MAxim

Ce cursiera sa aleg ?

Recommended Posts

Va salut! N-am mari sperante ca se mai uita cineva pe aici, dar nici nu vreau sa incarc forumul inutli, deschizand un nou topic. Problema mea e asa: intentionez sa-mi cumpar o cursiera SH, n-am mai avut niciodata cursiera, n-am mai mers niciodata pe vreo cursiera. In prezent fac in fiecare weekend cate o tura de 100-160km,  exclusiv pe sosea pe o bicicleta taiwaneza de trekking pe care am cumparat-o de peste 15 ani. Am 175cm inaltime, 72kg si 82cm distanta de jos si pana intre craci. Actuala bicicleta are 54cm de la axul pedalier si pana la sa si de la sa la ghidon tot 54, adica bara aia orizontala, care nu stiu cum se numeste. M-am obisnuit cu ea si ma simt bine cu dimensinea aia, doar ca are ghidon drept, nu ca la cursiere. Am decis sa aleg una dintre cele trei cursiere :

1.    https://www.निषिद्ध/oferta/cursiera-austria-marca-storck-shimano-105-roti-mavic-IDcvt8r.html#4f5af4b281

2.     https://www.निषिद्ध/oferta/cursiera-forme-longcliffe-4-0-trek-cube-bulls-specialized-scott-IDcnZ7C.html#8105356063

3.     https://www.निषिद्ध/oferta/vind-cursiera-full-Shimano 105IDa7dnJ.html#4682ae6fb7

Exceptand-o pe cea engelzeasca, care are cadru de 56, celelalte au cadrul de 54. Nu am cum sa le probez, le iau dupa poze. Mie imi plac toate, voi, cei mai experimentati intr-ale cursierelor, pt care ati opta, daca n-ati avea posibilitatea sa le vedeti si probati? Raspunsul pe care il primesc s-ar putea sa-mi influenteze decisiv alegerea. Multumesc anticipat pt ajutor!

Salutare, apreciez ca nu ai deschis topic nou.

Nu mai stiu motivul, dar e o functie de blocare a forumului sa afiseze adrese de pe olx. Pe primele le-am gasit, pe a treia nu.

As sta departe de anunturi cum e la nr. 2 "impecabila, full Shimano, full aluminiu", sunt exprimari de samsar sau de persoana care nu are legatura cu bicicletele, posibil ciorditor, nu neaparat, dar e un indiciu.

Eu m-as uita si dupa Triban-uri.

Sa ai in vedere ca fiind biciclete cu ceva varsta o sa fie nevoie sa mai schimbi una alta la ele (lant, caseta, cauciucuri).

1 hour ago, cobadin33 said:

bara aia orizontala, care nu stiu cum se numeste.

Are o denumire foarte intuitiva, top tube :)

Compact-Bike-geometry.jpg

Multumesc pt raspuns! Stiu ca mai trebuie sa cheltuiesc ceva cu orice bicicleta SH cumparata, dar prefer sa dau max 1000 lei pe una mai veche pana ma obisnuisc cu pedalatul pe o cursiera, iar apoi voi trage concluziile. Daca nu-mi place pe cursiera, stiu ca nu plang dupa bani. 

Ai dreptate in privinta vanzatorului bicicletei englezesti, chiar si mie in conversatie mi s-a parut dubios, habar n-are despre biciclete, dar vad ca aduce multe de orin Anglia. Mi s-a parut interesanta pt ca pare mai moderna si am tras concluzia ca se preteaza mai usor la un upgrade. Cel mai serios vanzator mi s-a parut cel din Erbiceni, Iasi, adica al 3-lea anunt . Bicicleta lui e aproape identica cu Storck-ul, dar mi-a zis ca n-a mai pedalat pe ea de doi ani. De aceea l-am lasat la urma, o bicicleta nefolosita de atata timp imi poate oferi surprize costisitoare. Iti multumesc pt solicitudine, ma bucur ca am putut vb cu cineva.

