gibonu

Gratuitatea biletelor de tren pentru studenti

Recommended Posts

Ideea e ca problemele induse de gratuitatea biletului, au la baza aceasi cauza ca si celelalte. Iar pana cand oamenii le considera prostii, nu vor fi rezolvate niciodata.

• Upvote 1
  • Haha 1

Eu tot nu înțeleg ... dacă as dori sa vizitez Timișoara, recomandarea este sa iau cortul? 

Ca înțeleg ca dacă as merge la un hotel fac rau ca ajut consumerismul, iar dacă mai și folosesc un tichet de vacanța atunci e deja un act criminal ...

• Haha 2

marfa noua!

cineva a propus lui dragnea reducerea cu 50% a biletelor de avion la cursele interne pt schmb de ecperienta intre facultati banuiesc ca tot pentru studenti.ala a zis ca e o idee f buna

• Haha 2

Schimburi de experiente intre facultăți ... hihi.

Deja intrăm la delir mistic. Sau campanie electorală, mare diferență nu e.

• Haha 1

Ha ha ... asta vroiam sa postez si eu. E proaspata! Si @gibonu  inca nici nu stie .... :D 

Mi se pare o idee foarte buna! Hahaha ! Sustin!

S-ar mai elibera trenurile in care se merge precum sardina in conserva (dupa parerea unora) 

• Haha 2

în urmă cu 4 ore, Diesel said:

marfa noua!

cineva a propus lui dragnea reducerea cu 50% a biletelor de avion la cursele interne pt schmb de ecperienta intre facultati banuiesc ca tot pentru studenti.ala a zis ca e o idee f buna

Se aplica 50% moca la bicicleta? In ideea in care studentul isi ia si bicla in scopul schimbului cat mai fructuos.

• Haha 1

10 hours ago, Trevizes said:

Eu tot nu înțeleg ... dacă as dori sa vizitez Timișoara, recomandarea este sa iau cortul? 

Ca înțeleg ca dacă as merge la un hotel fac rau ca ajut consumerismul, iar dacă mai și folosesc un tichet de vacanța atunci e deja un act criminal ...

Nu iti recomand nimic daca vrei sa mergi la Timisoara, dar din cate stiu este camping si acolo. Problema e cand vrei sa obligi pe cel care vrea sa doarma la cort, sa doarma la pensiune. Aia inseamna ca obligi la consumerism. De exemplu la Glavoi, unde de zeci de ani campau mii de oameni in fiecare an, fara probleme, si acum vor sa-i oblige la pensiune. Daca mergi din proprie initiativa, poti sa stai si in hotel de 7 stele, nu am absolut nimic impotriva. Problema e doar obligativitatea. Adica statul ma mituieste cu propria mea munca, din taxele si impozitele mele imi arata morcovul pe care sa-l urmez.

Si consumerism face si trenul gratis, ca ii indeamna pe studenti sa foloseasca trenul, desi nu au prea mare nevoie sa mearga acasa in fiecare saptamana, le era destul de bine si odata la doua saptamani. Ca de altfel orice, care strica echilibrul pietei libere. Ca se cheltuie banii pe lucruri care daca ar decide cel care foloseste lucrul respectiv, probabil i-ar fi pe locul 20 in lista de prioritati de cumparat cu banii.

• Haha 2

Va recomand videourile lui Milton Friedman de pe youtube, ca chiar nu-i de ras ca jumatate din salar mi se confisca pe chesti din astea. Dar pentru comunisti (sau hoti), masurile comuniste sunt bucurii.

https://www.youtube.com/watch?v=mKhfR8WC4Eo

https://www.youtube.com/watch?v=xNc-xhH8kkk

https://www.youtube.com/watch?v=ujxLJx223-Y

Si mai sunt o gramada.

Hai că mai ai un pic și ne spui că ți-au băgat apă și canalizare cu japca, doar ca să muncești mai mult și să dai bani mai mulți, când puteai bine mersi să-ți faci nevoile în fundul curții. 

Si blocurile construite de Ceasca din taxele si impozitele alor tai au fost Tot cu japca. Pentru Ca ei stateau bine mersi la casa, dar dandu-le blocuri, i-a indemnat sa isi cumpere lucruri inutile cum ar fi: mobila, aragaz, frigider.

