Sign in to follow this  
Ovidiu112

Sfat achizitie MTB Full Suspension Second Hand

Recommended Posts

Buna seara!

De ceva timp ma gandesc sa-mi iau o noua bicicleta si anume un Full Suspension Second Hand. De ce SH? Deoarece, dupa cum bine stiti, "jucariile" astea costa foarte mult daca sunt noi.

Bugetul de care dispun ar fi intre 3300-3800 de lei.

In ceea ce ma priveste, am inaltimea de 1.83 si greutatea de 67kg. Bicicleta intentionez sa o folosesc in oras, cat si pe drumuri de munte mai urate (cu gropi, pietre etc...)

Din cautarile facute de mine, am gasit urmatoarele biciclete:

https://www.निषिद्ध/oferta/scott-spark-760-full-suspension-freeride-trek-cube-yt-fs-enduro-IDbZwBb.html  (Marimea XL )

https://www.निषिद्ध/oferta/mtb-fullsuspension-ghost-amr-5700-enduro-IDbWrfU.html  (Marimea M)

M-ar interesa sa stiu parerea voastra in legatura cu ele. In general as vrea sa stiu daca se potrivesc pentru mine si pentru ce vreau sa fac si daca pretul este unul ok pentru ce ofera bicicleta (echipare), avand in vedere ca ambele sunt modele mai vechi (2013, 2014) si ma tem sa nu fie cam "expirate" pentru ce este acum pe piata. Sunt deschis propunerilor in legatura cu alte biciclete.

Pentru înălțimea ta, nici una din cele două biciclete nu are mărimea potrivită.

Cel mai probabil ai nevoie de ceva mărimea L.

Ambele au un sistem 4-bar (si variante), un sistem basic fara prea multe pretentii. Depind mult de tuning-ul shock-ului si de cat de potrivit este pentru greutatea ta, altfel vor fi ineficiente la pedalat. Rockrider-ul are pivotul destul de sus, asa cum apare in poze, s-ar putea sa fie eficient la pedalat cu un usor kick-back mai pronuntat.

Ma rog, este parerea ta. Eu unul gasesc cadrele Canyon ca fiind unele dintre cele mai estetice FS-uri. Si daca te uiti bine, nu este deloc sudura mai nou, a fost candva o bucsa sudata, dar acum montantii sunt frumos integrati prin formarea tubului. Am avut un Nerve F8 si l-am rupt sub acea prindere, dar au mai evoluat si ei. Au fost multe cadre rupte la ei in 2010, ti-l inlocuiau daca aveai factura originala, SH nici nu discuta.

@mchereja, amplasarea shock-ului nu are nici o treaba cu tipul suspensiei. Poate ai putea sa citesti aici: https://blisterreview.com/recommended/suspension-101-designs.

Eu am avut pana acum doua four-bar, horst-link. Acum am Maestro, care este superioara, dar nu perfecta.

• Upvote 1

16 hours ago, Invitat special said:

Le-a dat cu virgula la rezistenta si de acolo hidosenia intre st si tt :-B

njhFvL7.jpg

Revin la prima întrebare, pentru că vânzătorul mă presează să dau un răspuns: merită acea Kellys 6500 de lei? Bicicleta arată și merge ca nouă.

Probabil e vorba de anuntul cu numarul 191312386 pe olx. Intr-adevar arata foarte bine la pozele de aproape.

E dotata binisor dar e grea.

In ce sens te preseaza vanzatorul? Ca ai putea sa il "presezi" tu cu un 6200 lei daca se grabeste.

Vizavi de meritat, am vazut seconduri FS de carbon la 6500 lei sau aluminiu mai bine dotate sau brand premium (Specialized, Cannondale, Giant).

Marele avantaj al acesteia este ca arata aproape noua, cel putin din pozele close up.

Mă presează în sensul că zice că îl întrebă alții de bicicletă și nu știe ce să le zică, aștepta să mă hotărăsc eu. Bicicleta arată într-adevăr foarte bine, de greutate nu știu ce să zic, nu am găsit nimic scris in specificații.

30 minutes ago, mchereja said:

de greutate nu știu ce să zic, nu am găsit nimic scris in specificații.

Pai nu ai vazut-o fizic?! Vad ca sunteti din acelasi oras. Nu ai cantarit-o la mana? Eu zic ca are 14kg. Are un prieten un Kellys similar, model 2015 si are 14.7kg cantarita.

Vizavi de presat, mda, poate sa fie o tehnica de negociere. Subiectiv vorbind, eu rezonez destul de prost cu astfel de presiuni tip samsar "m-a sunat cineva ca vine sa o ia maine, imi dai xxx lei pe ea azi?" Daca eram in situatia asta de "presiune", ii ofeream 6000 lei si daca nu mergea, aia e, traiam si maine.

Parerea mea e ca bataie pe acest produs nu este in niciun caz, pretul cerut e pretul pietei, in niciun caz o mega oferta.

Mulțumesc pentru sfaturi, o să mai aștept până în iarnă, poate mai găsesc atunci ceva oferte bune.

Salut! Daca te intereseaza, am un Scott Spark 29'er carbon de vanzare. Iti pot trimite poze.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

9 hours ago, valentinonu said:

Salut! Daca te intereseaza, am un Scott Spark 29'er carbon de vanzare. Iti pot trimite poze.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

Ma intereseaza pe mine. Banuiesc ca ai anuntul pus pe undeva. Pune linkul aici sau trimite mesaj privat.

IMG_20191114_183120.jpgAm luat până la urmă, în același preț un Cannondale Trigger, în stare excelentă.

• Upvote 1

Să o stăpânești sănătos!!!

Să postezi cum se comportă după o perioadă de utilizare.

Numai bine!