Sign in to follow this  
kheptan

upgrade cadru

Recommended Posts

salutare, 

de ceva vreme caut sa imi schimb cadrul, momentan am un specialized allez model 2017 dar am facut greseala fiind prima mea cursiera sa imi cumpar un cadru de 56, eu am 1.78 , fiind patit cu cadrele pt cea de munte unde mi le-am luat mai mici pina cind am luat marimea potrivita soo, caut un cadru de 54, am probat la un prieten ma simt mult mai bine

in ultima perioada ma plimb mai mult cu cea de asfalt :)

asadar am gasit un cadru mai spre aero daca tot sint la moda, de la tifosi si cel mai accesibil la pret https://www.tifosicycles.co.uk/shop/bikes/auriga2019/ l-am gasit la 4700Lei

si as mai fi interesat de un https://www.wilier.com/en/products/int/road/gtr-team  la cei din cluj e 6100lei

la geometrie marimea M par amindoua apropiate nu e mare diferenta

inca nu sint decis ce sa aleg desi as merge pe tifosi ca e si mai ieftin, are un head tube de 150mm fata de 148 la wilier, deci tot spre un all rounder bate

la anu ma gindesc sa schimb si rotile, momentan am fulcrum racing 5

am mai gasit https://icancycling.com cu distributie din Uk

ideea e ca fiind primul meu cadru de carbon trebuie sa cintaresc bine optiunle sa nu regret apoi, ms de info

trebuie sa ma incadrez la un mid-range din pacate si in acest caz caut un cadru sa fie un mix intre un aero si all rounder din aceasta cauza am ales aceste doua cadre , am gasit si altele dar ori nu trimit in tara ori imi depasesc bugetul

17 hours ago, Invitat special said:

Argumente?!

De cate ori iesi la ture si tragi tare din prima pana in ultima clipa ca sa beneficiezi de aerodinamicitatea si geometria race a cadrului?

Nu stiu pe nimeni sa fie la un time trial continuu, ma gandesc ca suntem pe un forum de amatori.

• Like 1

41 minutes ago, Stuparul said:

De cate ori iesi la ture si tragi tare din prima pana in ultima clipa ca sa beneficiezi de aerodinamicitatea si geometria race a cadrului?

Pe langa asta, ar mai fi de adaugat ca:

- sunt considerabil mai rigide decat cadrele non-aero (mai putin alea de cateva mii de euro framesetul si din ultimele 2 generatii)

- de multe ori au clearance mai mic pentru cauciucuri tot din motive aerodinamice

- niste roti aero (profil de 35-50 mm) iti ofera un avantaj mai palpabil decat un cadru aero

- sunt urate

In plus, toata nebunia asta cu aerodinamica are sens in momentul in care pozitia pe care iti permiti sa o ai pe bicicleta e deja foarte aerodinamica si in momentul in care mergi cu viteze medii de (bine) peste 30 km/h. La viteze mai mici de atat, castigurile sunt marginale. In locul cuiva care nu concureaza si nu ruleaza la viteze de ordinul ala, eu m-as concentra in primul rand pe geometrie, versatilitate (in special care e balonul maxim al cauciucurilor care intra in cadrul si furca aia), confort (dat in parte de geometrie si in parte de material), si abia apoi pe greutate si, in fine, pe aerodinamica.

Si sa nu uitam ca si un design placut ochiului e foarte important - o bicicleta care te atrage e o bicicleta cu care vei vrea sa iesi la ture, deci vei fi in forma mai buna si, in concluzie, mai rapid ;) 

Daca inițiatorul este dispus să dea peste 1000 euro doar pe cadru, poate să-și ia cam ce vrea mușchii lui!

O viață are omu'...

• Upvote 3

7 minutes ago, PVN10 said:

Daca inițiatorul este dispus să dea peste 1000 euro doar pe cadru, poate să-și ia cam ce vrea mușchii lui!

Nu stiu ce sa zic, pana si frameseturile de carbon de la PlanetX incep de pe la 700 de euro (mai putin daca ai noroc sa prinzi o reducere sau o lichidare de stoc). Un Canyon Aeroad ar fi pe la 2000€, iar pe la 1000-1200 ar avea de ales intre cadre top-end de aluminiu si cadre mai entry-level de carbon.

@kheptan vezi daca nu iti face cu ochiul vreunul dintre cadrele astea de la Eastway, sunt modele putin mai vechi (2017), dar au niste preturi foarte bune.

15 minutes ago, PVN10 said:

Ala chiar e o varianta misto (daca se poate aduce in Romania), ca vine cu tija de sa din carbon, cuvetarie si alte maruntisuri, plus ca furca e pentru frane direct mount, care sunt o idee mai performante decat alea "clasice". Iar 850g + 320g la banii aia e chiar o oferta greu de batut.

dupa lungi cautari am ales un wilier gtr sl model 2017 l-am gasit la 900Eur cu trasnposrt inclus din germania

multumesc tuturor pt raspunsuri, intr-adevar modelul de la btwin arata misto dar nu l-am gasit la noi

Ai ales un cadru legendar, as zice. Nu ma dau cu parerea despre preturi ca nu ma pricep.

Spor la asamblare si poate ne incanti cu niste poze!

Mișto!

Ca fapt divers: b'twin e mai ușor cu 150 grame!

• Haha 1

update:  ieri dupa masa am primit mail

The frame you ordered isnt with us anymore.

We apologize for this circumstances and will send your money back as fast as possible.

desi pe site aparea in stoc..si nemtii o mai dau in bara

mi s-a anulat comanda si astept sa imi reintre baniii inapoi, so back to drawing board :)

Argon 18 alea de la RCZ nu iti fac cu ochiul? 600-700EUR pentru un Krypton sau Gallium nu suna deloc rau.

daca te referi la rczbikeshop nu am gasit la acest pret doar peste 900euro si alea marimi L, pe disc nu imi trebuie

m-am uitat mai la toate brandurile italienesti si cunoscute si mai putin cunoscute dar sub 1000euro doar modele de anul trecut sau mai vechi dar si care le gasesc doar marimi mai mari sau mai mici sau unde mai gasesc nu trimit in tara

cinelli superstar am mai gasit pe la 900euro plus transport model 2018

pe salden.nl am mai gasit un gtr sl la 900euro am trimis mail daca mai au pe stoc marimea M

deja ma dor ochii de cit am

pierdut timpu in fata monitorului cautind un cadru acceptabil

cred ca imi comand un wilier gtr team de la baietii din cluj  imi pare rau ca  nu am luat la 1200euro cu transport gtr team cu shimano 105 pe CRC erau la oferta sapt asta dar pina m-am decis s-au dus

acum am primit mesaj de la saldenbikes si au confirmat ca au pe stoc gtr team la 600Eur dar nu il pot cumpara inca pina nu mi se returneaza banii in cont :)