adipe

Fixed Gear

Recommended Posts

pana la urma la ce cadru te-ai gandit? si ce jante vrei pt roti?

la mine aici devine super complicat ... sa iasa oarecum unitar

la un cadru clasic (mai ales daca mai are si un nume faimos pe el) ... si niste cercuri la fel de clasice .. la astea as lua fara nici o ezitare campagnolo record pista ... ala de pe wiggle .. si dupa ce-l iau pe asta si nu ma mai grabesc m-as apuca sa rascolesc netul dupa niste comori ca astea (tot record pista da varianta veche .. si evident mai tare :D)

sau in ultima vreme am tot citit de asa ceva - maxicar hubs ...fiabilitatea de care se vorbeste in cazul acestor butuci e deja la alt nivel .... ma rog .. recunosc ca pe mine unu ma incanta mai mult faptul ca sunt vechi/rari/colectionabili ....

daca as avea un cadru mai recent .... slopat .. sau din carbon/titaniu/scandiu si alte chestii d-astea exotice si niste cercuri "moderne" ca sa zic asa .... profil inalt/materiale care mai de care mai revolutionare ... la setupul asta sigur n-as pune campy record sherif star .... da m-ar incanta ffff tare o pereche de butuci d-astia

varianta mai simpla ar fi sa mergi pe Phil Wood .. adica e indiscutabil ca sunt buni, sunt cat se poate de fashionable, ai varietate mare de culori si mie unu mi se pare ca arata la fel de bine si in setupuri mai retro si in d-astea mai actuale

ar mai fi varianta cu roti d-astea sf .... aerospoke, zipp, spinergy .. d-astea de carbon care seamana putin cam prea mult cu rotile de la scaunele cu rotile (da ... recunosc ca nu-mi plac absolut deloc .... si cu toate astea sunt constient ca au si unele avantaje & stuff ... pur si simplu nu-mi plac :rolleyes:

evident exista si variantele ieftine (care in multe cazuri se dovedesc cele mai adecvate) ... si poti sa-ti ceva mai no name pana in 50 de euro perechea sau miche la 60 de euro perechea (diferenta mica de pret spune ceva .. sunt cam in aceeasi liga)

citesc si citesc ce-i pe-aici, si pot sa zic: bafta si sa iti/va iasa proiectul/ele!

tot ce mai completez este ca eu unul nu sunt de parere ca un FixedGear tre' sa fie numai oldschool, numai cu piese de colectie. Da, imi plac si mie astea, nu incape indoiala. insa imi place si cand "ingeniozitatea" iese la iveala, cand se combina una cu alta, vechiul cu noul, ieftinul cu scumpul. un FG poti foarte bine sa-l faci si din piese mai "joase" si sa pastreze spiritul... asa ca bafta in realizarea micii sau marii nebunii! FG sa fie! :rolleyes:

pana la urma la ce cadru te-ai gandit? si ce jante vrei pt roti?

Pai treaba e destul de simpla, trebuie sa ajung la o bicicleta care sa nu bata la ochi, sa nu fie fancy shmancy. Poate ca o sa ma nesimtesc eu odata sa imi fac si bicicleta de promenada dar... pana sa ma degradez incat sa simt nevoia de a ma afisa mai degraba procedez ca stan patitul si imi fac o bicicleta oarecum invizibila. Sa nu tipe "fura-ma! fura-ma!".

Deci... cadrul pe care il am e destul de ok in aceasta privinta, atata vreme cat trece drept sputnik pentru fistecine care se baga in seama sa imi studieze punga etc. Bineinteles ca nu o sa ma laud nicaieri incat sa povestesc cati bani am dat pe ea si mai degraba o sa raspund evaziv in genul "am dat pe ea cam cat ai da dumitale pe tigari si benzina inca juma de an". Asta, bineinteles, in ideea de a fi subestimata bicicleta. Nu sunt cocalar incat sa ma falesc cu cati bani cheltuiesc pe una sau alta (era un banc cu raspunsul evaziv dar vi-l zic la o bere mai bine).

