adipe

Fixed Gear

Recommended Posts

poate dam o tura prin bucuresti. as vrea sa o admir indeaproape. e super frumos bolidul. seamana cu cea a lui rainier de la macaframa. :D

ce raport ai la ea ?

@ilpirati: Grupul, cadrul si alte cele sunt faine. Daca zici ca iti pare cadrul ieftin, poate e din cauza ca e din aluminiu, conteaza flexarea sau lipsa ei. La roti as schimba ceva. As pune un set de Mavic Open Pro si gume ceva intre Conti Contact, Gatorskin sau Vittoria Rando.

Eu merg pe 700x28, ca deh, sunt multe gropi si borduri in tara asta, cu ceva Schwalbe Delta Cruiser, ieftine si aderente. Nu am acceleratie prea mare insa, ca sunt cam grele.

Da, am citit/raspund la PM. Foaia parea mai mare decat 49..

Eu la mine am 52x18, caci am lucrat cu ce am gasit.. una bucata cursiera luata din targ cu 500 ron si conversie la fixa cu inca vro 300 ron, dar conteaza ca o faci tu, pui suflet si te distrezi cu ea dupa. zilele astea o sa-mi pun un pinion de 16, sa vad cum e, si daca nu e bun il schimb pe ala de 18 inapoi. Oricum, cel mai frumos lucru e simplitatea la fixe.. maxim o frana pe fata in plus, fara alte complicatii cu schimba foaia, schimba pinionul, etc... plus ca faci mai mult cardio pedaland continuu. it's simple and beautiful ..

cheers !

iesa cineva la un ride ceva zilele astea ? azi (miercuri) spre seara incolo.. ? sau maine (joi) mai spre dimineta asa.. ? daca e lasati si voi un mesaj.. bafta !

Cred ca nu poti lacui otelul gol. Banuiesc ca e putin polishat si dat cu ulei.

@cristiman46, ce latime au jantele?

Cadul este curatat de vopsea si lacuit sau e nichelat/cromat??

Cadrul este nichelat.Dar nu mai are stralucirea da altadata.

Cred ca nu poti lacui otelul gol. Banuiesc ca e putin polishat si dat cu ulei.

@cristiman46, ce latime au jantele?

Jantele au latimea de 20 un pic cam late pentru cauciucurile de 23 dar vor fi schimbate cu unele cu profilul mai inalt.

Am de gand sa imi fac o bicicleta fixed gear si... nu prea vad alta optiune decat sa comand piese de afara pentru acest lucru.

051 Profile Quill To Threadless Stem Converter

intrebare ref. la conversie .Exista posibilitatea ca pe o bicicleta cu pipa generatie noua , sa fie folosita o pipa quill ? daca da, ce implica acest lucru (accesorii, modificari)

multumesc

post-8420-0-66090900-1382192834_thumb.jpg

Se poate.

Intai trebuie sa scoti floarea din gatul furcii. Pentru a presa headset-ul ai nevoie de un dispozitiv special, nu mai stiu cum se cheama.

Mai trebuie si un colier cu surub ce trebuie pus pe gat deasupra headset-ului, in locul pipei. Colierul trebuie sa tina cuvetele pe loc. Se gaseste de cumparat.

Apoi pipa respectiva care trebuie sa intre exact in gatul furcii. Daca e mai subtire, trebuie si un adaprot intern, un cilindru sectionat.

• Upvote 1

Asa da, daca nu asta a fost intentia, sa fie period correct., atunci are sens sa ai o struto-camila. Garantat pentru mers prin oras gasesti jante si cauciucuri mai rigide si rezistente decat NOS ce ai tu acolo. Nu da bine, ai dat 600 de euro pe cadru si apoi arata ca si cum ai aruncat pe ea ce ai gasit in pod, NOS sau ne-nos.

prefer intotdeauna o janta mavic MA2 daca e in perfecta stare fata de un open pro "modern".

poate nu o sa ma crezi dar jantele low profile sunt mai confortabile dar au nevoie de mai multe spite.

niste roti de vis pentru mine ar fi niste MA2 cu 36 spite de 2.0 - 1.5 - 2.0 (de care majoritatea mecanicilor se feresc pentru ca ori nu vor sa munceasca ori nu vor sa recunoasca ca nu au inteles nimic si sunt doar niste tehnicieni, niste maimute), nipluri brass, si 90-100kgf in fiecare spita. si niste butuci pe care sa nu fiu nevoit sa ii desfac decat o data la 5 ani si asta ca sa le schimb niste rulmenti. si anvelope de 28mm.

o singura problema la jantele 'vechi': sa ai janta perfect rotunda to begin with.

