Frank

Bicicleta de "excursie"

Recommended Posts

Ok, multumesc de sfaturi.

Nu o sa merg prea des in ture d-astea dar planuiam la vara o vacanta mai lunga prin Franta in care sa ne luam si bicicletele. Cred ca vor prinde bine gentile si cu ocazia asta.

Problema cu loc insuficient pentru copite mari este tipica mai ales la MTB-uri fiindca au un chainstay mai scurt decit bicicletele de "excursie" ;). O solutie: un portbagaj adecvat sau genti "ca lumea". Sistemul Quick-Lock ofera posibilitatea de a varia pozitia gentii pe portbagaj :

Ortleib QL1 & QL2 systems

Singura bicicleta dintre cele pe care le-am folosit( inclusiv low cost MTB :First Bike , DHS cu portbagaj cumparat ulterior) la care a trebuit sa mut mai in spate "desagile" a fost pliabila(adica Dahon D7HG cu roti de 20'') dar nu intentionez sa merg in ture cu asa ceva . In rest desi si eu am 44 au fost toate ok :).

Faza cu bicicleta speciala de "touring" ma tem ca este putin comerciala .. am vazut oameni facand zeci de mii de km cu cate un MTB (e drept nu chiar cel mai ieftin) si chiar eu am facut asta cu o "Ucraina" inainte sa stiu ca exista notiunea de bike touring si chiar unii cu Tohan .. deci se poate.

Pe forumurile de touring franceze(voyageforum) chiar se sustinea ideea de a folosi un MTB tocmai pentru a folosi si traseele de mai proasta calitate dar cu peisaje mai frumoase.

Un pic off topic.

Am tras o tura azi de cam 30 km fara "desagi" si am simtit ca sunt mai rapid ... sau e doar o senzatie :). Oricum cam 30 km este limita maxima pe care o vad fara sa transporti bagaje pe bicicleta si cam asta e si limita la care eu pot cara rucsacul in spate (nu am incercat niciodata mai mult de 5 km cu rucsacul dupa mine).

Si sa zic si bicicleta preferata : fie o tricicleta orizontala fie ceea ce se numeste acum touring bike (de ex:http://tbn0.google.com/images?q=tbn:UVYgdmcz8RbmBM::http://www.truenorthcycles.com/wp-content/gallery/touring/ti_touring.jpg) adica o cursiera ceva mai solida.

Salut,

Am o intrebare care ma macina un pic si sper sa gasesc aici rezolvare. Eu am un MTB Cube momentan pe care se pare ca am posibilitatea montarii unui portbagaj (are gaurele pentru suruburi cam pe unde ar trebui). Insa intentionez sa scap de el si sa-mi fac un alt MTB mai usor, mai performant. In acest scop chiar azi mi-am achizitionat un cadru de Merida HFS 3000V si nu are prevazute gauri pe furca pentru portbagaj. Cu aceasta bicicleta eu vreau sa fac pe langa turele XC si ture mai lungi pe sosea poate de cateva sute pana la cateva mii de km. Deci am nevoie de portbagaj. Ma gandesc ca se gasesc portbagaje pentru spatele bicicletei cu prindere prin coliere de cadru, cum am vazut pentru furca de MTB (mobila). Stie cineva ceva? S-a mai lovit cineva de problema asta? As dori daca se poate sa cumpar aceste echipamente din Romania, cel putin pana la vara nu ies din tara.

Multumesc

Si eu am o problema asemanatoare cu cea a lui costin.ch, cadrul bicicletei nu are posibilitatea de prindere a unui portbagaj si nu dispun de bani sa schimb cadrul (plus ca m-am cam obisnuit cu el :D)

Am vazut pe site la Tubus ca au sistem de QuickRelease care contine si 2 placi care inlocuiesc "urechile" unde se prinde portbagajul, as vrea sa stiu daca asa ceva se poate gasi pe la noi si cat de multa greutate se poate pune pe un portbagaj prins in felul acesta ? Intreb de greutate pentru ca toata greutatea va fi "impinsa" pe quickrelease si nu stiu daca acela e proiectat sa suporta fortele acelea. Un exemplu AICI (vedeti la "Accesories For Cargos").