Jantele... ma bate gandul sa iau Mavic CXP 33 montate direct pe butuc de catre goldtec (70 GBP pe butuc, 36 GBP pe janta si spite, total 106 GBP) si cauciucuri de 28, efteneaua.

Dintre butucii pe care i-ai enumerat mai devreme mi-as cumpara oricare numai ca asta inseamna, asa cum mi-ai zis in particular, sa fac treasure hunt. Pica sau nu pica. Multam de poze, sunt binevenite. Dar nu imi doresc ce nu pot avea. Zicea cineva ca fericirea inseamna sa iti doresti ceea ce ai. Traducerea completa inseamna sa nu disperi si sa nu te demoralizezi pentru faptul ca tu nu ai ceea ce altii au sau poate ai avut chiar tu odata si sa folosesti cu masura tot ce e al tau incat sa nu abuzezi degradand obiectul dorintei fizic si nici moral. As fi superfericit in timp daca fiecare piesa de pe bicicleta ar arata la fel, ar fi aceeasi (din cele vizibile cel putin) pana dau coltul si poate chiar si dupa. Nu ca sa iau cu mine sub podea ci ca sa stiu ca acest stil de viata, car free, prinde la public. E chiar ingrijorator ca mai tot omul din popor percepe biciclitul ca un sport si nu numai ca un vehicul eficient si civilizat in oras. Drept dovada pistele noastre (?) de biciclit, de pe trotoare, care au de spus doar un lucru: "You can't be safe on the street". Voi da un raspuns pe masura, alegand nu single speed ci fixed gear. E un mod de protest, voi spune in acest fel, subtil, "I can and I will. And I enjoy it. You should do it your own way, whatever suits you, stop being conformist. Cars mean conformity and serfdom. Bikes are free".

Inca ceva (sa fiu iertat daca nu sunt intotdeauna original, cel putin vin cu trimiteri, bibliografie etc)... "It's a Zen thing. Once you get used to traffic, then you can float through the chaos..."

P.S. Pare rau ca ma exprim in engleza dar unele cuvinte ale acestei limbi nu au corespondenta in asta, a noastra (la fel si invers). Am o fixatie de a gandi uneori in engleza si cam asa procedez de obicei, spun ce gandesc.

dude o sa te dai pe roti de aproape 250 de euro ... adica nah, nu-s nici f scumpe dar nici ieftine (e pe forum la vanzari o cursiera colnago la 600 de roni .. toata)

transmisia daca iei toate alea miche te duce spre 150 euro

sa aspide si ce ai mai listat in primul post .. tot asa .. pe bani

si nici nu trebuie sa spui tu cat ai dat pe ele ... multi stiu asa in mare

adica hotii total ignoranti ar fura orice orice .. indiferent cum arata .. sunt d-astia oportunisti .. si ti-ar fura bicla doar asa nu e legata .... pe de alta parte hotii care stiu despre ce e vorba o sa recunoasca valoarea biclei indiferent cat de low profile ai incerca tu sa o faci

una peste alta tot o sa trebuiasca sa-ti iei un antifut bun (abus, kriptonite)... sau 2-3 diferite(ulock, cablu, lant .. ca sa fie nevoie de unelte diferite pt taierea lor) ca sa creasca si mai mult nivelul de securizare ...

vazusem si eu pe site la goldtec ca e optiunea sa-ti faca roata ... si preturile erau ok .... chiar ma gandeam sa sugerez open pro sau cxp33

oricum cel mai important lucru e ca in general pretul componentelor creste odata cu calitatea lor .... adica as merge oricand pe regula cu cat mai scump cu atat mai bun .. si normal ca o sa vreau cele mai bune lucruri la care am acces ... chiar daca implica niste eforturi

spor si bafta la cumparaturi .. sa pui poze ... si cu componentele si cu bicla intreaga la sfarsit

Orice bicicleta care se poate fura se va si fura pina la urma. Nici hotii nu sunt atat de prosti sa nu recunoasca piese bune si pe un cadru mancat de rugina. Nu va amagiti ca un pinion rezolva problema antifurtului. Inca nu am indraznit sa o las legata in locuri publice mai mult de jumatate de ora, timp in care sa nu o vad deloc.

bicla mea (cea de la topicul SingleSpeed) am lasat-o prin multe locuri, ce-i drept mai vizibile, pt multe ore. in curand o sa primeasca un nou look, unul pe care hotii o sa-l ignore (sper).