P.S. apropo de spitele 2.0 - 1.5 - 2.0. nu sunt lucruri recente, au aparut de mai demult dar nu au prins pentru ca mecanicii sunt niste maimute iar fabricantii de jante, spite si eventual roti de fabrica s-au prins ca mai bine pastreaza stiinta lor (in ce priveste construirea la nivel expert a rotilor) la ei acasa si daca in viitor vor face roti de-a gata sa le faca cu spite subtiri dar care sa nu se potriveasca de la o janta si butuc la altul si totodata sa iti faca viata un calvar daca ti-a crapat butucul sau o janta. proprietary design. sa fii nevoit sa cumperi din nou de la ei - pentru ca esti atat de imbecil ca nu ti-ai dat seama ca puteau sa aiba obraz cat sa nu fie 'proprietary design' dar... asta-i viata. clientul nostru sclavul nostru.

sa inteleg ca lumea de-aici nu a auzit de P-Track Criterium?.. cursa foarte misto organizata de Marius Petrache. cine a fost?

eu am bifat la single speed si am iesit pe patru, pe unu fiind Ionut Sdraila (ciclist pro). la fixed gear a castigat Eduard Grosu (campionul nostru) super lejer si normal.

Eu m-am inscris , dar n-am reusit sa ma trezesc . M-am ofticat cand m-am uitat pe poze , dar asta e...

Oricum eu sunt genul fricos , probabil as fi pierdut mult in viraje si la mersul in pluton .

Felicitari pentru rezultatul obtinut .

Sti ceva de alleycat , se mai organizeaza sau au renuntat la idee ?

la ce venai daca apucai sa te trezesti? SS sau FG?

da, ai pierdut ceva misto, adica a fost no comment! totul a iesit brici, organizare, rideri, vremea, etc. Marius Petrache "a tacut si-a facut", cum se zice..

si merita cumva sa-l vezi pe Grosu in actiune. mamaaa, cum fugea, cat de frumos, natural, organic, si rapid :)

la SS nu a fost atat de multa lume, insa la FG au fost mai multi, chiar a fost misto la ei. poate si eu o FG in curand.. sa vad.

alleycat a fost unul pe 2 noiembrie. mai urmeaza cica, dar nu stiu exact cand.

Trebuia sa anuntati din timp evenimentul. Pacat, nu toti stim toate sursele de unde pot apare astfel de anunturi. Era ok si de venit doar ca spectatori. Am inteles ca la ssp putea veni oricine cu orice cursiera/bicicleta si i se blocau pinioanele sa nu poata schimba. 

Asa e.. nu m-am gandit. Imi pare rau. Probabil pt ca de-obicei e "saracie" pe-aici, pe topicurile SS si FG. Si sunt momente in care nu te mai gandesti. Mi-a iesit total din cap. Da, la SS putea veni oricine, iar cei cu viteze erau dusi la service si se aranja repede treaba sa mearga doar un pinion. Ideea e ca nici eu nu ma asteptam la asa organizare.. Am ramas masca cand am ajuns acolo sa vad: traseu marcat, masinarie care curata si spala traseul, cipuri prinse de glezna pt timpi reali, boxe, microfon; nu lipsea nimic.. Data viitoare vom stii, cand Petrache face ceva e pe bune, o sa dam de stire.

Pai puteam si pe ssp si pe FG , ca e flip flop . Dar era periculos fara ratrape / spd sa pun FG .

L-am vazut pe Eduard Grosu la mtb , tot in tineretului , bineinteles doar inainte de start si o secunda dupa .

Daca auzi ceva de alley cat sau alte competitii de genu , anunta-ma si pe mine te rog .