Sign in to follow this  
TonY ^.^

Reparare furca carbon.

Recommended Posts

Salutare, e vorba de o furca de cursiera "Canyon Endurace Al 8.0" din carbon(furca). La sfarsitul anului trecut am fost implicat intr-un accident, cel care conducea masina a calcat efectiv peste roata din fata a bicicletei si din cauza asta aproape a smuls-o din furca, indoind una din urechile furcii, dupa cum se poate vedea in poze!

Intrebarea mea este, credeti ca as putea sa indrept cumva urechea? Si daca da, unde? Furca este aproape noua... Cei de la canyon imi cer 189 Euro pentru a o inlocui...

Fork2
Fork1

Sunt niște băieți din Miercurea-Ciuc care fac minuni cu carboane paradite. Nu știu nimic despre prețuri, iei legătura cu ei și vezi dacă merită. Găsești datele de contact pe pagina lor de Facebook, de asemenea au o groază de albume cu lucrările efectuate. Sper să-ți fie de folos :)

https://www.facebook.com/pg/CarbonRuzsa/about/?ref=page_internal

• Upvote 1

Din ce deduc eu din pozele respective, bucata care s-a deformat in urma impactului e din aluminiu, cum de altfel sunt majoritatea dropouturilor furcilor de carbon. Judecand dupa cat de deformata e, e foarte posibil ca o data indreptat materialul sa se produca niste fisuri semnificative in material. Chiar daca nu vor fi vizibile la suprafata, te expui la un risc foarte mare ca bucata aia din dropout sa cedeze la un moment dat. Daca in schimb furca nu a suferit alte daune si gasesti un atelier specializat care sa iti inlocuiasca cu totul dropoutul respectiv, atunci ma gandesc ca poate fi reparata.

Altfel, gasesti furci de carbon de sosea noi la mai putin de 189 de euro. Sau second-hand, de ce nu.

• Upvote 2