Ma gandeam ca asa ceva as putea fabrica si eu folosind un QR mai lung si 2 placi taiate la dimensiunile si forma din poza.

Imagine postată

O alta metoda care am vazut-o a fost sa se prinda niste coliere pe cadru (intre cleme si cadru se pune ceva de protectie, de ex o bucata dintr-o camera uzata) si de acelea sa se prinda portbagajul, un exemplu AICI (a doua poza). Intrebarea e daca aceasta metoda nu zgarie sau distruge cadrul. Cleme asemanatoare am vazut la magazinele cu tevi de apa/gaz, cam asa arata ele :

Imagine postată

Intrebarea e, care credeti ca ar fi metoda mai de incredere, cea cu QR si 2 placi de metal/aluminiu sau metoda cu cleme prinse pe cadru ?

EDIT, apropo, acuma ma gandesc ca ambele metode se pot aplica si pe roata din fata (nu doar cea din spate).

Mi se pare foarte buna a 2-a metoda. Nu stiu cum de mi-a scapat caci am mai utilizat astfel de sistem pana acum in diverse alte situatii. Mai trebuie sa vad de unde iau clemele :D

Referitor la zgaraiatul cadrului nu cred ca se pune problema daca sunt bine izolata ca in poza.

ce tare!

si eu am un hfs si ieri, schimband cauciucurile am observat ca nu am pe cadru gaurelele pentru prinderea unui portbagaj dintre cele la care ma orientasem.

acu sa vad unde gasesc urechi d-alea.

oare nu e niciun producator care sa se fi gandit sa acopere si cazul asta?

edit: pe cadru jos, langa quick release, e cate o gaurica filetata pe fiecare parte (asa ar trebui, right?), dar pentru prinderea de sus a portbagajului, ex: http://www.tubus.com/pics/200/2007_02_12_11_38_01_2.jpg, pe cadru nu sunt gaurele, probabil as putea sa folosesc aici clemele prezentate mai jos, asta daca le gasesc pe undeva. ce-s alea "Clampset for seat-stay mounting" ? poza: http://www.tubus.com/pics/226/2007_08_09_12_06_05_5.jpg ca la modelul asta http://www.tubus.com/index/lang/en/rubrik/Rear%20Carriers/artikel/Cosmo%20stainless-steel%20carrier%2026*%20and%2028%22 sunt ca optionale.

second edit :): stati mai ca m-am prins, clampsetul for seat stay mounting e solutia la problema mea, abia dupa ce am vazut poza asta: http://www.tubus.com/pics/200/2007_08_09_12_05_47_5.jpg m-am prins cum se foloseste kitul ala.

Edited by shuy_cg

Frank, sau ceilalti, ajutati-ma cu un site de pe care sa pot cumpara (deci sa livreze in Romania) Tubus Cosmo, genti Ortlieb sau/si Deuter.

Frank, sau ceilalti, ajutati-ma cu un site de pe care sa pot cumpara (deci sa livreze in Romania) Tubus Cosmo, genti Ortlieb sau/si Deuter.

Am luate un Tubus Cargo si niste genti Deuter de pe Bike24 - Online Shop - Fahrradzubehör für Rennrad, Triathlon, Mountainbike (MTB), Trekking / Fahrradbekleidung / Radbekleidung / Shimano Campagnolo Specialized Pearl Izumi Nalini. Au venit in mai putin de 2 saptamni. Vezi si topic-ul "Magazine de biciclete" de la Cafenea.