'adipe' ai terminat bicla? astept detalii si foto :cool:

(sunt curios daca tu sau altcineva ati facut comanda la wiggle.co.uk. daca planuiti asta in viitorul apropiat, vreu si eu sa ma alatur comenzii, daca se poate, caci per total o sa fie mai ieftin.)

(sunt curios daca tu sau altcineva ati facut comanda la wiggle.co.uk. daca planuiti asta in viitorul apropiat, vreu si eu sa ma alatur comenzii, daca se poate, caci per total o sa fie mai ieftin.)

eu soto imi iau ori bicicleta cu totu ori piese pt custom. ceva, ceva de la wiggle o sa imi iau sigur si poate imi iau si de la goldtec butuc. vbm.

Nici eu nu am comandat nimic, sper sa o facem impreuna mai multi. Vorbim inainte, dati un semn cand va hotariti.

e gata a mea .. we asta am facut rotile la assport ... si ultimele retusuri

maine sper sa fac mult astreptata sedinta foto :o

am comandat si eu de pe wiggle de mai multe ori chiar ... bagati cu incredere ca sunt magazin mare si nu-si permit sa o arda aiurea

ca parere personala asa, cam tot ce gasesti pe wiggle gasesti si pe chainreactioncycles ... si din experientele mele personale parca sunt mai ok cu stocurile si mai rapizi cu livrarea astia de la chainreaction

momentan tre sa ma refac putin dupa comenzile din ultima vreme :) asa ca o perioada nu ma mai bag la comenzi noi .. da cand o sa vina vremea iar anunt

pozele :D

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Specs:

cadru - tevi reynollds 531, furca cromata, dropouts Campagnolo, nervex lugs

cuvete - campagnolo nuovo record

pipa - ttt

bututc pedalier - campag NR

tija sa - campag NR

sa - san marco aspide

angrenaj - campag NR ... foaie - TA 144 PCD Track 44-49T Ring

pedale - MKS Sylvan

ratrape - MKS cromate si cu stampila NJS :D

curele - Zefal / Christophe piele

butuci - System EX (Fixed/fixed)

pinion - Shimano Dura-Ace Track Sprocket 16 T

cercuri - Xtreme race rim

spite - dt revolution

gume -vittoria rubino Roseversand Shop MTB Rennrad Trekkingrad Versand Fahrrad

frane - mafac racer

am dat linkuri catre magazinele de unde am cumparat eu ... in caz ca ajuta pe cineva

Frumoasa foc ! Sa o stapanesti si folosesti sanatos !

Cat te-a costat jucaria toata si separat, cadrul ?

..a iesit foarte frumos!..din punctul meu de vedere ar trebui mai mult apropiata de cadru roata din spate,la maxim..sa o mai ''stranga''putin!!..cand vrei sa umbli si la vopsit si la scris,la design in general ,pentru ca e un cadru deosebit a la ''jacques anquetil'' ,incearca sa iei legatura cu mine!...bafta!

..din punctul meu de vedere ar trebui mai mult apropiata de cadru roata din spate,la maxim..sa o mai ''stranga''putin!!..

eu ma gandesc ca a lasat special asa de lung lantul pt ca pe partea cealalta este un pinion cu mai multi dinti si astfel, cand o sa intoarca roata, atuci o sa fie asa cum zici tu, mai "stransa".

-cu intorsul rotii cum e in ceea ce priveste cauciucul? performeaza la fel de bine si pe-o parte si pe cealalta, sau astfel de intrebari nu se discuta in cultura FG? :rolleyes:

eu ma gandesc ca a lasat special asa de lung lantul pt ca pe partea cealalta este un pinion cu mai multi dinti si astfel, cand o sa intoarca roata, atuci o sa fie asa cum zici tu, mai "stransa".

