MAxim

Ce cursiera sa aleg ?

Recommended Posts

Salut baieti, 

Ce sa aleg intre  https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-900-af-id_8377261.html , si https://www.canyon.com/en-fr/road/endurace/2019/endurace-al-7-0.html, si  ar mai fi https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-920-id_8402811.html (asta imi depaseste bugetul cu 1000 de lei , sa mai strag banii astia si sa merg pe varianta asta ?) ca marime credeti o marime " M "mi-ar fi  marimea corecta , avand 180 de cm? 

Multumesc in avans.

Atentie la 900 AF, are frana spate pozitionata foarte ciudat,  este la nivelul butucului si este dificil de intretinut /umblat pe acolo. In plus fiind pozitionata asa jos mizeria se strange mai usor acolo si pe ploaie este mai riscant.

La Canyon daca adaugi transportul ajungi fix la aceasi bani cu 920 AF. 

920 AF este redusa (final de colectie) si nu mai este in stoc, deci cam poti sa uiti de ea, chiar daca o vrei nu o sa o mai gasesti la vanzare.

Eu ti-as recomanda Canyon-ul, nu o sa regreti, raportul calitate pret este foarte bun. :) Daca bugetul este prea mic te poti orienta si catre ENDURACE AL 6.0

Canyon si 900 AF sunt cam la celasi nivel de dotari dar prima e cu 1500 lei mai scumpa. Merita diferenta doar pentru brand?! Meh.

Ceva second nu te incanta? La bugetul de 4000 lei ai foarte multi optiuni de carbon cu Ultegra, chiar si Dura ace.

54 minutes ago, Invitat special said:

Merita diferenta doar pentru brand?!

Dacă te uiți și la greutate poate nu e chiar meh.

2 hours ago, paulrad said:

Dacă te uiți și la greutate poate nu e chiar meh.

Dupa cum spuneam, merita brandul si 700gr. mai putin, diferenta de 1500 lei?!  Eu votez Nu.

• Haha 2

Cordite, la fel ca endurace, are geometrie pt comfort.

Esti intre m si l, cred ca te poti impaca cu ambele dupa ajustari

în urmă cu 22 ore, MAxim said:

Multumesc baieti de pareri, dupa specificatii si mie imi place cel mai mult 920Af si  este foarte bine echipata la banii astia, mai bine decat Canyonul Al 7, Ultegra,  jantele Cosmic Elite, saua Fizzik, am vazut ca este in Timisoara de unde sunt eu marimea M, dar in Franta sau Austria este 990 de € un chilipir, as mai ave nevoie de vreo 1000 de lei sa o iau pe asta , daca ar face si la noi reducerile de afar ar fi undeva la 4700 de lei, CE u inteleg eu la canyon, la  minim 1000€  bicicleta sa nu faci transport gratuit in Europa???

22 hours ago, MAxim said:

Multumesc baieti de pareri, dupa specificatii si mie imi place cel mai mult 920Af si  este foarte bine echipata la banii astia, mai bine decat Canyonul Al 7, Ultegra,  jantele Cosmic Elite, saua Fizzik, am vazut ca este in Timisoara de unde sunt eu marimea M, dar in Franta sau Austria este 990 de € un chilipir, as mai ave nevoie de vreo 1000 de lei sa o iau pe asta , daca ar face si la noi reducerile de afar ar fi undeva la 4700 de lei, CE u inteleg eu la canyon, la  minim 1000€  bicicleta sa nu faci transport gratuit in Europa???

In Marea Britanie 920 AF apare doar in marimea S si cred ca e o mare posibilitate ca asta sa fie tot ce au pe stoc in Europa.

Prin prisma turelor cu urcari grele eu as evita Btwin pentru ca are transmisie 52 X 36 pe fata si pinioane 11-28 pe spate.

Macar deraiorul pare sa fie long cage (posibil doar in poze!!!) deci ala s-ar putea sa n-aiba nevoie de schimbare.

• Upvote 1

On 25.03.2019 at 23:54, Stuparul said:

In Marea Britanie 920 AF apare doar in marimea S si cred ca e o mare posibilitate ca asta sa fie tot ce au pe stoc in Europa.

