alygator

Sfat achizitie MTB 1500lei

Recommended Posts

Buna ziua,

As dori sa imi achizitionez o bicicleta in aproximativ 1500lei.

Am gasit aceste modele : 

http://bellabike.ro/bicicleta-mtb-devron-riddle-men-h0.7-27.5-gri-negru?fbclid=IwAR3SozyUdjXCCfi3eQ5v6IiIXJr7LApoLYej4pv1VPVFXA4Jj5z69VkkI2Y

https://www.biciclop.eu/bicicleta-de-munte-pentru-barbati-romet-rambler-26-4-negru-alb.html

Si RR520 : https://www.decathlon.ro/bicicleta-520-rockrider-275–id_8378535.html

Astept pareri

Am 1.86 – bicicleta o voi folosi pentru plimbari pe asfalt, dar mai des pe drumuri forestiere/parc/padure.

Daca aveti alte sugestii in suma de 1500lei ascult cu drag.

Multumesc !

Poti merge linistit pe Rockrider 520, marime XL ( desi esti la limita intre L-XL ) - urca-te pe amandoua si vezi cum ti-e mai bine.

XL Lejer. L este mic

Eu am 187-188 si XL mi-a fost mic, cel putin la head tube.

• Like 1

Poate si L depinde si de cat are picioarele de lungi.

Eu tot asa sunt la 187  cu doar 86 la picioare si am preferat L pt MTB cu toate ca e o idee mai mica si XL mi-ar fi venit mai bine insa m-am gandit ca fiind de terenuri mai accidentate vreau o garda mai mare pentru "bijuteriile familiei" ca nu e placut sa le lovesti de cadru, asa ca am ridicat saua o idee mai sus decat pe xl si asta e. Daca era cursiera XL fara nici o problema. 

Cred ca ma voi orienta spre RR, am Decathlon in oras, in caz de service/garantie pot ajunge usor la ei, cumparand online cred ca e putin mai complicat daca va fi nevoie de garantie.

Intrebarea mea e urmatoarea acum, merita diferenta de bani un RR540 in loc de RR520 ?! 

RR520 este 1400lei, RR540 2000lei.

• Upvote 1

10 hours ago, alygator said:

Intrebarea mea e urmatoarea acum, merita diferenta de bani un RR540 in loc de RR520 ?! 

RR520 este 1400lei, RR540 2000lei.

Nu merita aceea diferenta 540-ul. Are doar furca mai buna restul componentelor sunt infim superioare. Daca era o diferenta de 2-300 lei poate dar 600 lei in niciun caz.

Vezi ca ai de luat si o gramada de accesorii sa ai in vedere buget si pentru alea printre care antifurtul e cel mai important. Antifurt sub 100 lei nu ai ce sa cauti.

RR sunt printre cele mai vanate de ciorditori pentru ca sunt foarte multe si sunt greu de identificat.

37 minutes ago, Invitat special said:

Nu merita aceea diferenta 540-ul. Are doar furca mai buna restul componentelor sunt infim superioare. Daca era o diferenta de 2-300 lei poate dar 600 lei in niciun caz.

Vezi ca ai de luat si o gramada de accesorii sa ai in vedere buget si pentru alea printre care antifurtul e cel mai important. Antifurt sub 100 lei nu ai ce sa cauti.

RR sunt printre cele mai vanate de ciorditori pentru ca sunt foarte multe si sunt greu de identificat.

Da stiu, partea cu furatul imi da emotii, unui prieten i-a fost furata bicicleta de la etajul 1 din propriul balcon, unui alt prieten de la etajul 10 dintr-un bloc locuit de batrani.

Din pacate in casa nu am unde sa o tin, va trebui sa o las la usa legata de balustrada.

Astazi voi merge la Decathlon sa vad ce marime mi se potriveste. 

19 minutes ago, alygator said:

Din pacate in casa nu am unde sa o tin, va trebui sa o las la usa legata de balustrada.

E un grup pe facebook, Biciclete furate. Arunca un ochi acolo. 99% din bicicletele furate au fost furate de pe casa scarilor.

Aproape ca iti pot garanta ca o sa patesti la fel mai devreme sau mai tarziu.

Fa eforturi si tine-o in casa.

• Upvote 1

Am fost la Decathlon sa vad RR520. XL-ul ori sunt eu nebun, ori mi s-a parut, mic, pare asa firav.

In schimb RR540 acelasi XL era bun de mine.

Now what ?! 

Sunt dispus la o adica sa maresc bugetul la 2000lei. Spre ce sa ma orientez ?! Scott ?! Focus ?! KTM ?! Merida ?!

Chiar nu stiu, eram covins ca voi lua RR-ul.

Help.

De ce nu iei RR540? 

Că merită banii. E cam cea mai bine echipată bicicletă sub 2000 de lei.

Nici una din mărcile menționate de tine nu are o ofertă cu echipare la fel de bună în banii ăștia.

• Upvote 2

în urmă cu 21 ore, alygator said:

Chiar nu stiu, eram covins ca voi lua RR-ul. 

Păi ia-l, pentru că în banii ăștia nu găsești altceva mai bun.

Daca poti merge pe 2000 lei, ia 540, bifeaza toate casutele mentionate de tine ( garantie, disponibilitate ) si deja te-ai urcat pe ea.

Nu ai posibilitatea sa o agati vertical pe perete, in balcon?

Salut,

Multumesc tuturor pentru sfaturi !

Pana la urma am ajuns la un Haibike Big Curve 9.50 second hand la recomandarea unui prieten care s-a dat multi ani la competitii de XC.

Are roti pe 29, echipare Deore, 3x10 viteze.

Nu am apucat sa ma dau, afara fiind zapada si extraordinar de frig, dar i-am facut loc in casa - la recomandarea tuturor - sa nu ma trezesc fara ea.

Multumesc tuturor inca o data :) !

• Upvote 1

Sa ai parte de ea! Vreme buna si spor la dat!