-cu intorsul rotii cum e in ceea ce priveste cauciucul? performeaza la fel de bine si pe-o parte si pe cealalta, sau astfel de intrebari nu se discuta in cultura FG? :D

catre necredinciosi:

sa nu va mai aud ca otelul e demodat. un cadru bine gandit confera o suspensie eficienta dar nu si amortizare. amortizarea e in cauciucuri, suspensia e in primul rand in cadru. otelul revine la forma initiala cu minime pierderi, maxim randament. daca nu ar fi asa atunci nu ar tine o viata. iar rezistenta la impact e mult deasupra aluminiului si chiar titanului (bine, daca banii nu sunt o problema atunci cumpara-ti, nene, piese numai din titan si carbon si schimba-le fara sa bocesti cand o pica vreuna sau daca pici chiar tu rupandu-se brusc vreo furca din carbon, vreun ghidon etc.). iesi cu 400-800 grame mai putin daca iti iei cadru trendy dar sa nu uitam ca pe cadrul ala poate mai vrei sa pui un bidon de apa. cu siguranta nu iti pui problema ca iti ingreuneaza bicicleta acel bidon. la fel si cu proprietatile materialului, prezinta un avantaj pe care nu il poti aprecia decat daca experimentezi. una e soseaua neteda pe care face armstrong time trial si alta e realitatea in care traim, cu mic, cu mare.

ochiul meu vede pinioane de 16 si foaie de 47. kewl. ar fi fost frumos sa fi avut freewheel (sau chiar fix) pe 18 dar poate mai tarziu... in ce priveste plasarea rotii la extremitate... da, roata va fi apropiata cu aproximativ 5 mm atunci cand va fi intoarsa pentru un eventual pinion de 18. dar sa nu uitam ca flexibilitatea cadrului este mai buna si confortul in mers este mai mare avand axul in aceasta pozitie pe dropouts. o fi cu putin mai greu manevrabila si la sprinturi nu are maxima eficienta dar se pare ca omul isi doreste in primul rand un mers confortabil. daca dai de drum accidentat trebuie sa tina suspensia cadrului din otel, nu poti salta bicicleta intotdeauna, la fiecare gropsoara (timpi morti cand pedalele nu sunt la orizontala).

la franari prin derapaj cauciucul se uzeaza pe 16 posibile portiuni. 47 nu are divizor comun cu 16. deci consumul de cauciucuri, lanturi, pinioane si chiar foi e minimizat. chiar daca foaia si pinionul sunt mai mari, asta insemnand cateva zeci de grame in plus, totusi timpul de amortizare a investitiei e sporit iar randamentul transmisiei e imbunatatit. daca ar fi sa fim maniaci cu greutatea ne-am dispensa de al doilea pinion, nu? :rolleyes:

catre compilator:

fii capitanu nostru, mestere, esti o frumuseata de om. din bube, mucegaiuri si noroi... pe weekend poate ne vedem printr-un parc, vorbim (si vedem) mai multe. va multumim ca existati!

Edited by adipe

cauciucul e ok .. nu e unidirectional .. deci pot sa-l intorc linistit

roata din spate e intr-adevar cam in spate .. chiar daca 100% vegetarian a intuit bine ... acum am fix de 18 si free de 16 (in poze era pe liber) ... imediat ce ma obisnuiesc cu ala fix il schimb cu unu de 16 .. si dau si roata mai in fata)

multumesc de vorbele bune ... sapt viitoare sper sa va mai arat una ;)

pana una alta am facut ieri o sedinta foto ... am cateva poze pe flickr ;)

Imagine postată

Flickr: cristi_gheorghe2002's Photostream

... acum am fix de 18 si free de 16 (in poze era pe liber) ... imediat ce ma obisnuiesc cu ala fix il schimb cu unu de 16 .. si dau si roata mai in fata)

tu acum ai freewheel-ul pus pe o parte care de-obicei sta un pinion fix? daca da, sta bine fixat acolo, nu-s probleme?

