2metertall

Shimano Tiagra pe MTB

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Momentan am pe MTB pe spate un set de pinioane Shimano Tiagra 12-25 (9 spd). M-ar interesa daca pot pune in loc de schimbatorul Shimano Deore - pe care il am momentan, si functioneaza bine - schimbatorul de spate Tiagra.

Motivul schimbarii - Tiagra fiind mai mic, sper sa agat mai putine crengi prin padure cu el :D

Multumesc anticipat,

dOImETRI

Motivul schimbarii - Tiagra fiind mai mic, sper sa agat mai putine crengi prin padure cu el

tiagra nu numai ca nu este facut pentru off-road, dar nici raportul nu e recomandat. la fel si schimbatorul: tiagra nu e facut pentru "padure", ci pentru sosea. de mers, merge sa pui, da' nu e facut pentru asta...

poti sa-l pui fara probleme. am vazut si casete si deraioare ultegra si dura-ace pe biciclete de xc, sunt mai usoare decat cele pentru munte si merg perfect cu shifterele de mtb. daca nu ai nevoie de pinioane mai mari de 27-28 stai fara grija.

sa concentram:

merge daca nu ai cel mai mare pinion de 32-34

merge daca e modelul long cage,care e tot cam la fel de mare ca deorele tau,deci nu rezolvi mare lucru. orienteaza-te catre un xt shadow sau vezi pe unde mergi.

Am si eu o caseta 12-25, ca si tine, si tocmai mi-am pus un deraior Tiagra short cage pe spate :D. De test deocamdata. Nu am apucat sa ies cu bicicleta inca, dar am reglat-o si schimba impecabil...prin casa :D. Iar solutia, asa cum s-a mai spus mai sus, e des folosita cand se folosesc casete de genul asta, tocmai pentru ca deraioarele short-cage sunt mai precise, asta cel putin in teorie.

Singura parte naspa ar fi ca nu poate intinde prea mult lant (deh, short-cage), asa ca am scurtat lantul cat s-a putut si nu pot sa schimb pe 44-25. Oricum nu foloseam combinatia niciodata, asa ca nu ma deranjeaza. Bineinteles ca daca il lasi putin mai lung o sa iti urce fara probleme, dar nu o sa iti intinda lantul complet pe 22-12. Combinatie pe care iar nu o folosesti.

Si parerea altora:

When to use a Long Cage vs Short Cage Derailleur? - Mtbr.com Forums

[...]

Benefits of a shorter cage length?

- snappier shifts

- better chain tension

- less chain slap / greatly decreased drivetrain noise (!)

- better obstruction clearance / improved spoke clearance.

- slight weight loss -- but you gotta be a real weight weenie to appreciate this one.

[...]

Bun. Avand in vedere ca pinioanele sunt 12-25 cred ca short cage ar merge perfect. Combinatiile 12-42 si 25-22 nu ma prea intereseaza - dauneaza si lantului oricum. In principiu, maine o sa fie zi de lucru pe bicicleta. :D

Mersi de sfaturi tuturor.