în urmă cu 7 minute, paulrad said:

Hai că mai ai un pic și ne spui că ți-au băgat apă și canalizare cu japca, doar ca să muncești mai mult și să dai bani mai mulți, când puteai bine mersi să-ți faci nevoile în fundul curții. 

Ai foarte mare dreptate. Bagand apa curenta ti-au inoculat ideea ca ar fi bine sa te speli mai des pe maini si sa tragi apa de fiecare data cand mergi la buda. 

30 minutes ago, paulrad said:

Poate tie iti place sa iti confiste 50% din salar. Foarte bine. Insa nu e bine sa ii obligi si pe altii. Iar dormitul la cort se practica si in Elvetia, dar se pare ca locuitorii Romaniei sunt mai pretentiosi si decat elvetienii.

• Sad 1

Milton Friedman? Pe bune? 

• Haha 1

@csuporj pana una alta daca la noi stau lucrurile cum stau si te obliga Dragnea insusi sa nu mergi cu cortul, da-mi un exemplu de stat ultra libertarian si functional pe deasupra si eventual in care ai si vrea sa traiesti.

Ah, am uitat, nu exista, pentru ca si libertarianismul la fel ca si comunismul e o utopie care suna bine pe hartie in mintea unora si cu toate astea nu functioneaza in viata reala.

7 minutes ago, majikstone said:

@csuporj pana una alta daca la noi stau lucrurile cum stau si te obliga Dragnea insusi sa nu mergi cu cortul, da-mi un exemplu de stat ultra libertarian si functional pe deasupra si eventual in care ai si vrea sa traiesti.

Ah, am uitat, nu exista, pentru ca si libertarianismul la fel ca si comunismul e o utopie care suna bine pe hartie in mintea unora si cu toate astea nu functioneaza in viata reala.

E utopie in sensul ca oamenii sunt hoti, si iti fura surplusul. Daca surplusul e 50% din salar, iti fura 50%. Utopia exista acum 100 de ani, de exemplu Statele Unite ale Americii. Dar cum surplusul s-a marit, s-a marit si furaciunea. Si cei ca voi, incurajeaza hotia.

https://ourworldindata.org/grapher/government-revenues-national-income

https://ourworldindata.org/grapher/tax-revenue-national-income-longrun?time=1868..2008

De ce degenereaza democratia in hotie generala, apoi se prabuseste?

Intr-o tara sunt adunati o gramada de oameni diferiti. Evolutiv e avantajos sa le dai teapa celor diferiti decat tine, daca nu esti pedepsit indeajuns pentru teapa.

Votul democratic e sistemul de tepuit cel mai avansat inventat pana acum. Fiindca votantii sunt prea multi.

Sa zicem sunt 10 grupuri diferite, din care unuia ii place sa mearga cu cortul. Daca celelalte 9 grupuri nu merg niciodata in locurile unge merge al 10-lea grup cu cortul, tot le e avantajos celor 9 sa le dea teapa celui de-al zecelea. Ca elimina o parte din concurenta.

Sistemul democratic de tepuit e avantajos doar cand densitatea populatiei a ajuns la maxim, si nu s-a gasit lebensraum tentant pe care sa emigreze o parte din populatie. Caci inainte sa se ajunga la lipsa de pamant pentru oricati copii, e mai avantajos ca un popor sa creasca cat mai repede, si sa concureze prin numarul de copii, nu prin tepe date propriilor conationali. Caci daca e mai mare, va putea apara lebensraumul mai usor, si va putea ocupa mai usor nou lebensraum.

De aceea cel mai important in democratie e sa se dea cat mai multe legi care nu au alt scop, decat tepuirea unei parti a propriei populatii, si la fel, sa se dea cat mai multe subventii, si sa se impuna cat mai multe taxe, cu singurul scop de tepuire.

Cea mai mare astfel de teapa e pensia obligatorie. Sa zicem 20% sunt avantajati (cei care traiesc peste 75 de ani), 60% sunt neutri, dar le e bine daca pot tepui pe cineva, sa fie apoi mai mult pamant liber, si 20% sunt dezavantajati (cei care traiesc pana la 65 de ani).

Dilema este daca se va ajunge vreodata, poate peste cativa mii de ani, ca dupa densitatea maxima de populatie poporul sa nu concureze prin tepe, si cat mai multa munca necesara pentru a se apara de tepe (4 ore pe zi munca pentru taxe), ci prin altceva, si sa aibe timp liber mai mult.