cand am comandat de pe evanscycle am comandat butuc fixed/free .. dar mi-au trimis din greseala fix /fix ... nu era o mare problema ... oricum bicla asta o sa ramana fixxie si fac alta ssp .. am luat 2 pinioane ... unu de 16 si unu de 18

la assport cand am facut rotile am zis totusi sa incercam sa punem unu liber pe o parte si a mers fara nici o problema ... e suficient de lat filetul .. iar contrafiletul de la lockring nu incurca deloc

acum sa vedem cat si cum tine .... nu prea vad ce ar putea interveni ... si oricum nu sta acolo mult timp pinionul ala liber ;) ...

catre necredinciosi:

sa nu va mai aud ca otelul e demodat. un cadru bine gandit confera o suspensie eficienta dar nu si amortizare. amortizarea e in cauciucuri, suspensia e in primul rand in cadru. otelul revine la forma initiala cu minime pierderi, maxim randament. daca nu ar fi asa atunci nu ar tine o viata. iar rezistenta la impact e mult deasupra aluminiului si chiar titanului (bine, daca banii nu sunt o problema atunci cumpara-ti, nene, piese numai din titan si carbon si schimba-le fara sa bocesti cand o pica vreuna sau daca pici chiar tu rupandu-se brusc vreo furca din carbon, vreun ghidon etc.). iesi cu 400-800 grame mai putin daca iti iei cadru trendy dar sa nu uitam ca pe cadrul ala poate mai vrei sa pui un bidon de apa. cu siguranta nu iti pui problema ca iti ingreuneaza bicicleta acel bidon. la fel si cu proprietatile materialului, prezinta un avantaj pe care nu il poti aprecia decat daca experimentezi. una e soseaua neteda pe care face armstrong time trial si alta e realitatea in care traim, cu mic, cu mare.

Chiar daca pe alte forumuri se duc adevarate "razboaie" pe aceasta tema sint intru totul de acord cu tine ;)

Creca asta ar fi destul de ok: Surly Steamroller. In privinta cadrului mai puteti vedea si aici mai multe detalii. M-am orientat spre bicicleta asta deoarece cred ca imi permit sa investesc intr-un cadru double butted, nou (manufacturat cu noua tehnologie). Pe cel pe care il am acum il voi pastra pentru a face un custom bike alta data dar deocamdata sunt cam lenes. Si pe langa asta piesele pe care le-as fi comandat pentru chestia asta s-ar fi umflat destul de mult ca pret si nu sunt convins ca sunt fix configuratia potrivita. Calitativ vorbind ar fi fost alese bine dar nu conteaza numai asta ci si compatibilitatea lor. Trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca nu ma pricep prea mult la piese si montaj etc. Mai mananc putina mamaliga si tin pana una alta cadrul la naftalina.

Pretul este practic 507 GBP. Cica poti sa incluzi in comanda "moca" bunuri in valoare de 50 quid.

Astept opinii contra in caz ca nubului din mine, idiotului interior, nu ii este potrivit acest setup. atmospheric cred ca ar fi cel mai indicat sfetnic in aceasta privinta.

in nici un caz nu sunt cel mai indicat sfetnic .. dar nici nu o sa pierd ocazia sa-mi dau cu parerea

Surly Steamroller e o alegere f tare ... imi place ff mult bicicleta ... am vaz pe net o gramada de conversii care au la baza cadrul asta ... ff versatil si solid

imi place asa mult incat daca o sa-mi iau si eu una la un moment dat nu as schimba nimic la ea .... cel mult as avea mai multe setupuri pipa ghidon sa le mai schimb intre ele :)

in plus cred ca as mai tranti o frana si pe spate ... just in case

go for it :)

eu stiam ca wiggle nu livreaza biciclete intregi si alte colete mai voluminoase in europe zone 2 ... zona in care ne incadram si noi ... ti-au confirmat in vreun fel ca o livreaza?

Putin OFF TOPIC

Dar fiindca e vorba de cadre, un cadru / o bicicleta excellent(a) frumos prelucrat si robust predestinat pentru cicloturism:

Surly Lonbg Haul Trucker:

SURLYVILLE