în urmă cu 4 ore, cobadin33 said:

Problema mea e asa: intentionez sa-mi cumpar o cursiera SH, n-am mai avut niciodata cursiera, n-am mai mers niciodata pe vreo cursiera. In prezent fac in fiecare weekend cate o tura de 100-160km,  exclusiv pe sosea pe o bicicleta taiwaneza de trekking pe care am cumparat-o de peste 15 ani.

Din punctul meu de vedere nu cred ca o sa ai probleme in ceea ce priveste adaptarea, cu conditia sa iti iei o cursiera cu o pozitie mai relaxata(mai adaptata pentru ture de genul celor pe care zici ca le faci in mod constant). Pe de-alta parte, eficienta mult imbunatatita fata de alte tipuri de biciclete cred ca o sa fie unul dintre principalele motive pentru care o sa iti placa o astfel de bicicleta. In rest, dupa cum zicea si colegul, arunca o privire si la variantele noi pentru ca la SH e mai greu cel putin la inceput sa evaluezi uzura componentelor si eventualele defecte ascunse.

Va multumesc pt ca v-ati facut timp pt mine. Voi tine cont de recomandarea voastra, aceea de a ma orienta spre ceva nou. Iar seria Triban de la Decathlon pare o alegere rationala. Voi vedea. Multumesc!

Revin cu alta intrebare, in speranta ca un coleg de forum priceput ma va lamuri intr-o chestiune : m-am orientat spre un Triban 520, dar ma nemultumeste faptul ca foaia mare are doar 50 de dinti, eu speram sa fie de 53, deoarece pt viteza pe plat vreau cursiera. La Triban520, foile au 50/39/30 dinti, pinioanele nu m-au interesat, dar pare angrenaj de trekking. Pe bicicleta mea foaia mare are 46 dinti, deci pe cursiera vreau ceva superior. Intrebare: pot inlocui foaia mare de 50 cu una de cel putin 53 de dinti? E vreo problema la schimbarea vitezelor. Triban 520 are linie completa Shimano Sora. Sau mai bine ma orientez spre o cursiera pur-sange, in doua foi, cu foaia mare de min 53 dinti? Ce-ati face in locul meu, daca va doriti o cursiera pt plat?

Foaia de 50 in combinatie cu pinionul de 11 (presupun) iti asigura la o cadenta de 90rpm cu cauciucuri 700x25c o viteza de 51,8km/h. Daca simti ca picioarele si plamanii te ajuta sa poti mentine suficient de mult timp viteza asta pe plat, atunci ai putea sa incepi sa te gandesti la o foaie mai mare de 50. Daca nu, ai scapat de o grija :D

E arhisuficienta si aia de 50, asa din curiozitate, stii cam ce viteza inseamna 50x11 cu cadenta 90 ?

Salutare,

Ma puteti ajuta cu o parere legata de Focus Izalco Race 9.7 in privinta confortului la ture lungi(+2-3 ore)? Initial ma gandeam la un Canyon Endurace pentru ca au geometria mai prietenoasa(spune lumea), insa pot cumpara acest Focus la un pret mai bun pe aceeasi echipare(105).

în urmă cu 1 oră, cobadin33 said:

Revin cu alta intrebare, in speranta ca un coleg de forum priceput ma va lamuri intr-o chestiune : m-am orientat spre un Triban 520, dar ma nemultumeste faptul ca foaia mare are doar 50 de dinti, eu speram sa fie de 53, deoarece pt viteza pe plat vreau cursiera. La Triban520, foile au 50/39/30 dinti, pinioanele nu m-au interesat, dar pare angrenaj de trekking. Pe bicicleta mea foaia mare are 46 dinti, deci pe cursiera vreau ceva superior. Intrebare: pot inlocui foaia mare de 50 cu una de cel putin 53 de dinti? E vreo problema la schimbarea vitezelor. Triban 520 are linie completa Shimano Sora. Sau mai bine ma orientez spre o cursiera pur-sange, in doua foi, cu foaia mare de min 53 dinti? Ce-ati face in locul meu, daca va doriti o cursiera pt plat?