Cum a spus deja Vlad

Bike24 - Online Shop - Fahrradzubehör für Rennrad, Triathlon, Mountainbike (MTB), Trekking / Fahrradbekleidung / Radbekleidung / Shimano Campagnolo Specialized Pearl Izumi Nalini

sau

BIKE-COMPONENTS.DE

Roseversand Shop MTB Rennrad Trekkingrad Versand Fahrrad (putin mai scump)

si ca sa nu se oftice unul sau altul care crede ca "trag" numai spre firme si branduri nemtesti B-(, o varianta ieftina daca o palesti "po polski" (baietii precis voresc si engleza)

..:: www.crosso.pl ::.. Najlepsze Polskie Sakwy Rowerowe - Start

Daca restul produselor sint de aceasi calitate ca trailerul despre care am auzit in general numai lucruri bune cred ca nu gresesti daca arunci un ochi.

nici alea din polonia nu-s foarte ieftine. pe la 100 de euro gentile din spate. s-ar putea totusi, fiind din Cordura sa merite preturile

Eu m-am referit numai la calitate si nu la pret; de regula calitatea are pretul ei; precis gasesti la Aldi, Lidl, Decathlon si Carrefour genti cu 7 - 12 € (acolo poti cumpara si pungile de nylon necesare fiindca gentile nu sint impermeabile B-(). Sa fim sinceri, cind se strica pompa de apa de la masina nu merge nimeni la un magazin cu scule pentru gradinarit cu speranta de a gasi acolo o pompa de apa ieftina)

ai pus sus "(putin mai scump)" si sincer initial m-am uitat la cel polonez ca la unul mai ieftin. din cauza asta mentionam ca nici ala nu este tocmai ieftin.

si da "calitatea are pretul ei". din pacate uneori marca are pretul ei.

Coburi Ortlieb ceva mai ieftine decât pe bike24 sunt la DRAUSSEN.DE :: Online Shop - au reduceri la unele culori.

DRAUSSEN.DE :: Ortlieb Back-Roller City | Ortlieb Back-Roller Classic 2008 orange | Ortlieb Back-Roller Classic 2009 | Ortlieb Back-Roller Classic 2009 dark green |

Eu am luat luna trecută Back-Roller Classic - dark green şi Rack-Pack Medium şi sunt foarte mulţumit.

@albu emil

cleme f asemanatoare cu cei ai postat tu in a doua fotografie am facut si eu din doua bucati de tabla de aprox 1mm grosime, pe care le-am gaurit corespunzator si am tras fortat pe ele cate o bucata de furtun cu peretele mai gros. Au iesit doi suporti de toata frumusetea iar cu suruburile stranse ca lumea, portbagajul rezista la una bucata copil de aprox 20 kg, plus scaunul aferent.

Puteti incerca cu incredere, in plus veti avea satisfactia lucrului facut de voi.

Bafta si spor la munca.

Eu am luat luna trecută Back-Roller Classic - dark green şi Rack-Pack Medium şi sunt foarte mulţumit.

Fac pariu cu tine ca in zece ani inca tot mai esti multumit :)).

Alte tari, alte obiceiuri, vulgo, „nu te poti c..a in gustul omului“.

Cei care fac mai des drumuri lungi si cu bagaje dezvolta dupa un anumit timp un anumit „sistem de impachetat“ si stiu exact unde sa caute patch kit-ul, shawing kit-ul sau „my camera“. Se pare ca biciclistul din linkul pus de tine nu dispune de aceste abilitati (am mai cunoscut din astia : daca au patru genti garantat scormonesc prin trei pina-si aduc aminte ca lucrul cautat se afla in a patra geanta). I-as recomanda un packing-picking-list, un pannier guide si niste pungi colorate si numerotate inclusiv un translation table (sau citeva luni intr-un pluton de Marines). Bine-nteles ca accesul la genti e mai complicat din moment ce ai plasat deasupra lor o saltea, un cort, un sac de dormit etc. Ma-ntreb, oare omul asta pedaleaza sau scormoneste toata ziua prin genti. La o masina, roata de rezerva de regula este plasata in portbagaj (si la cele americane). Daca ai nevoie de roata de rezerva si portbagajul e plin ce te faci ? Mergi mai departe pe janta ? In acest caz cred ca individul din linkul tau va recurge la la tehnologii exotice pentru a gasi roata de rezerva mai usor si mai comod : some zippers, some velcro, some side pockets si s-a rezolvat problema. Mie-mi ajunge sa vad cum a brodit gentile din fata pe bicicleta lui ca sa-mi dau seama ce fel de expert e dinsul.

