Sign in to follow this  
mrHooligan

Un nou newbie

Recommended Posts

Salutare, baieti! Eu sunt Adrian, am vreo 20 de ani si de la ultima ma bate gandul rau de tot sa imi cumpar o bicicleta. Mentionez ca nu am mai avut "contact" cu ele de prin scoala generala, rareori mai am apucat cate una de la prieteni. Sunt destul de noob la capitolul ciclism, la modul ca stiu doar ca piesele Shimano sunt ok pe o bicicleta, ah da, si ca franele pe disc sunt mai bune decat cele V Brake :))

Cu bicicleta as dorii sa fac naveta, mergand in proportie de 90% doar pe sosea, desigur si niste plimbari mai lungi in weekend. Am in jur de 1,73 si 65 de kg, din ce am citit un cadru de 530-540 ar fi ok pentru mine. Ce mi-a atras atentia dupa multele recomandari pe care le-am vazut pe site este DHS Origin 99, avand un buget destul de redus, undeva pana in 1000 de lei m-as incadra si cu echipamentul. Astept cu drag cateva sfaturi si recomandari din partea voastra. Multumesc frumos si sa auzim numai de bine!

La bugetul tau ai ales bicicleta perfecta. Sfaturile pe care le vei primi vor varia pe aici in schimb... you will soon notice the dhs bashers club :)

La ce echipament te-ai gandit? Pe langa asta eu iti recomand si sa iei un set complet de accesorii: aripi full, portbagaj, o geanta si alte maruntisuri.

Cel putin geanta asta sau altceva similar mi se pare genial pt naveta. La nevoie o sa rami uimit cate poti cara in ea: https://www.decathlon.ro/geanta-bicicleta-500-20l--id_8385329.html

Interesant modelul origin 99. 

Pare o alegere rezonabilă în bugetul ăsta, în care cu greu găsești biciclete decente. 

Similar ar mai fi un model de la Decathlon, dar culmea, DHS pare o alegere mai bună, și arată binișor.

Mărimea 52-54 (pentru cadru de șosea) ar fi ok la înălțimea ta.

On 3/23/2019 at 5:05 AM, Drysna said:

La bugetul tau ai ales bicicleta perfecta. Sfaturile pe care le vei primi vor varia pe aici in schimb... you will soon notice the dhs bashers club :)

La ce echipament te-ai gandit? Pe langa asta eu iti recomand si sa iei un set complet de accesorii: aripi full, portbagaj, o geanta si alte maruntisuri.

Cel putin geanta asta sau altceva similar mi se pare genial pt naveta. La nevoie o sa rami uimit cate poti cara in ea: https://www.decathlon.ro/geanta-bicicleta-500-20l--id_8385329.html

Am auzit si eu chestii de DHS, dar ma limiteaza mult bugetul. :))

Legat de echipament, o casca de la Force, manusi tot de la ei, si o cagula, o masca ceva pana vine caldura, sunt posesor de sinuzita si ma omoara aerul rece. 

21 hours ago, Traveller said:

Interesant modelul origin 99. 

Pare o alegere rezonabilă în bugetul ăsta, în care cu greu găsești biciclete decente. 

Similar ar mai fi un model de la Decathlon, dar culmea, DHS pare o alegere mai bună, și arată binișor.

Mărimea 52-54 (pentru cadru de șosea) ar fi ok la înălțimea ta.

Te referi la Rockrider 340, Traveller? Da, mi-a atras si el atentia dar am vazut un review la un youtuber roman care spunea ca nu e mare lucru de ea, si la Origin ma ajuta si geometria ei

Da, la 340 mă gândeam. 

Iar pentru șosea într-adevăr Origin ăsta e mai potrivit ca geometrie.

Dacă îl iei să pui poze mai detaliate cu el aici. 

Cu siguranta voi pune! Din ce stiu bicicleta vine dezasamblata, stie cineva un tutorial ok cu asamblare unei biciclete pe youtube? Ar fi foarte util 

Cred că vine parțial asamblată, adică trebuie să aliniezi furca/ghidonul și să montezi pedalele, apoi să iei la puricat cabluri, șuruburi...

Cam așa, cred:

@mrHooligan cu ochelari de protectie(fie clari, fie de soare) si cagula, nu stiu cum vei reusi sa mergi pe frig. Eu reusesc sa-mi aburesc ochelarii fara sa port nimic la gura.

Well.. nici nu m-am gandit la aspectul asta, ochelarii sunt un must have?

Sunt utili în caz de vânt, insecte, crengi...

45 minutes ago, Traveller said:

Sunt utili în caz de vânt, insecte, crengi...

...stropi de apa(de obicei murdara) si mici pietricele aruncate de anvelopele masinilor.