit.

Nu l-am lăsat niciodată în baie. M-a bătut o dată gândul, dar @majikstone mi-a spus să-l duc la recepție. L-am lăsat în ziua 5 la încărcat în anexa în care erau frigiderele și mașina de spălat, fiind o anexă închisă cu cheia. Mă rog, toți din camping aveau cheie... :)