Fiecare om cu scaun la cap isi va pune o geanta pe ghidon pentru acele lucruri de care are des nevoie (scule, acte, bani, aparatul foto, trusa medicala). Daca dinsul nu are asa ceva ma-ntreb de ce nu plaseaza aceste obiect in gentile din fata usor accesibile fara sa trebuiasca sa coboare de pe bicicleta.

Daca te uiti pe site-ul Ortlieb vei descoperi ca si ei ofera genti cu sidepockets, ofera sidepockets care se pot monta ulterior la modele mai vechi cum am eu.

http://www.ortlieb.de/index_white.php?lang=en&file=p-search.php (klick pe Travel-Set)

Daca am scris aceste rinduri n-am facut-o pentru a convinge pe cineva de produsele Ortlieb. Daca cineva imi poate recomanda ceva mai bun, daca ma conving ca produsul recomandat e mai bun nu inseamna ca voi ramine o viata intreaga cu Ortlieb

Edited by Frank

multam de explicatii.

nici eu nu am scris ca sa injur/denigrez un produs pe care il stiu. Doar ca voiam sa vad si opinia unui om care foloseste gentile.

Mai ales ca, din cate am retinut eu, baiatu avea probleme cu tipul de geanta dry...

Da-mi si mie mai multe detalii cum ai comandat, daca merge fara probleme, in cat timp au venit, si pentru ce roti sunt bune. Eu vreau sa le pun pe 26 (mtb).

eu intr-o luna maxim trebuie sa le am

eventual scrie-mi pe mess costin_c

multumesc

PS: in Ro chiar nu e nici un magazin cu genti de biciclete? Caut de cateva zile si nu gasesc nimic :D Ceva la assport deuter, dar sunt f scumpe (100eur) pun pariu ca modelul ala nu face mai mult de 60-70 eur.

Coburi Ortlieb ceva mai ieftine decât pe bike24 sunt la DRAUSSEN.DE :: Online Shop - au reduceri la unele culori.

DRAUSSEN.DE :: Ortlieb Back-Roller City | Ortlieb Back-Roller Classic 2008 orange | Ortlieb Back-Roller Classic 2009 | Ortlieb Back-Roller Classic 2009 dark green |

Par utile si practice, dar:

- centrul de greutate nu prea e optimal

- nu sint impermeabile (trebuie sa tragi prezervativul ala "neon" oferit de producator peste ele)

intradevar. sunt si destul de grele am inteles...

daca tot am intrat la turul danube by bike si imi caut genti si portbagaj as dori o parere la urmatoarele produse:

geanta merida BikeFun

geanta Raleigh AVENIR TRIPLE Raleigh AVENIR TRIPLE REAR Cycling Bicycle Bike PANNIER on eBay, also Bags, Racks Panniers, Cycling Accessories, Cycling, Sporting Goods (end time 11-Jun-09 11:24:03 BST)

portbagaj point Portbagaj Point Touring

de pe ebay.co.uk am mai cumparat si ajunge repede. in 4 sau 5 zile lucratoare. la fel de la bikefun de unde am luat si bicicleta merida speeder T1. au reprezentanta in cluj. altceva nu am gasit sa imi convina si taxele postale.

multumesc,

adrian

• Upvote 1