Am vazut si eu, dar daca alegi marimea si cauti in magazine e posibi sa gasesti si alte marimi dar doar in magazine nu si online

On 26.03.2019 at 0:25, LucianLS said:

Prin prisma turelor cu urcari grele eu as evita Btwin pentru ca are transmisie 52 X 36 pe fata si pinioane 11-28 pe spate.

Macar deraiorul pare sa fie long cage (posibil doar in poze!!!) deci ala s-ar putea sa n-aiba nevoie de schimbare.

Eu ca incepator nu ma prea pricem la raportul transmisiei, care ar fi cel mai bun  raport ca sa poti urca pantele fara probleme ca pe plat nu cred ca iti trebuie un  raport special.

Care ar fi si dupa ce ar trebuii sa ma uit?

Mersi

https://www.ribblecycles.co.uk/ribble-r872-black-r7000-new-shimano-105-clearance/ De asta ce ziceti e undeva la 6600 de lei , peste bugetul meu dar ce stiti de marca asta?

10 hours ago, MAxim said:

Eu ca incepator nu ma prea pricem la raportul transmisiei, care ar fi cel mai bun  raport ca sa poti urca pantele fara probleme ca pe plat nu cred ca iti trebuie un  raport special.

Care ar fi si dupa ce ar trebuii sa ma uit?

La cursiere cu greu o sa gasesti angrenaj sub 50/32. Sa zicem ca ar fi rezonabil asta. Eu am 52/36 si nici pe plat nu prea apuc sa folosesc foaia mare, doar pe coborari sau daca se merge tare in pluton. Iar la urcari e tristete mare. Caut sa schimb angrenajul.

Eu iti recomand 50-34 pt pedalier si 11-32 pt pinioane.

• Upvote 3

40 minutes ago, LucianLS said:

Eu iti recomand 50-34 pt pedalier si 11-32 pt pinioane.

Tiagra mi se pare suficient pt un incepator.

1 hour ago, Stuparul said:

Tiagra mi se pare suficient pt un incepator.

Deci Tiagra spui ca ar fi un grup Shimano bun, dar nu o cumpar acuma sa o schimb peste 2, 3 ani de asta as opta pt 105 sau mai sus Ultegra,., sunt atatea biciclete pe net , si multe pareri, eu la astea m-am oprit, dar daca mai aveti voi si alte marci sau alte biciclete v-as fi recunoscator. As incerca sa merg si pe second dar cu mari semne de intrebare .

Dacă ești începător nu înseamnă că trebuie să te enervezi cu schimbatul vitezelor, cu comfortul ergopowerelor, etc. Ia 105 sau Ultegra dacă îți permite bugetul :)

4 hours ago, paulrad said:

Dacă ești începător nu înseamnă că trebuie să te enervezi cu schimbatul vitezelor, cu comfortul ergopowerelor, etc. Ia 105 sau Ultegra dacă îți permite bugetul :)

Sa stii ca Tiagra 4700 si chiar si Sora 3500 sunt foarte misto din perspectiva ergonomiei si a modului in care schimba. Ba chiar sunt peste generatia 5700 de Shimano 105 din anumite puncte de vedere. Pana acum cativa ani, intr-adevar, Tiagra si Sora erau cam din topor, dar nu prea mai e cazul la ultimele generatii.

Acum intr-adevar, daca iti permiti sa iei macar 105, clar merita, pentru ca e pe 11 viteze si cu greutate binisor mai scazuta decat Tiagra. Iar cu ultima generatie (R7000) poti merge cu o caseta 11-34, ceea ce ar trebui sa fie arhisuficient pentru cam orice trasee montane pe sosea.

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

Sa stii ca Tiagra 4700 si chiar si Sora 3500 sunt foarte misto din perspectiva ergonomiei si a modului in care schimba. Ba chiar sunt peste generatia 5700 de Shimano 105 din anumite puncte de vedere. Pana acum cativa ani, intr-adevar, Tiagra si Sora erau cam din topor, dar nu prea mai e cazul la ultimele generatii.