• Haha 1
  • Confused 1

Vorba unuia: decat o democratie bolnava,mai bine o dictatura sanatoasa.

asa simplu sa fie ? nici tepe n-ar mai fi.😎

• Like 1
  • Haha 1

Când trăiești într-o mare țeapă, din care nu poți ieși, după o vreme nici n-o mai observi...

Limitarea taxelor si impozitelor la 10% din Gdp ar fi o parte din solutie. Dar tot ramane problema concurentei.

Daca nu-i lasi pe oameni sa-si dea teapa intre ei, va iesi la suprafata invidia fata de bogati, aia va fi principala lor preocupare. Asa ca bogatii o duc mai bine daca ii deturneaza pe ceilalti confiscandu-si intre ei jumatate din munca.

Chiar forumul, nu doar topicul.

Mai mult, csuporj pare să fi greșit și planeta care să corespundă unor asemenea utopii incompatibile cu specia umană. :P

• Haha 4

Candva si eliminarea sclaviei era utopie incompatibila cu specia umana. Dar in sute de ani s-a schimbat mentalitatea (de fapt cei care nu aveau sclavi erau invidiosi pe cei care aveau, si de aia s-a eliminat).

16 minutes ago, csuporj said:

de fapt cei care nu aveau sclavi erau invidiosi pe cei care aveau, si de aia s-a eliminat

Sa inteleg ca tu esti invidios pe cei care nu merg cu cortul si de aia ai vrea sa elimini orice alta forma de turism in afara de mersul cu cortul? Sau, in principiu, orice forma de petrecere a timpului liber care nu corespunde cu modul in care iti petreci tu timpul liber?

• Haha 1

22 minutes ago, majikstone said:

Sa inteleg ca tu esti invidios pe cei care nu merg cu cortul si de aia ai vrea sa elimini orice alta forma de turism in afara de mersul cu cortul?

Ai inteles fix pe dos. Nu vreau sa elimin absolut nimic, din ce fac altii cu banii lor. Vreau sa-si cheltuie fiecare banii asa cum vrea. Deocamdata mi s-a eliminat mie dreptul sa merg la Padis cu cortul. Si (indirect) prin tichete de vacanta, vor sa elimine sa merg si in alta parte cu cortul.

Analogia cu invidia, ce ar putea imbunatati lucrurile, e ca cei care ies in pierdere din taxe si impozite (de exemplu mor inainte de 65 de ani), sa fie invidiosi pe cei care le cheltuie banii (cotizatia mea la pensia obligatorie).

18 minutes ago, csuporj said:

cei care ies in pierdere din taxe si impozite

Daca tu pui problema in termeni de a iesi "in castig" si "in pierdere" la nivel de individ cand vine vorba de taxe si impozite, inseamna ca nu intelegi cum functioneaza societatea sau ca nu vrei sa traiesti intr-o societate. Termenul si notiunea de societate, venite din latina (societas) simbolizeaza o uniune sau o asociere catre un țel comun. Daca pentru tine totul se rezuma la propriul interes si la propriul scop in viata, fara sa tii cont de ce anume implica traiul intr-o societate, nu te opreste nimeni sa te duci si sa traiesti izolat de societate si sa iti dirijezi viata dupa regulile pe care le consideri tu ideale pentru tine si care iti maximizeaza tie beneficiul si profitul personal. Altfel, orice idei din astea radicale centrate 100% pe individualism si 0% pe colectivitate nu vor functiona niciodata intr-o societate

Si nici nu ma obosesc sa comentez ceva despre opinia ta despre democratie sau despre cum democratia se prabuseste. Daca nu-ti place democratia, Rusia, Coreea de Nord sau o larga paleta de state musulmane te asteapta cu bratele deschise. Nu stiu care e politica lor de imigrare, n-am fost niciodata curios sa ma documentez, dar sunt convins ca vor fi bucurosi sa primeasca un contestatar atat de inversunat al ideii de democratie. Altfel, la polul opus, sunt pe glob cateva comunitati pseudo-anarhice, izolate de lumea civilizata. Nu prea au ei Internet sau spitale sau un nivel de trai mult mai grozav decat cel al anumitor sate din Teleorman, dar nici birou de imigrari nu cred ca au.

Guest
This topic is now closed to further replies.