Mare atentie ca Triban 520 e la lichidare de stoc, si mai gaseti online doar masura f mica si anume xs. Tie banuiesc ca tie ti-ar trebui un M  sau poate un L pt a fi si mai relaxata dar asta poti stii doar proband fizic. L vad ca nu mai apre deloc in stoc nici fizic in magazine. M insa poate fi gasit doar in magazine, (selectezi masurile disponibile daca sunt gri si cauti localitatea care iti e mai la indemna, de exemplu pentru M apare pentru bucuresti in magazinul din Berceni. Daca iti apare cu negru poate fi comandat online, daca iti apare cu gri poate fi gasit doar in magazine, iar daca nu iti apare masura deloc nu mai exista nici fizic in magazine.)

PS: link catre masurile acestor biciclete: https://www.decathlon.co.uk/content/file/cycling/Road-Bike-Sizes.pdf

Edited by alexadi
Adaugat ps

Alexadi: multumesc pt recomandarile facute, dar nu o iau noua, ci cu doi ani vechime, dar tinuta in casa si plimbsta prin parc.

Pvn10 : Am si plamani, am si picioare. Sapt trecuta am facut 164km fara oprire, daca nu mi se termina bidonul cu apa si nu ma lua ameteala de la deshidratare puteam pedala inca vreo doua ore. Nu forma mea fizica e problema.

• Haha 1

3 hours ago, groogie13 said:

Salutare,

Ma puteti ajuta cu o parere legata de Focus Izalco Race 9.7 in privinta confortului la ture lungi(+2-3 ore)? Initial ma gandeam la un Canyon Endurace pentru ca au geometria mai prietenoasa(spune lumea), insa pot cumpara acest Focus la un pret mai bun pe aceeasi echipare(105).

Cred ca la o tura de 3 ore nu te va deranja prea tare diferenta de geometrie, daca esti obisnuit cu o cursiera. Daca n-ai mai pedalat pe cursiera pana acum, iar marimea-ti este buna si ai un pic de noroc, s-ar putea sa-ti vina ca o manusa. Nu e obligatoriu sa incepi pe o geometrie endurance, dar e imperios necesar ca bicicleta sa-ti fie marimea potrivita.

Am luat Focusul până la urmă, aștept sa ies la tură sa văd cum ma impac cu ea. Am fost la Hervis sa o văd, iar cei de acolo mi au făcut încă 10% reducere pe lângă prețul redus deja, așa ca n am mai stat pe gânduri. :)

E a doua cursiera, am mai avut un Focus Cayo, aceeași marime cu care m am simțit destul de ok. 

în urmă cu 19 ore, cobadin33 said:

Alexadi: multumesc pt recomandarile facute, dar nu o iau noua, ci cu doi ani vechime, dar tinuta in casa si plimbsta prin parc.

Pvn10 : Am si plamani, am si picioare. Sapt trecuta am facut 164km fara oprire, daca nu mi se termina bidonul cu apa si nu ma lua ameteala de la deshidratare puteam pedala inca vreo doua ore. Nu forma mea fizica e problema.

De curiozitate, cam care o fost media cu care ai mers in tura respectiva? E foarte bine daca ai putut face o tura asa de lunga dar asta nu inseamna automat ca o sa poti mentine viteze de 40 km/h si peste pe plat, pe distante considerabile, ca sa incepi sa iti faci probleme ca ramai fara rapoarte si incepi sa pedalezi in gol.  Din ce am observat eu pana acum(foaia mea mare e de 52 si caseta de 11-28), rareori am folosit pinioanele de 14 si 13 dinti(vitezele 8 respectiv 9), cu atat mai putin cele de 12 si 11 dinti(respectiv vitezele 10 si 11), care practic sunt si acum in starea in care o parasit fabrica. 

