MAxim

Ce cursiera sa aleg ?

Recommended Posts

Ce pot sa-ti spun despre Rose este ca sunt biciclete construite in serie mica cu o deosebita atentie pentru detalii. Pe de alta parte mai fac si greseli de inginerie (am avut eu un cadru FS de la ei cu ceva probleme de optimizare) insa la o cursiera nu prea au ce sa greseasca. 

Rose e si customizabila in sensul ca iti poti alege/schimba unele componente daca te nemulțumesc. Asta din faza de cumparare. Plus ca stau f bine la customer suport. 

în urmă cu 8 ore, akebono said:

Ce pot sa-ti spun despre Rose este ca sunt biciclete construite in serie mica cu o deosebita atentie pentru detalii. Pe de alta parte mai fac si greseli de inginerie (am avut eu un cadru FS de la ei cu ceva probleme de optimizare) insa la o cursiera nu prea au ce sa greseasca. 

în urmă cu 2 ore, tzunoi said:

Rose e si customizabila in sensul ca iti poti alege/schimba unele componente daca te nemulțumesc. Asta din faza de cumparare. Plus ca stau f bine la customer suport. 

Mi-a facut" tare "cu ochiul  ROSE, dar termenul de livrare pt cursiera propusa de @akebono si marimea 53 dupa cum am calculat eu , imi vine in 14 saptamani mi se pare nu mult ci  foarte mult 

în urmă cu 34 minute, MAxim said:

Mi-a facut" tare "cu ochiul  ROSE, dar termenul de livrare pt cursiera propusa de @akebono si marimea 53 dupa cum am calculat eu , imi vine in 14 saptamani mi se pare nu mult ci  foarte mult 

UNde este configuratorul ca eu nu l-am gasit pe site ?

Acestea nu sunt configurabile, MTB-urile sigur erau, acum nu am verificat. Mie imi da 3 sapt pentru 53cm, cea neagra si 6 sapt pentru cea rosie.

ROSE.jpg

6 hours ago, MAxim said:

imi vine in 14 saptamani mi se pare nu mult ci  foarte mult 

Acu` știi cum e, dacă vrei și ieftin și bun și să pedalezi primăvara pe ea, ți-o cumperi din iarnă. :)

13 hours ago, MAxim said:

, imi vine in 14 saptamani mi se pare nu mult ci  foarte mult 

Alb negru vine in 3 saptamani. Rosu negru vine in 14 saptamani. Stii..cheia e la tine dar eu nu m-as crampona de culoare....

Iar de customizabila..vad ca nu e dar pleacă vrei ceva ii poti suna. Sigur se rezolvă. 

în urmă cu 8 ore, akebono said:

Acestea nu sunt configurabile, MTB-urile sigur erau, acum nu am verificat. Mie imi da 3 sapt pentru 53cm, cea neagra si 6 sapt pentru cea rosie.

ROSE.jpg

Ieri dupa amiaza imi scria la delivery 14 week, probabil ca au facut mai  multe ieri :D pacat ca nu am facut si eu print screen sa vezi cum scria 14 weeks :), asa mai merge 3 saptamani , doar ca inca nu am toti banii si asta parca vad ca ma pun sa platesc in avans si nu la venirea bicicletei si nu stiu , oare se poate plati si in lei contravaloarea a 1099 €+ 40€ transport sau doar in €?

în urmă cu 7 ore, paulrad said:

Acu` știi cum e, dacă vrei și ieftin și bun și să pedalezi primăvara pe ea, ți-o cumperi din iarnă. :)

:) ))

în urmă cu 4 ore, dogmaniac said:

Nici numai este pe stoc.

#MAxim , mai devreme era pe stoc , altfel nu puneam link ul

1 hour ago, MAxim said:

doar ca inca nu am toti banii si asta parca vad ca ma pun sa platesc in avans si nu la venirea bicicletei si nu stiu , oare se poate plati si in lei contravaloarea a 1099 €+ 40€ transport sau doar in €?

Normal ca vei plati in avans ca nu cumperi de pe emag. Vei plati la cursul leu-euro al bancii tale.

Daca aveai Revolut plateai la curs BNR. Adica o economie de vreo 70 lei la Rose-a aia,dar daca nu cumperi des din afara si/sau nu calatoresti des in afara tarii nu prea merita sa iti bati capul cu Revolut.

în urmă cu 4 ore, dogmaniac said:

#MAxim , mai devreme era pe stoc , altfel nu puneam link ul

Te cred :)

16 hours ago, MAxim said:

Doar ca inca nu am toti banii si asta parca vad ca ma pun sa platesc in avans si nu la venirea bicicletei si nu stiu , oare se poate plati si in lei contravaloarea a 1099 €+ 40€ transport sau doar in €?

Eu cred ca de fapt tu cauti motive sa nu-ti iei. In ziua de azi conversia din EUR in RON si invers se face instant. Asa ca ori ai banii, ori nu-i ai. Plata se face 100% in avans, ca la orice magazin online de biciclete.

si eu cred la fel ... :) .... 

in weekend-ul asta erau/(inca sunt) reduceri la Salonul Bicicletei din Baneasa Shopping Center cam la toti furnizorii prezenti, iti gaseai sigur un Btwin la decathlon, luai un triban sau alt model tot cu roti Aksium, furca de carbon si Shimano 105 la un pret mai apropiat de 3000 lei, cred. 