Acum intr-adevar, daca iti permiti sa iei macar 105, clar merita, pentru ca e pe 11 viteze si cu greutate binisor mai scazuta decat Tiagra. Iar cu ultima generatie (R7000) poti merge cu o caseta 11-34, ceea ce ar trebui sa fie arhisuficient pentru cam orice trasee montane pe sosea.

Deci ce ofera Canyon AL7 

CASSETTE SHIMANO 105, 11S

11-SPEED

11-13-15-17-19-21-23-25-27-30-34T

SH CS-HG70011  ar fi ok?

Dar cica ar avea probleme Canyon in special Endurance cele entry level 

Pe bune ca nu stii ce sa mai alegi, m-am uitat si la alte brand-uri de top, dar nici nu te poti apropia si la 1000€ de abia iti cumperii Shimano Sorade la Bianchi, Trek, Colnago, Orbea (stau prost cu on line-ul, ) etc

Am mai gasit si asta dar nu cunosc nimic de marca asta , stiti ceva de ei https://www.radon-bikes.de/roadbike/alu/r1/r1-2019/?

Parerea tipului aluia care a postat videoul de mai sus nu cred ca e tocmai relevanta in contextul de aici, din cauza ca omul are biciclete de 5-10 mii de euro bucata, pentru ca ruleaza foarte multe mii de km pe an si participa in mod regulat la competitii. Ceea ce considera el ca fiind problematic e, aproape sigur, mai mult decat suficient pentru un ciclist amator. 

Altfel, modelul ala de la Canyon e foarte bun pentru banii aia. Ca dezavantaje ar fi faptul ca e posibil sa astepti destul de mult dupa comanda si ca pierzi putin la capitolul "customer service" din simplul motiv ca nu ai cumparat bicicleta dintr-un magazin fizic, dar altfel parerea mea e ca e o bicicleta foarte buna si ca cu greu vrei gasi biciclete cu raport calitate/pret mai bune decat ea.

• Upvote 1

Ia liniștit canyonul.

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

Parerea tipului aluia care a postat videoul de mai sus nu cred ca e tocmai relevanta in contextul de aici, din cauza ca omul are biciclete de 5-10 mii de euro bucata, pentru ca ruleaza foarte multe mii de km pe an si participa in mod regulat la competitii. Ceea ce considera el ca fiind problematic e, aproape sigur, mai mult decat suficient pentru un ciclist amator. 

Altfel, modelul ala de la Canyon e foarte bun pentru banii aia. Ca dezavantaje ar fi faptul ca e posibil sa astepti destul de mult dupa comanda si ca pierzi putin la capitolul "customer service" din simplul motiv ca nu ai cumparat bicicleta dintr-un magazin fizic, dar altfel parerea mea e ca e o bicicleta foarte buna si ca cu greu vrei gasi biciclete cu raport calitate/pret mai bune decat ea.

Am citit pe sectiune Canyon ca au fost cateva persoane care au avut probleme serioase cu comandarea bicicletei, si ma cam face sa am semne de intrebare, deci sa renunt la Btwin Ultra 900 ca are frana spate prost pozitionata si Ultra 920 ca nu are angrenajul bun pt catarari?,  pfffff...

în urmă cu 18 minute, Stuparul said:

Cum, nu stii ce sa-ti iei? Ia-ti un Giant!!!

Giant TCR Advanced 2 2018

E aproape 7000 de lei fara transport, e mult prea mult , eu maxim as merge pana in 5000 - maxim 5500, nici un ban in plus, ca am plecat de la 3000 de lei si acuma am ajuns sa dublez suma , plus trebuie s aim vand si bicicleta mea de trekking pe care eu zic ca o pot vinde cu 1000 de lei (merge si arata impecabil)

Cum vi se pare acest angrenaj ?Shimano Altus FC-M311-L 42x32x22 si Shimano HG-30 Cassette/Sprocket 8-Speed 11-32 Teeth e bun pt plat s-au pt catarari sau nici , nici?

Multumesc.