N-am ciclocomputer, dar pe Strava mi s-a aratat o medie de 34 km/h. Am avut si portiuni cu urcare, dar si csnd mi-am dat drumul la vale (S Dobrogei). Au fost vreo 5 ore jumatate, daca nu era cald(pe serpentinele Cobadin-Adamclisi simteam ca am un feon in nas, asa fierbinte era aerul) si nu ma lua ameteala de la deshidratare(nu glumesc, credeam ca o sa-mi pierd cunostinta) cred ca mai puteam pedala. Ceea ce-mi spui tu e f important. Tot caut un angrenaj in doua foi, obligatoriu 53/39, gandindu-ma ca in 4-5 ore de pedalat voi parcurge distante mai mari, dar daca ma avertizezi ca nu voi putea folosi exclusiv rapoarte de viteza atunci nu-mi ramane decat sa ma conving ca ai dreptate :)) Nu renunt la fixatia mea legata de o cursiera de viteza.

Fiecare cu "pasarelele" lui.

• Upvote 1

@cobadin33 Da-ne un link strava daca nu te superi si nu te simti perchezitionat. O sa ajute lumea sa iti explice de ce foaia mare nu e necesara.

La ture mergi singur sau alternezi trena cu alti biciclisti la fel de buni?

Eu am acum o cursiera race de 42x11-28 si un tt 53/39x12-25.

Sunt nub in toata regula cu puti bulan.

La cursiera e suficient pe plat deoarece nu am prieteni cu care sa alternez trena astfel incat sa pot mentine 45+, iar pe coborari prefer sa intru in pozitie aero si sa nu mai pedalez peste 45.

La tt pozitia aero ma avantajeaza iar cadenta optima cred ca e mai mica; rapoartele de mai sus nu ar fi fost ok, insa 53 cu 12, care e cat 49 cu 11 e mai mult decat suficient.

Dacă vrei un angrenaj mai compact 52/36 poți lua un triban 540. Pe lângă acest angrenaj o sa ai și un grup de 11 pinioane  de 11-28  dinți. 

Drysna: nu dau link-ul de Strava, pt ca e cu numele real si daca am ales sa folosesc un nick pe forum, asa vreau sa raman. Nu sunt un ciclist f bun, am.carente tactice, nu ma considet bun. Dar sunt un alergator f bun, particip la semimaratoane de 25 km fara sa ma simt istovit. In tura aia lunga am fost 3 insi, dar frecvent merg singur. Apreciez interventia ta.

Alexadi: triban 540 imi iau doar nou, pt 520 despre care am mentionat mai sus ca l-as putea cumpara imediat mi se cer 1200 lei. Arata ca nou, f putin rulat, inclusiv cauciucurile sunt originale. Am spus mai sus ca nu ma arunc cu banii la ceva SH. Daca ma simt bine pe cursiera, daca nu ma dor oasele dupa 3-4 ore de pedalat continuu, o sa-mi cumpar una noua, de carbon, moderna, chiar daca fac si rate :)) Iti multumesc pt solicitudine!

Dacă e asa cum spui prețul pare f bun, eu zic ca sa nu te cramponezi pt 2-3 dinți. La 50 cu 11 ai 46km la o cadenta de 80 la 90 ai 52km iar la 100 ai 58km asa ca nu cred ca ești limitat nici de acel triban 520 fa trecerea și dacă e ce vrei pt unul doi ani îți va fi ok. 

1 hour ago, groogie13 said:

Ca sa nu deschid alt topic, imi poate spune cineva unde se pune bucata asta de protecție? A venit in cutia cu accesorii dar nu i găsesc întrebuințare.

https://photos.app.goo.gl/vvm4vbgvrhUfLZGUA

Cred că pe chainstay în zona foilor, să protejezi în caz că pică lanțul de pe foaie. Unde e protecția argintie în poza de mai jos. Vezi dacă se potrivește :)

OneUp-Components-ISCG-05-Bash-Guide-Asse

On 06.07.2019 at 20:12, Action said:

cobadine, noi te credem, dar nici tu sa nu mai faci :))

Buna asta. Subscriu si eu👌