De asemenea erau reduceri si la KTM, dar aia sunt in alta liga cu preturile.

In fine am vazut si un nou brand romanesc CarpatBike, cu biciclete intre 1000-2000 lei inclusiv cursiere. 

14 saptamani de asteptare mi se pare imens pentru cineva care nu are o bicicleta ... pai a inceput sezonul si ... iti vine bicicleta in iulie? 

2 hours ago, akebono said:

Eu cred ca de fapt tu cauti motive sa nu-ti iei.

Eh de asta ne-am prins toti dar mai schimbam si noi o vorba. iti dai seama cat de slaba e activitatea pe forum cand asta e cel mai activ topic al saptamanii.

Am senzatia ca unii se pierd în echipari, branduri etc. si uita sa dea din pedale!

Tocmai am venit de la o combinată de pădure comana si asfalt facuta cu un mtb cu roti de 26. Aer curat,  liniste, pomi infloriti, pustietate, pasarele... plămâni  sa ai!

în urmă cu 5 ore, akebono said:

Eu cred ca de fapt tu cauti motive sa nu-ti iei. In ziua de azi conversia din EUR in RON si invers se face instant. Asa ca ori ai banii, ori nu-i ai. Plata se face 100% in avans, ca la orice magazin online de biciclete.

în urmă cu 3 ore, Trevizes said:

si eu cred la fel ... :) .... 

in weekend-ul asta erau/(inca sunt) reduceri la Salonul Bicicletei din Baneasa Shopping Center cam la toti furnizorii prezenti, iti gaseai sigur un Btwin la decathlon, luai un triban sau alt model tot cu roti Aksium, furca de carbon si Shimano 105 la un pret mai apropiat de 3000 lei, cred. 

De asemenea erau reduceri si la KTM, dar aia sunt in alta liga cu preturile.

In fine am vazut si un nou brand romanesc CarpatBike, cu biciclete intre 1000-2000 lei inclusiv cursiere. 

14 saptamani de asteptare mi se pare imens pentru cineva care nu are o bicicleta ... pai a inceput sezonul si ... iti vine bicicleta in iulie? 

Nu cred ca ati citit la ce concluzie am ajuns eu. :)

Optez intre: Rose PRO SL, Canyon AL7.0 si Ultra 920AF , mi-as dori Bianchi, Scott, Trek, dar nu sunt dispus sa investesc 1500 -2000€ intr-o bicicleta in momentul de fata iar ultimele enumerate cam la pretul asta le cumperi cu minim echiparea Shimano 105 sa num ai  zic de Ultegra, , tu poti  sa iti cumperi de la salonul din Baneasa, eu sunt cam departe de Bucuresti :), dar mersi de info .

DAR CA SA VA CONTRAZIC, ca bag motive sa nu imi cumpar, m-am hotarat si mi-am cumparat B'TWIN ULTRA 920 AF, (am reusit sa fac rost de diferenta si am cumparat-o cu 5.559,90LEI era pe stoc marimea M asa ca nu ma mai incurc cu nici un transport si conversii RON -EUR.

Multumesc pt ajutor si pt informatii, am sa revin cu poze :)

Duminica placuta si spor la pedalata ca vremea ne-o permite :)

• Upvote 4

Foarte bine! Asfalt uscat, ture frumoase și poze reușite!

PS: vânt din spate nu-ți urez, că aia ar însemna că te-ai rătăcit și nu mergi în direcția corectă. :P

• Upvote 2

Da, n-am vazut ca esti din Timisoara ...

Dar este o alegere excelenta dpdv al raportului calitate-pret, probabil imposibil de batut. 

în urmă cu 5 ore, Traveller said:

Foarte bine! Asfalt uscat, ture frumoase și poze reușite!

PS: vânt din spate nu-ți urez, că aia ar însemna că te-ai rătăcit și nu mergi în direcția corectă. :P

Mersi la fel :) )))) 

în urmă cu 2 ore, Trevizes said:

Da, n-am vazut ca esti din Timisoara ...

Dar este o alegere excelenta dpdv al raportului calitate-pret, probabil imposibil de batut. 

NU e nimic, Da, chiar e imposibil de batut ,usoara(8,4kg aluminiu) grupul Ultegra  complet, Mavic Cosmic Elite , sa Fizik (nu e ceva mega important dar e de firma si am vazut pe net ca doar saua costa 575 de lei   :) )))) )

Chiar daca e model mai vechi de la ei dar e super cursiera, am facut azi o mica tura de 30 de km si pot spune ca e sageata fata de bicicleta de trekking  pe care o am (acuma ii pe locul doi) :)doar drumuri bune sa avem .

P.S. Daca as fi facut un drum pana in Viena o luam cu 4,770 de lei 989 € la noi e 5559 de lei 1160€ , o reducere de inca vreo 789 de lei dar e bine si asa, e bine ca am reusit sa fac rost de diferenta :)

Felicitari pentru achizitie si drumuri bune!

în urmă cu 13 ore, akebono said:

Felicitari pentru achizitie si drumuri bune!

MUltumesc, la fel si tie